Şahkulu Ne Demektir ?
MAKALE
Paylaş
10.10.2022 12:17
175 okunma
Kemal Cengiz

İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılışı yapılan "Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi" haberlerinin medyamızda gündem oluşturması üzerine, açılışı yaplıan mekana verilen adlarda sözü geçen tabirleri, tarihi kökeni ile açıklamak gereğini duydum.

Zira yanlışlar kulaklara çarptığında  düzeltilnez ise, kalplere çarpık şekli ile doğru gibi yapışır ve yerleşir: 

İnancımıza göre müslüman sadece Allah'ın kuludur. "Kulluk" kavramının, şah da olsa insanlarla ilişkilendirilmesi doğru değildir. Kabul etmeliyiz ki bu "kul" tabiri Osmanlı saraylarında Padişahlar için de  "dalkavukluk" olarak kullanılmıştır. Yanlış, her yerde ve her zaman yanlıştır.

Alevi - Bektaşi kültüründe ise "Şah" tabiri, sünnilerin "Allah" adı yerine "Tanrı" kelimesini kullanmaları gibidir; her ikisi de yanlış ve sakıncalıdır.

Alevi ve bektaşi meşrebinde "bismillah" yerine, "bismişah" denilerek cem ayinlerine başlama ilkesi vardır.

Bu deyim, biz sünnilerde kısaca "bismillah" diyerek çektiğimiz "besmele" yerine kullanılmaktadır. Alevi dedelerinin dillerine pelesenk (vird) edindikleri bir tekerlemedir. 

"Şah" kelimesi de dilimize Farsçadan girmiştir. "Hükümdar" anlamına gelir. Yapılan bir iş ve eyleme başlarken "Bismişah" denilmesi, "şahın adıyl başlarım" demektir.

Hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, zatının adının "ALLAH" olduğunu yüzlerce ve binlerce, 2698  defe açıklamış olmasına rağmen; O'na "şah, tanrı.." gibi Kur'an'da ve hadislerde  geçmeyen yabancı dillerden adlar yakıştırılması yanlıştır. Piyasada taklit ürünler, orjinalinin kalitesini gölgelediği gibi, bu tür yabancı isimler de "Allah" adını gölgelemek için uydurulmuştur.

"Allah" adı yerine, Şamanizm'den gelen  "Tanrı" adı ne kadar  yanlış ise: Şiilik adına İran dili Farçadan gelen "şah" ve "bismişah" tabirlari de o kadar yanlıştır.

Aslında alevilik ve bektaşilik de, İslam toplumu arasına İran merkezli olan "Şiilik" marifeti ile girmiştir.

Alevi-bektaşi hareketinin tarihi geçmişte Anadolu'da yayılıp yerleşmesine karşı, sünniliği temsilen devlet destekli en köklü ve güçlü direnişi, zamanın Şii İran Safevi hükümdarı Şah İsmail'e karşı Osmanlı hükümdarı Cennet mekan Yavuz Sultan Selim Han göstermiştir. Şah İsmail'i yendiği Çadıran zaferi  ve ardından  kazandığı Mercidabık ve Ridaniye zaferleri ile Mısır'ı da katarak "Dünya İslam Birliğini" gerçekleştırmek suretiyle "HALİFELİK" şerefini milletimize kazandırmış ve Andolu'yu Aleviliğin istilasından kurtarmıştır.

Bu konuda yanlış anlaşılmayı önelemek adına şunu da söylemek  isterim ki:

Türkiyemizde "din ve düşünce özgürlüğüne" kesinlikle karşı değilim; bu hakkı sonuna kadar savunanlardanım.

Ancak bu özgürlüğün de, aile özgürlüğü gibi kendi  mahremiyet sınırları içinde kalması taraftarıyım. Her dini düşünce, mezhep ve meşrep özgürlüğünün  kendi prebsipleri içinde kalmasını ve başkalarını rahatsız etmemesini savunuyorum.

Bir sünni müslüman olarak "bismillah" yerine "bismişah" denilmesi de; "Allah kulu" yerine "Şah kulu" denilmesi de beni rahatsız etmektedir.

Takdir siz okurlarımındır !

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya