Manalar Kelimelerin Ruhudur
MAKALE
Paylaş
18.09.2022 17:08
113 okunma
Kemal Cengiz

Konuşurken kurduğumuz cümlelerdeki her bir kelimenin, kendine özgü bir anlamı da vardır. Bu anlamların bir meramı ifade edecek şekilde uyumlu ve manalı tertibine "cümle" diyoruz. Aynı manayı taşıyan bir den fazla başka  kelimeler de varken onları değil de tercih ettiğimiz kelimeyi kullandığımıza göre; bu  tercihimizin de özel bir maksadı vardır. Şöyle ki,  özürlü bir insana "sakat" dersek saygısızlık yapmış oluruz; ama bunun yerine aynı manada "engelli" dersek, nezaket göstermiş oluruz.

Kelime ve cümlelerdeki bu maksadı kavramadan ifadeyi düz mantıkla anlamaya çalışmak,  ruhsuz bir yaklaşımdır.

Mesela; Peygamber efendimizin, "Ümmetimin k bütün sevapları bana sunuldu. Hatta bu sevaplar arasında bir adamın camiden çıkarıp temizlediği çöpleri de gördüm.

Ümmetimin işlediği günahları da bana gösterildi; bunlar arasında, bırakılan bir çer-çöp ile camilerin  kirletilmesinden daha büyük günah görmedim.

Camilerin temiz tutulması demek, oraların yiyecek ve giyecek döküntüleri gibi   her türlü çer-çöpten temiz tutulması demektir" (İbni Arabi, Artzatü'l Ahvezi, 58/2) buyurduğu bir hadisi-i şerifi vardır.

Bu hadisin anlam ruhu, "camilerin temiz tutulması"dır.

Gerçekte bu hadis-i şeriften almamız gereken Peygamber mesajı bu iken ve Yüce Allah, "camilere güzel elbiselerimizi giyerek gelinmesini" ( Araf, 31) istediği halde; camiye üstümüzü başımızı temizlemeden,  günlerden cuma ise ayrıca Peygamberimizin sünneti olan "boy abdestimizi" (Heysemi, M. Zevaid, 176/2) ihmal ederek pejmürde bir kılık ve kıyafetle gelip; hem de camide Kur'an okunurken veya vaaz ve nasihat yapılırken bunları dinlemek yerine; dikkatleri dağıtacak şekilde caminin içinde gözümüze çarpan "çöp" kalıntılarını veya kırıntılarını "sevaptır" diyerek tavuğun yem toplaması gibi toplamaya kalmak; hadis-i şerifin anlam ruhundan uzak bir davranıştır.

Maksadımız "sevap" ise, Kur'an dinlemek, vaaz ve nasihatı dikkatle takip ederek yapılan irşaddan  nasiplenmek daha çok sevaptır. Hatta camiye erken gelinmesi durumunda, bu etkinliklerin başlamasına kadar "tefekkür ve tezekkürle" meşgul olmak, en az çöp toplamak kadar;  hatta onlardan daha fazla sevaptır.

Bu "zikr ve tefekkürü" evimizde yapıyor da, ayrıca caminin çöpünü temizlemenin sevabını da kazanmak istiyorsak;  bu temizliği camiye erken gelip süpürgeyi alarak cemaat gelmeden yapmalıyız.

Kuran ve ezan okunurken veya  Vaaz yapılırken dağıttığımız cemaat dikkatlerini üzerimize çekecek şekilde yapıyorsak; bu hareketimizde, Peygamber efendimizin, "Karıncanın ayak sesinden daha gizli riya vardır" (İbni Hacer, el-Kafi, 325) ikazı ile sakınılmasına işaret ettiği hataya düşmüş olaruz.

Dini duyarlılığımızı göstermeye yönelik böyle bir "riya" ise, topladığımız çöplerden daha kirli bir davranıştır.

Ayrıca bu hareketimizde, camiinin temizliğine dikkat edilmediği konusunda görevlisine gizli bir eleştiri de vardır. Böyle bir hareketi kendi evimizde yapacak olsak, evin hatunundan bile en azından bir sitem ve serzenişle karşılanırız.

Cami görevlileri ile cemaat ilişkileri konusunda bu ince davranışa dikkat edilmesi gerekmektedir. Bugün cemaat

içinde görevliyi rencide edecek böyle bir hareketi yaparsak, yarın da o görevli bir şekilde bizi aynı cemaat içinde rencide edecektir. Böyle olunca da bir çöp yüzünden ilişkilerimiz bozulacak ve huzurumuz kaçacaktır !

17.09.2021

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya