Hakikat'in ifade olunmasında, hayırlı bir gelişme...
MAKALE
Paylaş
01.10.2022 20:19
459 okunma
Selahaddin E. Çakırgil

Dün Savunma Bakanı Hulûsî Akar Bey'in Şırnak'ta halkla konuşurken ki sözlerini dinlerken, hâfızam beni 100 yıl öncelere götürdü. Çünkü, İslâm'ın bizim inanç sistemimizin, dünya görüşümüzün temel kıstaslarını ifade ederek sohbet ediyor ve, 'Biz kardeşiz, asırlarca aynı inanç ve duygularla birlikte yaşamış ve bu toprakları vatan edinmek yolunda birlikte şehid olmuşuz.. Bizim inanç ölçümüzde, bir kavmin diğerine üstünlüğünün olmadığı, üstünlüğün ancak ahlâk ve fazilet açısından olacağını öğretmiyor mu? 'Arab'ın Acem'e, Acem'in 'Arab'a üstünlüğü yoktur' demiyor mu?' diyordu, özet olarak..

100 yıllık bir sapmadan sonra, üstelik de o sapmayı baştâcı eden bir resmî ideolojinin en keskin tarafdar ve savunucularını yetiştirmiş olan bir güç odağında, en yüksek rütbelere gelmiş, en yüksek makamlara erişmiş ve bugün de Başkan Erdoğan tarafından, Savunma Bakanlığı uhdesine verilmiş olan bir şahıstan o sözleri duymak, Müslüman halkımıza 100 yıldır yaşatılan nice acılardan sonra bir doğrunun çok net olarak dile getirilmesi açısından, sürûr vericiydi.. Dinlemeyenlerin bulup Hulûsî Paşa'nın kendi sesinden dinlemesini, tavsiye ederim.

Hz. Peygamber (S)'in 'Vedâ Haccı Hutbesi'ndeki ve, 'Ey insanlar, hepiniz, Benî Âdem'siniz /(Âdem'in neslisiniz), Âdem ise topraktan halkedilmiştir.' meâlindeki cihanşumûl ölçü hepimizi maddî- cismanî açıdan eşitlemiyor mu? Kezâ, 'En üstününüz, en hayırlınız, Allah'ın emir ve yasaklarına en çok riayet edeniniz..' meâlindeki 'Hucûrât' Sûresi'nin 13. âyeti de bütün insanları temelde ırk, renk, kavim, soy,-sop, , dil, cins, doğulan veya yaşanan coğrafya açısından eşitleyen bir ölçü vermiyor mu bize?

Bize, 'Millet-i İbrâhîm' ve 'Millet-i İslâm' denilmemiş midir?

Hind Müslümanlarının büyük gönül eri Muhammed İqbâl, 100 yıl öncelerde, 'Allah sana bir isim verdi, Millet-i İslâm..' dedi; sen ise, ondan Türk, Kürd, Arab, Fars, Hind, Sind, Peştun ve saire diye, yüzlerce kavim ürettin.. Halbuki, biz, bu Tevhîd Gülistanı'nda çeşitli seslerle şakıyan bülbüller ve rengarek açan güller gibiyiz, bize renk ve koku ayırd etmek haramdır..' diyordu.

Anadolu'nun iç aydınlığı olan Yûnus da, 850 yıl öncelerde, 'Yaradılanı hoş (güzel) gördük, Yaratan'dan ötürü..' dememiş miydi?

Bir kaç yıl önce, Tayyib Bey -özet olarak aktarayım- şöyle diyordu: 'Ben çocukken dedeme sorardım, 'Dede, biz neyiz, Türk mü, Lâz mı, neyiz?'

Dedem bana derdi ki; 'Oğulcağızım, toprağa girdiğinde, sana 'Hangi kavimdensin?' diye sorulmayacak.. 'Rabbin kimdir, Kitab'ın nedir, kimin ümmetindensin?' diye sorulacak..

Evet, mesele bundan ibarettir.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya