Bu Katliama Mutlaka Dur Denilmeli!
MAKALE
Paylaş
12.06.2022 15:46
289 okunma
Ahmet Sargın

Ne yazık ki bizlerin en faydalı dostları olan ağaçları korumamız gerekirken hiç acımadan kesip yok ediyoruz. Doğanın dengesi bozduk, bozmaya da devam ediyoruz.! Allah’dan korkmadan ormanları yakıp içindeki tüm canlılarında yok olmasına sebep oluyoruz. Zannediyoruz ki onlar cansız; oysa Yüce Allah’ın bizlere bir nimeti olan ağaçlar canlı ve onlar da Allah’ı zikrederler... İsterseniz kısaca ağaçların faydasından bahsedenim.

Yeryüzünde hiçbir canlı oksijen olmadan yaşayamaz. Oksijen üretimi için de doğaya ve ağaçlara ihtiyacımız vardır. Ağaçlar insanların yaşaması bakımından birinci derece önemli varlıklardır. Ağaçlar insanlara nefes alması için gereken oksijeni üretir. Ayrıca ağaçlar en çok bilinen sera gazı olan karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar.

Ormanların ürettiği Oksijenli hava beyin sağlığı için birinci şarttır. Beyin hücreleri arasında iletiyi sağlayan kimyasalların artmasını sağlayarak hafıza zayıflamasını engeller. Oksijenli hava kanın temizlenmesine yardımcı olur ve vücudun foksiyonlarını daha rahat yerine getirmesini sağlar.

Ormanlar Bizim Yaşam Kaynağımızdır!

Etrafa saçılan tozların bir müddet sonra görünmeyerek yok olmasını ormanlara borçluyuz. Ormanlar her yıl yaklaşık 25-55 ton kadar tozu bünyelerinde tutarak tozun beraberinde getirdiği kronik astım riskini azaltır.

Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi insan sağlığını kötü yönde etkileyen gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler. Bu sayede temiz hava solumamızı sağlar.

Ağaçlar özellikle yağmuru çekerler. İnsanlar ve diğer canlılar için hayati öneme sahip olan suyun oluşumu için ağaçlar çok önemlidir. Ağaçlar aynı zamanda mevcut suyu da korur. Böylece su tasarrufu yapılmış olur. İnsanların yaşaması için gerekli olan suyun tasarrufunu yaparlar.

En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar UV-B'ye maruz kalma oranını yüzde 50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları UV-B ışınından korurlar.

Penceresinden ağaç gören hastalar, görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileşmektedir.

Ağaçlar Sağlığımızın Teminatıdır!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların doğayla temas ettiklerinde semptomlarının azaldığı görülür. Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.

Aşırı sıcakları düzenler, bir ısı tamponu gibi görev yapar. Sıcağı soğuğu dengeler, yaz sıcaklığını azaltırken, kış sıcaklığını artırır, radyasyonu önler ve böylece radyasyonun yol açtığı tansiyon, kronik yorgunluk, uykusuzluk, stres, depresyon, baş ağrısı, unutkanlık, cilt bozuklukları hastalıklarını önler.

Ormanlar: eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkânı sağlar. Havası, suyu, doğal görünümleri ve sakin ortamı yönüyle insanların beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

Ağaçların faydalarından birisi de meyve üretmeleridir. Meyve üreterek canlıların beslenme ihtiyaçlarını karşılarlar. Ağaçlar böylece pek çok canlı için besin kaynağı olarak bilinmektedir. Sadece tek bir tip meye değil pek çok meyve üreterek beslenme ihtiyacının önemli bir bölümü karşılarlar.

Ağaçların insanlara bunca faydasına rağmen ağaçların en acımasız düşmanı yine insanlardır. Yüce Allah’ın Cennet gibi yaratıp  ağaçlarla süslediği dünyayı çölleştiren de yine bizleriz. Onun için diyorum ki ağaç katliamına kanunla yasayla dur denilmelidir.

Ağaç Katliamına DUR Demek Zorundayız!

Hiç bir ağacın kesilmesine izin verilmemeli; oradan kaldırılacaksa taşınmalıdır. Görüyorum ki mesken için belediyeler, arazi için köylüler, kooperatif için müteahhitler hiç acımadan ağaç kesiyor, kaldırıyor yok ediyorlar. Acımasızca devam eden ağaç katliamı yaşanıyor ülkemizde. Üstüne üstlük kendini bilmez vatan hainlerinin orman yakma hadisesi de eklenince ormanlarımız resmen talan ediyor. Meyve veren ağaçlarımız bile yok ediliyor bu ihanete dur demek zorundayız!..

Hem bizler hem de yöneticilerimiz ağaç katliamına: “DUR!” demeli. Nedeni- bahanesi ne olursa olsun hiç birİmizin yaşadığımız bu dünyayı çölleştirmeye hakkı yoktur. Ağaçların acımadan kesildiğini görüyor ve bu duruma isyan ediyoruz!.. Cennet gülü dostlarımız kesilmemeli kesilmesine de asla müsade edilmemelidir!... Ağaç dikmek için başlatılan seferberlik devam etmeli, her yıl düzenli olarak ağaç dikim faaliyeti yapılmalı; hatta mahkumlara, bazı askeri birimlerimize, öğrenci guruplarımıza ve İŞKUR  kanalıyla mevsimlik işçilerimize düzenli olarak fidan dikimi faaliyeti yaptırmalıyız. Ağaç dikmek bizim için bir vatani görev sayılmalıdır !...

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya