Dünya Çakop
MAKALE
Paylaş
06.11.2022 17:35
653 okunma
Hayrettin Karaman

Aşağıda tanıtım yazısına yer verdiğim Sayın Zuhal Öztürk ve çalışma arkadaşlarının kurduğu platformdan haberim, ancak bir dostun bilgi vermesi sayesinde oldu. Bu kadar önemli işler başaran bir platformun ve onun uzantısı olan kuruluşların tanınmasını faydalı gördüm ve sunuyorum:

DÜNYA ÇOCUK VE AİLE KORUMA PLATFORMU 2020’de 55 STK, sonra 60 STK ve alanında uzman 21 bilim insanının birleşmesi ile kurulan bir oluşumdur.

Bu platformun kısa adı, DÜNYA ÇAKOP’tur: Dünya Çocuk Aile Koruma Platformu.

Aile ve aile bireylerinin sağlıklı gelişimlerini sosyolojik, psikolojik, biyolojik, fizyolojik kültürel her türlü alanda normal fıtratı tehdit eden cinsel yönelim bozuklukları veya aileyi tehdit eden her türlü bireysel veya toplumsal sorunlara karşı çözüm üretme, toplumun en küçük yapı taşı olan aileyi korumak amacıyla aile konusunda proje ve politikaların oluşturulma sürecinde aktif örnek rol üstlenme, evrensel düşünüp, yerel ve özgün çözümler üretme, çalışmaları uluslararası düzeye taşıyarak dünya ülkelerine örnek teşkil edecek başarılı çalışmalar ile aile ve aile bireylerinin sağlıklı gelişimini sağlamak amacıyla sağlıklı nesillerin yaşadığı bir toplum ve dünya oluşmasına çalışır.

DÜNYA ÇAKOP yukardaki amacına uygun olarak ortak iş birliği içinde aileyi ve bireylerinin statüsünü yükseltmek, toplumdaki saygınlığını korumak, aileyi ve bireylerini tehdit edecek her türlü sosyolojik, psikolojik, biyolojik, fizyolojik sorunlara karşı ortak projeler üretmek için çalışır.

Yani kısaca DÜNYA ÇAKOP, aileyi ve aile bireylerini her türlü dezenformasyondan, ifsattan ve tehlikelerden korumak için mücadele verir.

Bu doğrultuda iki sempozyum ve bir çalıştay gerçekleştirmiştir.

DÜNYA ÇAKOP, 21 bilim kurulu ve 6 üniversite ortaklığı ile 2 büyük sempozyum ve çalıştay düzenlemiştir.

Birinci sempozyum ve çalıştay, GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİNİN KARŞI KARŞIYA BULUNDUĞU BÜYÜK TEHLİKE ‘FARKLI CİNSEL KİMLİK YÖNELİMLERİ SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYI’ 3-4 Ekim 2020 tarihinde pandemi şartlarından dolayı online gerçekleşmiştir.

Cinsel Kimlik Karmaşalarında Talep Üzerine Terapi Yaklaşımı ve Uygulamaları ana başlığı ile AİLE KURUMUNUN İFSADININ KÜRESEL VE TOPLUMSAL BOYUTTA BİR META ANALİZİ VE ÖNERİLER başlıklı sempozyum ise 12-13 Kasım 2021’de Haliç Kongre Merkezi’nde 6 üniversite iş birliği ile gerçekleştirildi. Bu sempozyum çok ses getirmiş, cinsel kimlik karmaşası tedavi yöntemleri üzerine çözümler sunmuştur.

DÜNYA ÇAKOP, üç yıldır yürüttüğü bu çalışmalarda özellikle ailelerin çaresizliği karşısında ABD’de büyük mücadele veren Psikiyatrist Dr. JOSEPH NICOLOSI’nin geliştirdiği IMTT yöntemini maneviyat psikolojisi ile birleştirip yeni bir ekol oluşturmuştur. Kendi rızaları ile travma yaşayan bireylerin elinden tutan DÜNYA ÇAKOP BAĞLANMA VE TRAVMA EĞİTİMLERİ vermeyi kendine görev edinmiştir. Yapılan uygulamalar ile birçok gencin yaşadığı farklı cinsel kimlik yönelimlerinden sağlıklı bir bireye dönüşmelerine şahitlik etmek, azim ve kararlığımızı artırmıştır. Küresel güçlerin son dönemde çocuklar ve gençler üzerinde kurmaya çalıştığı bazı olumsuz yaklaşımlara karşı aile ve aile bireylerinde bir farkındalık oluşturup bilgilendirmek için eğitmen yetiştirmek amacı ile ÇAKOP AKADEMİ kurulmuştur. Bu akademiden yetişen terapistler ile okullarda ve farklı kurumlarda gençleri ve ebeveynleri bilinçlendirmeye çalışmaktayız.

Cinsel kimlik karmaşası yaşayan bireylere yardımcı olmak amacı ile sağlıklı yaşama geçmiş bireylerin dönüş hikâyelerinin yayınlandığı videoları çevirip topluma faydalı olmaya çalışmaktayız. Ayrıca 30 çevirmenin çevirmeyi reddettiği “Eşcinsel Hayat Tarzının Sağlık Tehlikeleri” isimli 770 sayfalık kitabı çevirtip Kaknüs Yayınevi’nin basmasına öncülük etmiştir.

DÜNYA ÇAKOP uluslararası bir kuruluş olan IFTCC’nin bir üyesidir. IFTC cinsel kimlik karmaşası yaşayan bireyleri dönüş yapmak istediklerinde haklarını savunan önemli bir hak savunucusudur. Geçen yılki sempozyuma, başkanı Mike Davidson gelerek büyük katkı sağlamıştır.

Web adresimiz: www.dunyacakop.com’dur.

DÜNYA ÇAKOP’un en büyük hedefi cinsel karmaşa yaşayan bireylerin elinden tutup sağlıklı yaşama dönmelerine yardımcı olmaktır. Ve bu hedef doğrultusunda bir enstitü kurmak ve terapist yetiştirmektir. 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Hayrettin Karaman
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

1934 yılında Çorum'da doğdu. İlk İmam Hatip okullarından biri olan Konya İmam Hatip Okulu ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nde okudu. İki yıl İstanbul İmam Hatip Okulu'nda meslek dersleri öğretmeni olarak çalıştıktan sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne fıkıh asistanı oldu. Yüksek İslam Enstitülerinin İlahiyat Fakülteleri'ne dönüşmesinin ardından akademik çalışmalarını tamamlayarak sırasıyla doktor, doçent ve profesör unvanlarını aldı. Yarım asra yaklaşan fikir ve meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında binlerce konferans, seminer, panel, vaaz, hutbe, kurs, yazılı ve görsel medya programı, eğitim programında yer alarak eğitim, öğretim, tebliğ ve irşad faaliyetini sürdürdü. Aralarında bugünün tanınmış bilim ve fikir adamları olan binlerce öğrenci yetiştirdi. 2001 yılında yaşanan baskılara karşı çıkarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki görevinden -yaş haddi dolmadan emekliliğini isteyerek- ayrıldı. 2001-2004 yılları arasında Avrupa Uluslararası İslam Üniversitesinde (Hollanda) misafir öğretim üyeliği yaptı. İslam’ın İlk Emri Oku, Nesil, İzlenim, Gerçek Hayat, Eğitim Bilim gibi dergilerde devamlı yazdı. M.Ü. İlahiyat Fakültesinde İslam Hukuku Anabilim dalı başkanlığı ve Fakülte Kurulu üyeliği yaptı. MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Karaman, çıktığı günden beri Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazısı yazmaktadır. Üç çocuğu, yedi torunu ve dört torun çocuğu vardır. Basılmış Eserlerinin sayısı 50 civarındadır.

 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya