“Sen kaybolmuşsun anlaşılan”
MAKALE
Paylaş
28.08.2022 14:45
262 okunma
Ersoy Baba

 

 

Maçta kombine biletlilerin olduğu tribünde adamın yan koltuğu boşmuş. Diğer koltuktaki adam:

-“Burası neden boş acaba” diye sormuş. 

-“Karımındı. Hiç bir maçı kaçırmazdı” demiş. 

-“Peki, neden şimdi gelmedi?”

-“Vefat etti.”

Adam:

-“Başınız sağ olsun. Bileti bari arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan birine verseydiniz.”

-“Mümkün değil. Hepsi şu anda cenazede”

***

Değerli okurlarım. Fındıkkabuğunu doldurmayan konuları çok önemliymişçesine işleyen Ersoy Baba makalelerinin biri ile daha karşı karşıyasınız. Sabreder sonuna kadar okursanız; insan beyninin gereksiz bilgiler için ayrılmış ve pek de kullanılmayan kısmını aktif hale getirmiş olacaksınız. Bu bilgiler beyine gelen darbelerde ve beyin kanamalarında kalkan görevi görerek önemli bilgilerin zarar görmesini veya hafıza kaybı yaşanmasını engellemiş olacaktır. Yani gereksiz de olsa önemlidir. Onun için okuyun.

***

İnsan beyni önemlidir. İnsan yaşlanmaya başladığında eğer aktif hareket etmiyor, bazı bilgileri tekrarlamıyor ve bir şeylerle meşgul olmuyorsa  unutkanlık musallat oluyor, unutkanlıklar başlıyor.

Uzun yıllar önce bir abimizin babası evden çıkıp camiye gidiyor. Ancak geri dönmüyor. Ankara’nın altını üstüne getiriyorlar. Aramadık sokak, cadde, hastane bırakmıyorlar. Yaşlı adam ortalarda yok. Bir aya yakın süre sonra kendisini vefat ettiğinde buluyorlar. Yaşlı adam haftalarca sokaklarda gezmiş, kimsesiz ve evsiz gibi perişan bir durumda vefat etmişti.

O zamanlar bu Alzheimer hakkında fazla da yaygın bir bilgi yoktu. Unutkanlık diye geçiştiriliyordu. Günümüzde insanlar bu rahatsızlığı iyi tanımaya başladılar. Bu tür rahatsızlığı olanların ceplerine diğer kişilerin anlayabileceği şekilde hastanın adını, soyadını, ev adresini ve yakınlarının telefon numarasını yazıp bırakıyorlar.

Bizim Türk milleti bunu da menfaatine çevirmeyi ihmal etmemiş. Kıvrak zekâ ile her zor şartı kullanmayı becermiş bir milletiz.

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağının olduğu günlerdi. İnsanlara en fazla bakkala fırına kadar gidebilmesine izin veriliyordu. Hele 65 yaş üstüne bu izin de yoktu.

Amcamız kafaya koymuş; gezecek. Ceketinin cebine adının, soyadının ve ev adresinin olduğu kâğıdı koyup çıkıyor gezmeye. Sokak sokak değil, semt semt geziyor. Sonunda bir polis aracı bunu fark ediyor. Yanına yaklaşıp amcayı durduruyor:

-“Hayırdır amca ne arıyorsun burada?”

Amca bir polislere bakıyor, bir çevresine bakıyor. Dönüyor arkasına bakıyor. Sonra yine polislere bakıyor. Polisler:

-“Amca kimliğini ver bakalım” deyince amca aynı şaşkın bakışları bir daha tekrarlıyor. Polisler bir rahatsızlığı hissediyor ve kimliğine ulaşmak amacıyla amcanın ceplerini aramaya başlıyorlar. Ceplerden birinde isim ve adres yazılı kâğıdı bulunca:

-“Gel amca, sen kaybolmuşsun anlaşılan. Seni evine bırakalım.” Deyip arabaya alıyor ve eve kadar getiriyorlar. Evin önüne geldiğinde amcamız heyecanlanır gibi hareket edip evi tanıdığını hissettirir. Araçtan iner. Adeta koşarak evine girer ve ayaklarını uzatıp dinlenir.

Türkiye fırsatlar ülkesi. Millet olarak zaten biz başka yerde de yaşayamayız. Başka ülkelerde bize uyum sağlamaları çok uzun zaman alır. O bakımdan.

Hani adamın biri çölde susuzluktan ölmek üzere imiş. Bunu gören bir köylü hemen suyu kaptığı gibi adama ulaştırmış. Suyu içince kendine gelen adam köylüye silahını doğrultmuş ve hem elbiselerini, hem para ve kıymetli eşyalarını gasp etmiş. Dönüp gideceği zaman köylü arkasından bağırarak:

-“Tamam, aldın alacağını da bunu hiçbir yerde sakın anlatma” diye seslenmiş. Bu sözü garip bulan hırsız geri dönüp:

-“Neden?” diye sormuş.

-“Bunu her yerde anlatırsan kimse çölde susuzluktan ölmekte olan bir insana su vermez. Korkar”

Yani anlayacağınız bizim milletimizin uyanıkları her şartı menfaatine çevirmeye alışık. Alışık da bunu her yerde anlattıklarında böyle bir hastayla karşılaşan polisler:

-“Hadi ulan sahtekar. Bizi ve polis aracını evine kadar gidebilmek için kullanacak bizi de keriz yerine koyacaksın de mi?” Deyip arkasını dönüp giderlerse…

Geldik bu haftaki yazımızın sonuna. Diyeceksiniz ki “makalenin girişinde anlatılanla devamındakiler alakasız. Kaçırdığımız ne var?”

Bir şey kaçırmadınız. Fazladan bir fıkra okudunuz. Güldünüz, güldünüz. Gülmediyseniz haftayı bekleyin.

Siz, siz olun, kalın sağlıcakla.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ersoy Baba
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Yazarın Özgeçmişi:
Ersoy Baba sınıfta kalma yokkenki yıllarda ilkokulu okudu. Hastalıkları sebebiyle okula gidemese de zorla mezun edildi.
Lise tahsilinden sonra Ankara'ya yerleşti.Teklifler Oxfort'tan gelmesine rağmen Gazi Eğitim Fakültesini tercih etti.  Ersoy baba bi gazetenin matbaasında tashihler  yaptı. Sonra birden kendini aynı gazetenin editör masasında buldu. Editör yemekten döndüğünde masadan kalkmak zorunda kaldı. Hırs yaptı ve rakip gazetede köşe yazarlığına kadar yükseldi. Şimdilerde emekli oldu. Gidip kahve köşelerinde oturacağına gazete köşelerinde milleti yazılarıyla meşgul ediyor.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya