Çıkmaz sokak olduğu Belli değil mi? Neyi tartışıyorsunuz?
MAKALE
Paylaş
10.10.2022 19:26
354 okunma
Mehmet Aktan

Cumhur İttifakı mı, Millet İttifakı mı?

Medyada aylardır hangisi kazanır, Millet İttifakı’ nın adayı kim olur? Kimin aday olma şansı daha yüksek? gibi sorulara cevaplar aranıyor. Neredeyse tüm TV. Kanallarında gece geç saatlere kadar profesörler, gazeteciler, yazarlar tartışıyorlar.

İyi de tartışılması gereken konu kimin aday olması gerektiği, kimin şansının daha çok olduğu mudur?

Yoksa; kimin cumhurbaşkanı olması halinde memleketin hayrına olacağı mıdır?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde matlup olan (Beklenen, istenen) nedir?

Elbette kim cumhurbaşkanı olursa Memleket hayrına olur? sorusuna cevap aramaktır.

Bir toplumda yapılacak seçimlerde aydın kesimi; kim seçilirse hayırlı olur konusunu tartışarak vatandaşın siyasi tercihi konusunda ışık tutmaya çalışır. Ama bizde tam tersine, yapılan taraflı kamuoyu yoklamalarının sonuçlarına göre aydınlar vaziyet alıp, şanslı adaylar hakkında görüşler beyan ediyorlar!

Kimin aday olma ya da seçilme şansının daha yüksek olduğu konularındaki tartışmalar bir tahminler (spekülasyonlar) yumağı niteliği taşımaktan öteye gitmez. Her tartışmacı subjektif mütalaalarını, tahminlerini ya da arzu ettikleri sonuçları sanki bilimsel gerçeklikler gibi ileri sürerler. Bu yüzden de tartışmalar bilimsel bir değer de taşımazlar. Yine bu sebeple bu tür tartışmaları izleyenler için tatmin edici olmazlar.

Aydınların bu tavrının Memleket hayrına bir tavır olmadığı tartışmasızdır.

Hal böyleyken, aylardır hatta yıllardır faydasız, kısır, amaçsız, temelsiz, dayanaksız ve aslî mecrasından uzak bulunan bu tür tartışmalar devam edip gidiyor.

Kimin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Milletin Memleketin hayrına olacağına dair vatandaşa ışık tutacak tartışmalar yerine, yukarıda arz edildiği şekilde tamamıyla amaçsız ve faydasız tartışmalarla vatandaşın kafasının meşgul edilmesi abesle iştigaldir.

Ne gariptir ki; Cumhur İttifakı' ndan yana olan tartışmacılar da Millet İttifakı aday adaylarının hangisinin daha (Hayırlı olacağı konusunda değil) şanslı olduğu konusunda uzun zamandır tartışmakla meşguller!

Bu konuyla ilgili olarak aşağıda arz edeceğimiz hususlar yukarıda yazılı olanların ne kadar doğru olduğu hakkında bir fikir verir diye düşünüyorum.

Cumhur İttifakı' nın adayı tek ve bellidir: R.T. ERDOĞAN

Millet İttifakı' nın adayı ise halen belli değildir.

Millet İttifakı' nın tek bir aday çıkaramaması halinde, Cumhur İttifakı' na karşı bir seçenek olma şansı yoktur.

Millet İttifakı' nın ana gövdesini oluşturan üç parti var. C.H.P., İyi Parti ve H.D.P.

H.D.P. ve İyi Parti' nin aynı yerde bir arada bulunması mümkün gözükmüyor.

Bu durumda C.H.P. ya sadece İyi Parti' yle ittifak edecek, ya da sadece H.D.P. ile ittifak edecek. Her iki halde de Cumhur İttifakı' na karşı seçenek olma imkanına sahip değil. Millet İttifakı' na dahil diğer partilerin ise sonuca etkili olmayacağı tartışmasız.  

BU DURUMDA MİLLET İTTİFAKI' NIN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE CUMHUR İTTİFAKI' NA KARŞI SEÇENEK OLMA ŞANSI YOK.

Hal böyleyken; aylarca hatta yıllarca Millet İttifakı' nın adayının kim olacağını, kim olursa şansının daha yüksek olacağını tartışmanın bir anlamı var mıdır?

İlerde hiç beklenmedik değişiklikler olabilir. O zaman ortaya çıkan değişikliklere göre Millet' in ve Memleket' in yararına olacak yeni bir yol haritası belirlenip ona göre hareket edilir.

Ama ne yazık ki; şunca zamandır memleketin şunca halledilmesi gereken meselesi varken, vatandaşımız medya vasıtasıyla bu tartışmalarla meşgul ediliyor.

Keşke medya: hali hazır durumda cumhurbaşkanı seçilecek kişinin çok büyük ihtimalle belli olduğunu kabul ederek;

Halkın, seçilecek Cumhurbaşkanı' ndan ne gibi icraatlar beklediği, hangi icraatların Memleketimizin ve Milletimiz' in hayrına olacağı üzerinde bilimsel verilere, gerçekçi kamuoyu yoklamalarına dayalı tartışmalar organize etseydi!

Böylesi elbette medyanın görevini yerine getirmesi noktasında daha isabetli ve faydalı olurdu.

Gerçek şu ki: Ülkemizde' ki 4. kuvvet konumundaki medya, önceden de olduğu gibi uzun zamandır, faydasız, hayırsız işlerle halk kitlelerinin kafasını meşgul etmek ve karıştırmakla meşguldür.

Allah her kesimdeki insanımızın basiret ve ferasetini artırsın İNŞAALLAH.

Allah' a emanet olunuz. 09.10.2022

Av. Mehmet AKTAN

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya