Peygamberimiz Aramızda
MAKALE
Paylaş
20.11.2022 11:41
141 okunma
İsmail Aydın

Şüphesiz ki geçmişi aynen geri getirmek ve geçmişte yaşamak mümkün değildir. O halde yapılacak şey Peygamber’i günümüze getirmektir. Peygamber aramızda olsaydı bugün ne yapardı sorusunu sormak ve yaptığı gibi yapmaktır. Peygamber’i ancak bu şekilde örnek alabiliriz.

Son birkaç cümleyle durumumuza bakmaya çalışalım. Bakalım, Pey­gamberi ne nisbette kendimize örnek alıyoruz? Bu bir aynaya bakış olsun.

İlim-cehalet; çalışkanlık-tembellik; fedakârlık-bencillik; doğruluk-yalancılık; emanet-hıyanet; sorumluluk-nemelazımcılık; cesaret-korkaklık; atılganlık-pısırıklık; azimkârlık-kararsızlık; metot-gelişigüzel hareket; disiplin-başına buyruk; sabır-acelecilik; uzak görüşlülük, feraset-bugünü bile görememek... Aynaya baktığımızda hangi ta­rafta görüyoruz kendimizi? Hangi tarafa daha yakınız?

Hz. Peygamber1i sevdiğimizi söyleriz. Doğrudur ancak Onu sevmek herhalde lâfla olmaz. Onun taşıdığı özeliklere sahip olmakla, duyurduğu ilkelere laf ile değil candan bağlı olmakla gösterebiliriz sevgimizi. 0 ilkelerin duyurul­masında, yaşanmasında ve yaşatılmasında Hz. Peygamber kanını akıtmış... Taif’e sırf bunun için gitmiş, bundan dolayı taşlanmış, Uhud'da bunun için yaralanmış... 0 uğurda kanımızı akıtmak şöyle dursun, ciddi, samimi, sabırlı çabalar sonunda bir damla bile olsun terimizi akıttığımızı söyle­yebilir miyiz?

Sözün kısası, Sevgili peygamberimizin kabrini ziyarete giderken bunları düşünüyor, bunları soruyoruz.

Ziyaretimiz Gerçekleşiyor

Cuma namazından sonra Mescid’de tahmin ettiğimiz gibi kısmî bir ra­hatlama oluyor. Yer bulma endişesiyle erken gelen cemaat, zaruri ihtiyaç­lar sebebiyle dışarıya akıyor. Biz de yavaş yavaş Efendimizin kabrine doğru süzülüyoruz. Yine de belli bir kalabalık var. Hiç tasvip etmediği­miz itişip kakışmalar yok değil. Nihayet Efendimizin kabirleri önünde­yiz. Allah’a hamdediyoruz. Efendimizin ruhuna ve diğer kabir ehline selâm veriyoruz. Türkiye’den gönderilen se­lâmları tebliğ ediyoruz. İhlâs ve Fatiha sûrelerini okuyoruz. Riyadan ve sahte tevazûdan Allah’a sığınırız. Rasulullah’ın kabri önünde gözyaş­ları arasında söyleyebildiklerimiz sadece şundan ibaret: "Bizim iyili­ğimiz için Rabbimizin bildirdiklerini, insanlara duyurabilmek uğrunda ne büyük çileler çekmişsin Ya Resulallah!”

İki rekât namaz kılıyoruz. Cenab-ı Allah’a dua ve niyaz ediyoruz: Ya Rabbi! Bizlere İslâm’ı anlamayı ve Sevgili Peygamberimizin mücadelesinden yararlanacağımız dersler çıkarmayı nasibet. Ya Rabbi! "Sen izin vermedikçe şefaat edebilecek yoktur" şuuru ile Sana yal­varıyoruz, bizleri Peygamberimizin şefaatinden mahrum etme. Ya Rabbi! Senden başka ilâh yoktur, ancak Sana yaparız ibadeti ve ancak Senden dileriz yardımı, bizi doğru yola ilet, gazaba uğramışların, sapmışların yoluna değil, sen bizim Mevla’mızsın, bağışlamayı seversin,  ba­ğışla bizi Ya Rabbi!

Ziyaretimizi bu şekilde tamamlıyoruz. Kabirleri önünden geçerken Hz. Ebûbekir  ve Hz. Ömer Efendilerimizin ruhlarına Fatihalar gönderiyoruz.

Bu sırada bize destek olan, ancak ismini bile öğrenemediğimiz Türkiye’den bir Hacı adayıyla “İnşallah ahirette buluşuruz" deyip vedalaşıyoruz. Yerimizi yeni ziyaretçilere bırakmak niyetiyle Mescid’den ayrılıyoruz. Başka ziyaretçiler bekleşirken, saatlerce orada kalmayı doğru bulmuyoruz.

Yarın sabah kısmet olursa, on bin Sahabi’nin yattığı Cennetü’l-Baki kabristanını ve bazı tarihi mescidleri ziyaret edeceğiz.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İsmail Aydın
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya