Şairler Duygu Dilinin Tercümanıdır
MAKALE
Paylaş
26.09.2022 00:31
183 okunma
Kemal Cengiz

İslam düşüncesinde bilginin kaynakları (esbab-ı ilim) olarak nitelenen beş duyu (havass-ı hamse) yanında, insanın gerçeği kavramasında "akıl ve gönül duygusunu" altıncı hissi olarak tanımlanmıştır.

Bu duygunun bütün incelikleri ile en kuvvetli olduğu şahsiyetler ise şairlerdir. Bu nedenle şairlere "duygu dilinin tercümanı" demek, yerinde bir ifade olur.

Gerçekte her insan az veya çok duygusaldır. Ancak duygularını bir sanat edası içinde incelikleri ile dile dökülenler, yalnız şairlerdir. Edipler bile bu yolda yaya kalırlar. Şairler ise, duygu dünyasının ufuklarında kanatlarıyla dolaşırlar.

İstiklal ve istikbal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, "Safahat" adlı yedi bölümden ve binlerce beyitten oluşan 560 sayfalık meşhur eserinin  önsözü mahiyetindeki "Takdim"inde;

"Ağlarım ağlatamam, hissederim söyleyemem.

Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizarım!" demiştir.

Hergün çeşitli açılışlarda milyonların "besmele" ile birlikte okuduğu "İstiklal Marşımızın" şairi, duygularını tam olarak ifadeden bu şekilde "bizar" (bezgin) ise; bizim ne kadar aciz olduğumuzu kendimiz takdir edelim.

Bu bakımdan, duygular dünyasını yorulmaz kanatları ile dolaşan şairlerimizden hayatta olanlarını sağlıkla, ölenlerini rahmet ve şükranla anmalıyız.

Sözümüzün burasında, son yıllarda kaybettiğimiz Sezai Karakoç, Abdurrahim Karakoç ve Cemal Safi gibi duygular deryamızın kaptanları üstad şairlerimiz başta olmak üzere, dilimizin yozlaşmadan gelişmesine katkıda bulunmuş bütün şairlerimizi şükranla anıyoruz. Hepsinden Allah razı olsun !

Bir dilin gelişip güçlenmesinde şiirin yeri, edebi ifade olan nesir ve hitabetten önde gelir. Dünyanın en güçlü ve en yaygın dillerinde biri olan ARAPÇA nın gücü, şiir diline hakimiyetinden ve kabiliyetinden   kaynaklanır. Hatta Kur'an- Kerim'in Arapça olarak indirilmesinin (Taha, 113) hikmetini İslam alimlerimiz, o dönemde Hicaz'da her yıl yapılan ve birincilik kazanan şiirin  gelecek yıla kadar KABE duvarına asılması (muallakat) şeklindeki  "Şiir Yarışmaları" ile güçlenmiş olan bu dilin ifade yeteneğine bağlamışlardır.

Kabul edelim ki, günümüzde Arapça'nın bir "teknoloji ve tıp dili" olmamasına rağmen; bu konularda otorite olan batı dilleri karşısında bizim gibi "ezilmeden, büzülmeden ve bozulmadan" kendini ifade edebilmesinde, bu dilin  bir "Kur'an Dili" olmasının büyük etkisi vardır.

Bugün "Hıristiyanlık", din olarak  dünya nüfusunun büyük çoğunluğunu teşkil ettiği halde; hıristiyanların  kadim dili olan LATİNCEnin ortak bir dil olarak hıristiyanlarca paylaşılmayışında; bu dilin bir "Din Dili" olmaması gerçeği yatmaktadır.

Bu manada Arapça bugün hala "dipdiri ayakta ve hayatta yaşıyorsa" bu zindeliğini "Kur'an'a ve İslama" borçludur. Kur'an olmasaydı, bugün Arapça da, Latin kaynaklı batı dilleri gibi paramparça olurdu.

Güzel Türkçemizin kitap olarak hazır "Kur'an" gibi bir orijini olmadığına göre; model zenginliğimizi şairlerimizin ufkunda aramalıyız.

Zira; güçlü şairler ve edipler yetiştiremeyen milletler, sağır ve dilsiz insan gibidir; medeniyet yolunda geriden gelirler.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya