Âhiret ve Hesab Günü'ne inanmayanlar, dua isterler mi?
MAKALE
Paylaş
28.08.2022 14:20
127 okunma
Selahaddin E. Çakırgil

100 yıl öncesine kadar 400 yıldan fazla birlikte yaşadığımız ve Birinci Cihan Harbi sonrasında parça-parça edilen vatanımızın ayrı bir parçasına düşen ve bu yüzden, bazılarınca bugün taşıdıkları pasaportlara bakarak, 'yabancı' diye dışlanmak istenen Suriye'li kardeşlerimizden bir mühendis, 'Burada giderek artan bir ırkçılık var, ama, bunu söylediğimizde, 'Biz ırkçı değiliz.' diyorlar; eğer öyle ise, 'Irkçılık başka nasıl oluyor ki?' demişti.

Bu ilkel ve utanç verici ırkçılık fitnesini uyandıranlardan birisi, bu konulara onun mantığıyla bakılacak olursa, bizim dünyamızdan çoook uzaklarda, Tokyo'da doğmuştu. Babası da, 27 yaşındayken ülkenin ve -o zaman 27 milyon kadar olan- nüfusumuzun kaderiyle oynamaya kalkışıp, 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi'ne karışan birisi. Sonra, 38 kişilik 'darbeciler komitesi' arasında 5-6 ay içinde ihtilâf meydana gelince, bir kısmı, 14 kişilik diğer kısmını tasfiye edip yurt dışına göndermişlerdi.

İşte o zaman bu kişinin babası da Tokyo'daki TC. Elçiliği'nde askerî müşavir kadrosuyla vazifelendirilmiş ve bu fitneci de o sırada orada doğmuştu.

Eğer, insanların sahib oldukları aslî inanç değerleri etrafında değil de, ırklarına veya doğdukları yere, taşıdıkları pasaporta ya da anne-babalarının kimliklerine göre itibar edecek olursak, bu kişiye nasıl bakmalı?

Bu kişi, tutuşturduğu, ırkçılık şeklindeki 'fitne ateşi'yle yetinmemiş olmalı ki, bir 'fitne ateşi'ni de evvelki gün, bir Cuma Namazı için diyerek gittiği câmide, hutbe okuyan hocaya, cami adâbından bile haberi olmayan bir kişi olarak, '(filâna.) rahmet okumayacak mısın?' diye seslenerek yakmak istemiş.

Halbuki o kişi, câmi adâbından biraz nasibli olsaydı, orada, gelmiş -geçmiş bütün Müslümanlara dualar edildiğini anlardı. Ama, onun derdi, o değil; hassaten sadece, resmî ideoloji ikonu haline getirilmiş olan bir kişi için, zorbaca bir dayatmayla dua yaptırmaktı.

Hoca oralı olmadı, hutbesine devam etti ve minberden inince, o küstah siyasetçi kişi de, genlerinde taşıdığı darbeci zorbalık içgüdüsüyle olsa gerek, yüksek sesle, '(filânın...) ruhu için Fâtiha!' diyerek, cemaati de Fâtihâ okumaya davet etti. Keşke o Fâtihâ içindeki ve müminlerin Allah'a verdikleri söz olan, 'iyyâke na'budi ve iyyake nesta'in.' (-meâlen-Yalnız Sana ibadet / kulluk eder ve yalnız Sen'den yardım dileriz.' şeklindeki âyetlerin mânasını düşünebilseydi.

Cemaat, tam da bir mübtezelin de mübtezeli bir iğrenç müennes yaratığın, İmam- Hatib Okulları'nda okuyanlar için kullandığı sözler etrafındaki tartışmaların gerilimi gündemdeyken; bir de bu 'fitneci'nin tahrik ve entrikalarına kapılmamak için mi bilinmez, hiç tepki göstermediler. Belki de şu meşhûr dörtlüğü mırıldandılar, içlerinden.

'Ne taaccüb ediyorsun, buna dünya derler;

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya