Tolstoy’un öğüt verici deyişleri..
MAKALE
Paylaş
19.07.2022 12:22
1 yorum
813 okunma
Av. Sabri Turhan

Ünlü Rus yazarı Tolstoy’un kitaplarını  okuduğunuzda,  size mutluluk getirecek bir haber, tavsiye veya öğüt bulursunuz. Bu  mutluluk, bazen kitabın içinde, bazen O’nun  bir konuşmasında vardır. Bazen de 

yazarın konuşturduğu  kahramanının  dilinde.. 

Deyişler o kadar zevklidir ki, insan; bunu ben de hissediyordum, ama bu şekilde özetleyemezdim, tam da benim içimden geçeni demiş dersiniz. Tolstoy’un sözlerine, altında imza olmadan bakınca,  insan; “bu, bir büyük alimin ,büyük bir din adamının veya bir peygamberin sözüdür diyebilir.” Tolstoy  der ki, ”Cahil ile tartışırken söyleyeceğin her söz  ateşe  atılmış bir odundur. Varlığı bir şey kazandırmayan  insanların, yokluğu  da hiç bir şey kaybettirmez. Ne diye şeytana kızarsın? Bir iyilik  yap, şeytan sana kızsın.  İnsan acı duyarsa   canlıdır. Başkasının acısını duyuyorsa insandır. Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin  doğduğunu sanırlar. Bozuk para insanın cebini deler ,bozuk insan da kalbini. Bu yüzden ikisini de harcayın gitsin. En güçlü iki savaşçı; sabır ve zamandır. İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır. İnsanların çoğu yapıyor diye o iş yanlış olmaktan çıkmaz. Birine çamur atmadan önce, ilkin kendi elinin kirleneceğini unutma” 

Tolstoy  hayatı boyunca , kendi toplumuna ve tüm  insanlara faydalı olmayı  düşünmüştür. Kitapları böyle mesajlarda doludur. Eserleriyle  insana bir şeyler öğretmek, O’nun  başlıca  felsefesidir. Ancak Tolstoy öğretmek için bilgi edinmek de gerektiğinden  bazen talebe  olmayı da kabul eder. 

Tolstoy , kendi söylemek istediğini bazen okura   söyletir. Hep kahramanına  söyletecek  değil  ya.. 

İnsana Ne Kadar Toprak Lazım’da Pahom’un gözünü zengin olmak bürümüştür. Çok toprak sahibi  olunca zengin olunacağını  sanır. Köyünde biraz arazi alır. Bununla  yetinmez. Daha büyük toprak lazımdır O’na .. Duyar ki, Başkırdistan’da  çok ucuza uçsuz bucaksız topraklar vardır. Oraya gider hizmetlisi ile.. Başkırdistan’da   insanlar, kurdukları çadırlarında yatmakta, hiçbir iş yapmamakta, akşama kadar çadırların içinde ve dışında dolanıp durmaktadırlar. İlk önce buralarda   toprak satacak adam yok gibi gelir O’na.. Konuyu açınca, oba reisi  gelir:” Alacağın her toprağa ayak  basmak şartıyla  sabah güneş doğarken başlayıp, güneş tam  batarken şu yere gelmek üzere  istediğin kadar ve ayağın bastığı her  yer   1000 rubleye senindir” derler  kendisine .Pahom, göklere uçar. Akşama kadar uçsuz  bucaksız toprakları gezeceğini, her yere ayak basabileceğini  ve akşam olunca  çok büyük bir arazinin çok ucuza sahibi olacağın sanır.  

Pahom, gezdikçe gördüğü yerlere hayran kalır. Orayı gezdikçe , burayı da gezeyim, şurayı da  alayım orayı da alayım diye heyecanlanır. Her yeri almak ister. Koştukça koşar. Gezdikçe gezer ama, bir taftan da akşamı hesap etmek zorunadır.   Gezilecek daha çok  yer vardır ama vakit de daralmaktadır. Şurayı almasam olmaz, burayı da almalıyım der. Her yerde gözü kalır. Akşam olmadan geriye dönmek de şarttır. Hem geç kalmamayı, hem daha çok yer almayı  düşünürken ,güneş  aşağıya iyice sallanır. Gözü bir orada, bir buradadır.  Geriye döner. Tam Başkırt  reisinin  yanına varırken, heyecandan ve fazla  yorulmadan dolayı  kalbi durur. Hiçbir topağın sahibi olmadan anlaşma yerine  üç adım kala ölür. Hizmetçisi, 2 metre kare çukur açar. Ve Pahom’u oraya gömer. Yazarın aslında  burada bir şey demesine gerek yoktur. Okur, “.insana en fazla 2 m2 toprak  yetermiş, bu kadar telaşa ve hevese gerek yokmuş” diyebilir. 

Tolstoy bu eserinde  bir şey öğretmiştir:  Pahom’ u  tahrik eden hırstır, hevestir ve şeytandır. 

Tolstoy’un kitaplarının  bir özelliği daha vardır. O’nun kitaplarının  çoğunda hikayenin veya  romanın kahramanı  ölür. Anna Karanina’da kahraman ölür. İvan İlyiç’in Ölümü’nde  İvan  ölür. Kırk Yıl ‘da  Trafim ölür. 

Tolstoy’ un  romanlarında  ölüm o kadar önemli bir temadır ki, Halstomer isimli eserinde, roman kahramanı  olarak pek insan yoktur. Orada bir at vardır. Romanın da sonunda ille ölüm  olacak ya, bu sefer at ölür. 

Tolstoy  zaman zaman psikolojik travmalar yaşar. Bazen karışık ruh hallerine girer. Bir Delinin Not  Defteri’nden sanki O da esinlenmiş gibidir.   

Tolstoy gerçeği ve hikmeti arayan bir adamdır. Dini konulara  da çok önem verir. Kiliseye gider. Orada  bulunanlara kilisenin  gerçek  Hristiyanlığı yansıtmadığını söyler.  Papazlarla münakaşa eder. İncil’in gerçek İncil  olmadığını ,gerçek İncil’in ve gerçek Hristiyanlığın getirilmesini  ister. Kilise ile arası açılır Daha sonra Diriliş’i yazdığında  kilise, O’nu aforoz  eder. Diriliş, papazlara göre Hristiyan  ahlakına  aykırıdır.  

Tolstoy, gerçeğin bulunmasından ve doğruluktan  yanadır.  Irkçı ve söven değildir .O kadar ki,kendi milletinin  yöneticilerine ve Rus Devletine   karşı savaş açan  Şeyh Şamil’in  komutanlarından  Hacı Murat’ın ahlakına ve kahramanlığına hayran olduğu için Hacı Murat adlı kitap bile yazar. 

Böyle bir adamı kendi insanı, kendi devleti  küstürmüştür. Rusya, Tolstoy’un fikir ve tefekkür dünyası konusunda O’na dar gelmeye başlamıştır.  O, hep bir arayış içinde olmuştur. Aradıkları sanki orada kaybolmuştur. 

İyiyi ve güzeli bulmak için Rusya’dan 1910 yılında ayrılır Tolstoy. Maksadı İstanbul’a gelip İslam’ ı araştırmaktır. Bir Rus Çarı’nın “Hasta Adam” dediği  Osmanlıda O’nun   soracağı soruların  cevabı verilir miydi, bilinmez ama, Tolstoy, gene de aradığının İstanbul’da olduğuna inandı.  Bu isteğine  nail olamadı .Yolda, Sofya’da tren  garında hayatı  sona erdi.  Romanlarında hep  kahramanlarını  öldüren adam, bu kere kendisi  öldü.  

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 1 yorum yapıldı
Harika bir anlatım
Yazınızı keyifle okudum. Sözler insana yaşamın gerçeklerini yansıtıyor. Yüreğinize, emeğinize sağlık.
Yorum Ekleyen: Ali Akça     20.07.2022 22:30:08

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya