Aile, tükenmeden evvel...
MAKALE
Paylaş
15.05.2022 22:02
189 okunma
Sibel Eraslan

Aile meselesini İslami terim ve kavramlarla konuşmaktan hicap eden, kaçınan bir anlayış var... Oysa, Hristiyan dünyada da, aile meselesi deyince dindar Hristiyanlar gelir akla ve ana söylemi onlar kurarlar... Bu yüzden aile konusundan bahsederken yeryüzünün ilk ailesi olan Hz. Âdem ve Hz. Havva'dan bahsederek başlamak isterim yazıma...

İlk insan cennette yaratıldıktan kısa bir süre sonra ona eş ve yoldaş olmak üzere, eşi yaratıldı. Hz. Âdem ve Hz. Havva yeryüzünün ilk ailesi oldular. Onların çocuklarından ve nesillerin üzerinden bugüne kadar gelen insanlık serüveninde taşıyıcı ana gövde hep aile olageldi.

İnsanlığı, zaman denizinin üzerinde yüzdürerek bugünlere kadar getirmiş ve yarınlara da taşıyacak geminin ismidir; aile... Aile; kainata nazaran cüssesi küçük olan insanın varlığını, binlerce asırdan bu yana sürdürebilmesi için Allah tarafından bahşedilmiş değerli bir imkândır. İslami terminoloji ile söyleyecek olursak, nimettir.

Nitekim Kur'an; ''İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi O'nun varlığının belgelerindendir. Bunda düşünen insanlar için dersler vardır" (er-Rûm 219) ayetiyle, sükûneti, huzuru, meveddeti ve rahmeti bulacağımız mekânın ancak eşlerle kurulacak aileler olduğunu söyler. Ve bizleri düşünmeye sevk eder...

Sözgelimi; aile olmasaydı neler olurdu? Neslin devamı, çocukların korunması ve yetiştirilmesi, toplumsallaşma, millet ve devlet olma nasıl gerçekleşirdi? Aile olmasa hasta ve yaşlılar nasıl korunurdu? Devlet gücünü nereden alırdı? Millet nasıl inşa olunurdu? Bu sorulara ilk elden verilecek cevaplar bile, ailenin hem bireysel hem toplumsal hem de vatandaşlık anlamında yapı taşı olduğunu ortaya koyar. Varoluşsal zeminden baktığımızdaysa, aile, evrenin yaratım eksenidir.

2000'li yıllardan itibaren küreselleşen iletişim, gerçeğin yerine sanal olanı ikame etti. Bunun en büyük krizi ise ailelerde yaşandı. Aile fertlerinin mobil telefon ve sosyal medyalar üzerinden kurdukları geniş iletişim ağı, ev içinde kurulan tabii iletişimin yerine geçti. Aileler nükleer bir parçalanmayı yaşıyorlar. Yaşlılık ve yalnızlık, teknolojinin çözülemediği devasa sorunlar olarak karşımızda.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya