Amerika ve Rusya, Türkiye'yi kaybetmek istemezken; ‘fino'larına da göz kırpıyorlar
MAKALE
Paylaş
23.11.2022 23:16
310 okunma
Selahaddin E. Çakırgil

Türkiye'yi güney sınırlarından, Irak ve Suriye içinden sürekli rahatsız eden, silahlı gruplar ve terör odakları, eylemlerini sabır taşını çatlatacak boyutlara tırmandırıyorlardı. Türkiye de bu saldırı ve terör eylemlerinin faili olan odakları zaman zaman vuruyordu.

Son olarak, üç gün önce de, 'Pençe -Kılıç' adı verilen 'hava harekâtı' başlatıldı. Hem Kuzey Irak'taki terör yuvaları vuruldu, hem Kuzey Suriye'dekiler.. Sivil halkın zarar görmemesi için azamî dikkat gösterilerek..

Ama, ilginçtir, sadece dışarıda devamlı olarak Türkiye aleyhinde bir hava oluşturmayı iş edinmiş medya çevreleri değil; ülke içinden bir çok odaklar da, emperial güç odaklarının yerli ajanları ve 'gönüllü kuklaları' olarak, Türkiye'nin o terör yuvalarına karşı kimyasal silahlar kullandığına dair iddiaları uluslararası ajanslara ve medya kuruluşlarına bildirerek ve dijital iletişim imkânlarından faydalanarak, bir propaganda hücumu başlatıyorlar. Bu cümleden olarak, dün Meclis'de M. Savunma Bakanı Hulûsî Akar'ın izahlarına karşı, bir muhalefet m. vekili gibi değil de, adetâ bir düşman gibi saldıran HDP ve CHP'lilere, Meral Hanım'ın bir milletvekilinin de eklenmesi daha bir düşündürücü..

Öte yandan, terör odakları da boş durmuyorlar; Suriye-Türkiye sınırına yakın noktada bulunan Anteb bağlı Karkamış ilçesine, sivil hedeflere atılan roketler sonunda şu ana kadar 5 kişi vefat etmiş bulunuyor. Bu cümleden olmak üzere, Ayşe Nur Alkan isimli, 3 aylık bir öğretmen olan hanım kızın ve bir başka roketin isabet ettiği bir evde de 5 yaşında bir çocuğun can vermesi, gerçekten de yürek parçalayıcı.. Her iki kurbanın anne-babalarının, vakarlarını korumalarına hayran kaldım.

22 yaşındaki bu hanım öğretmenin, sınıfındaki çocukları sığınağa indirmesinden sonra, 'geride kalan var mı?' diye yukarı çıktığı bir sırada, okula bir başka roketin isabeti dolayısiyle can vermesi.. Hepimize karşı beslenen düşmanlığın kurbanı olan bu can kayıplarını yaşayan ailelerine, geride kalanlarına sabırlar diliyor, acıları kendi yüreğimizde de hissettiğimizi belirtmek istiyoruz.

*

Bu arada, dün, Türkiye'ye gelen Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 'Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin çabalarını büyük bir anlayışla karşılıyoruz' dedikten sonra, 'Fakat şunu da söylemek gerekiyor ki bütün bu hususlarda, alınan önlemlerin atılan adımların orantılı olmasını göz önünde bulundurmak gerekir ve sivillerin korunması gerekir. Özellikle şiddetin tırmandırılmaması konusunda da hassas davranılması gerektiğini düşünüyoruz." diyerek, 'Pençe-Kılıç Harekâtı'na da imâ yoluyla eleştiri getirmeye kalkışması üzerine, İçişleri Bakanı S.Soylu'nun, 'Polonya'ya iki bomba düştü diye NATO ayağa kalktı. İstiklal Caddesi'nde mâsum insanlar öldürüldü. O insanlara hiçbir tepki gösterilmedi.. İnsanlar, coğrafyalarına, dinlerine, yaşadıkları bölgelere göre ayrıştırılamazlar. İnsan hakları dünyanın her yerinde insanlara aiddir." ifadelerini kullanması ve, 'Almanya'ya ya da dünyanın herhangi bir yerinde bir terör saldırısı olduğunda ne düşünüyorsak etrafımızdaki coğrafyadaki terör örgütlerine karşı da aynı şekilde düşünülmesini istiyoruz. Etrafımızda bir terör devleti kurmak istediler. Ve bizim buna müsaade etmemiz mümkün değildir. Sınırlarımızı, milletimizi korumak bizim borcumuz ve ödevimizdir. Bu her ülkenin meşru hakkıdır." demesinden sonra tekrar söz alan Faeser, "Türkiye ile terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanındayız. Fakat aynı zamanda bu tepkinin bu mücadele sırasında verilen tepkilerin orantılı ve Birleşmiş Milletler hukukuna uygun ve sivillerin korunduğu operasyonlar olması gerekir.' diye dikleşme eğilimini sürdürmek isteğini sergiledi. Halbuki, Faeser, 'Türkiye'nin bu harekâtının, 'Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda gerçekleştirildiğini' elbette biliyordu.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya