Yaşadığımız Sürece Bir Eleştiri
MAKALE
Paylaş
01.10.2022 20:51
233 okunma
Abdurrahman Zeynal

Son yılarda tüm enerjimizi, tüm kaynaklarımızı ne yazık ki rasyonel   kullanamadığımız için neticesi doğru sonuç vermedi. Ülkede sosyal, kültürel, ekonomik ve ahlaki problemler önlenemez şekilde arttı.

Kim ne derse desin eğitimde başarılı olamadık. İlk, orta, lise binalarının yanında devasa üniversite binaları yaptık. Fakat eğitimde, terbiyede ve maarifte başarılı olamadık. Milyonlarca üniversite mezunu işsiz, güçsüz 30 yaşına gelmiş üretimde, çalışma hayatında yer alması gerekirken baba eline bakıp emekli babasından harçlık alır durma gelmesi içimizi acıtmaktadır.

Kültürde, sanatta, televizyon yayınlarında ve yazılı basında ne yazık ki tüm çağın teknik imkanlarına rağmen geri gitmeye, hakikatleri gizlemeye olağan üstü çaba harcadık.

Tarım ve hayvancılıkta istenilen başarıyı yakalayamadık. Hala tarım ürünleri ithal ediyoruz. Köylüyü köyünde, tarlasında, çayırında, merasında, yaylasında tutamıyoruz. Köyler hızla boşalıyor....

Sağlıkta çağı atladık söylemlerine karşılık uzman hekim yetiştiremiyoruz. Yetişenler ya büyük şehirlerde özel hastanelere veya yurt dışına giderek kendileri için bir gelecek hazırlama çabası içine girmesi içimizi acıtıyor.

Hastanelerin durumu irdelenmesi gereken bir konu mesela doğuda borcu olmayan altı hastahane binası yıkılarak, işlevsiz hale getirilerek bir tek şehir hastanesinde toplanması ileride ciddi sorunlara davetiye çıkaracak gibi. Üstelik yeni hastanenin borcu yıllarca ödenecek olması bir başka çıkmaz sokak..

Dış politikada özellikle 2011 sonrasında yapılan yanlışlar, diplomaside kullanılan dil; Mısır, Suriye, Libya, Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, AB ve ABD ile ilişkilerimizde ciddi sorunlar yaşamamıza sebep oldu.

Suriye Türkiye için tam anlamıyla ekonomik, askeri, sosyal, kültürel, demografik problemlerin gelişmesi, büyümesi ve ilerisi için hiçte iyi olmayan haberlerin habercisi olma durumuna geldi. ABD ve Rusya'nın bölgede yapmak istediklerine zemin hazırladık.

Sanayi ve ihracatta ne yazık ki istenen başarıyı yakalayamadık. Hatta, SEKA kâğıt fabrikaları, Aşı Fabrikaları, SÜMERBANK, ETİBANK gibi kurumlar ve tesisleri kapatılarak bu alanda günümüzde yaşadığımız pek çok sıkıntıya sebep olduk.1926 yılında Millileştirilen limanlar elden çıkarılarak özelleştirdik.

Dini alanda pek çok yanlışa imza attık. Kullandığımız cümleler bünyesinde ciddi sıkıntılar taşıyıp şirk kavramlarını içlerinde barındırıyordu. Bu durum özellikle gençlerde Ateizm, deizm ve temeli yanlış felsefik görüşlere kayarak maddi ve manevi olarak gençlerimizin kaybına sebep olduk. Diyanet İşleri bu işe çözüm getirmesi gerekirken eylem ve söylemleriyle bu işi daha da artırdı...

Sonuç olarak eskiden beri azalarak giden törelerimiz bu süreçte yara aldı. Mesela; özür dilerim, af edersiniz, sözüm meclisten dışarı, saygısızlık yaptıysam affola, ne olur kusurumu affedin. Yanlış yaptım bağışlayın. Hakkınızı helal edin. Bilmediği konuda konuşmayıp susmak veya bilmiyorum demek gibi edepli ilkeyi terk ettik. Soru sorulduğunda bilmiyorsa net bilmiyorum, cevap vermeyeceğim gibi bizi biz yapan kavramları hayatımızdan çıkararak bir başka yanlışa imza attık.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya