Pakistan'da yeni bir kanlı siyasî entrika daha denendi
MAKALE
Paylaş
06.11.2022 17:39
476 okunma
Selahaddin E. Çakırgil

Pakistan'da 7 ay kadar önce, 10 Nisan günü, Amerika'dan icazetli entrikalarla Başbakanlık'tan düşürülen İmran Kahn'ın 3 Kasım günü, bir mitingde konuşma yaparken vurulması -ve bereket ki, mermilerin, İmran Khan'ın bacaklarına isabet etmesi, orada bulunan başka kişilerden 1 kişinin ölüp, bir diğerinin ağır olmak üzere, pek çok kişinin yaralanması-, Pakistan iç siyasetini daha bir zehirlemiş bulunuyor.

İmran Khan'ın düşürülmesi için 'Amerikan icazetli' diyoruz, çünkü, bu konuda Amerikan baskısı gizli değildi ve Rusya- Ukrayna Savaşı üzerine, Pakistan'ın Rusya'yı suçlaması için, başkent İslâmâbâd'daki Amerika ve Avrupa ülkelerinin 16 büyükelçisinin Pakistan medyasında bir bildiri yayınlamaları üzerine, İmran Khan, o büyükelçilere de şiddetle çatarak, 'Biz sizin köleniz miyiz? Siz ne derseniz onu mu yapacağız? Biz, Rusya, Amerika, Çin ve Avrupa Birliği ile de eşit seviyede irtibattayız, herhangi bir kampta da değiliz.' demişti.

Bu karşı çıkmayı, o elçilerin devletleri kabullenemediler ve hemen, 1-2 hafta sonra, Pakistan Meclisi'nde, İmran Khan için, bir parlamento darbesi sahnelenip, güvensizlik oyuyla azledildi ve yerine de, 2017 yılında 'yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle başbakanlıktan azledilip, siyasetten de men'olunan' ve halen Londra'daki yaşayan eski başbakan M. Nevaz Şerif'in kardeşi ve Pencab eyalet başbakanı Şahbâz Şerif başbakanlığa getirildi.

Şerif ailesi, son çeyrek yüzyılda dönemde önce Pencab Eyaleti'nde ve sonra da Pakistan siyasetinde, âdetâ bir 'son söz'ü söyleyen odak haline gelmiş, ama İmran Khan, ardında beşer planında, halk desteği dışında bir 'güç odağı' olmaksızın 'Şerif Ailesi'nin gücünü kırıp iktidara gelebilmişti.

 

Bu cümleden olmak üzere, İmran Khan, Mart- 2021 başında Pakistan Meclisi'nde şöyle bir ilginç konuşma yapmıştı:

'(...) İktisâdî durumumuzun iyi olmadığını söylüyoruz hep.

Üzerimizde ağır borçlar var. Ekonomik göstergeler de iyi değil. Bunlar bir hastalığın kendisi değil, belirtileri.

Hastalık başka.

Halkımızın ahlâkî değerleri kasıdlı olarak yıpratıldı, yıpratılıyor. Bu da iktisadî felâkete yol açıyor.

Bana, dünyada ahlâkî standartları yüksek, ama fakir olan bir ülke gösterebilir misiniz?

Ve aynı şekilde, zengin kaynaklara sahib olduğu halde, liderlerinin ahlâken yozlaşmaları hasebiyle durumu bozulmamış bir örnek söyleyebilir misiniz?

Ahlâk ve ekonomi. Bu ikisi birlikte yürümek zorundadır.

Bir düşünelim, bakalım: Temeli Medine'de atılan devlet nasıl yükselmişti?

Medine'de petrol ve altın mı keşfedilmişti?

Dünyanın gördüğü en sâdık ve emîn, güvenilir bir lider olan Peygamberimiz, o halkın maneviyat ve ahlâkını yüceltmişti.

Allah'u Teâlâ, Kurân'da işte bu yüzden bize, Peygamber'in yolundan gitmemizi buyurmaktadır; Allah'a bir fayda sağlayacağımızdan değil, bizim faydamız için.. (...)'

 

14 Ağustos 1947 günü istiklâlinin ilân edilmesiyle başlayan 75 yıllık bir maceranın bütününe baktığımızda İslâmî söylemlere âşinâ olan bir Pakistan Meclisi baştan beri vardı, ama, böyle bir konuşma da pek dile getirilmemişti.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya