Yeni Bir Medeniyet İnşasında "Muhteşem Türkiye" İdealine
MAKALE
Paylaş
14.12.2022 11:06
2 yorum
312 okunma
Abdurrahman Zeynal

Başlangıç tarihini kesin bilmediğimiz insanoğlunun yer yüzündeki macerası zamanla, değişerek, gelişerek, olgunlaşarak günümüze kadar gelmiştir.

Hiç şüphesiz bu gelişim ve dönüşümün köşe taşları bildiğimiz veya bilmediğimiz Resuller ve Nebilerin geldikleri zamanlardır. Bunların kaynağı Resul ve Nebilere vahyedilen bilgilerdir. Hz. Ademle başlayan ve Hz. Muhammed Mustafa'yla rüştüne eren bu süreç insanın maddi ve manevi yaşamasının ilkelerini oluşturmuş, sonuçta evrensel hukuk normlarını ortaya çıkarmıştır.

Dünyanın değişik coğrafyalarında, iklim kuşaklarında hayat alanları oluşurken efsaneler, masallar, hikâyeler, kültürler ve hukuk normları oluşmuş, bunlar gelenek ve göreneğe dönüşerek günümüze kadar gelmiştir.

İnsanlık geçen zaman içinde aileden başlayarak kılanlara, boylara, soylara, aşiretlere, halklara, milletlere, devletçiklere, devletlere, imparatorluklara ve modern devletlere evrilmiş günümüze ulaşmıştır.

Töreler, gelenekler, adetler zamanla kanunlaşarak yönetim biçimlerine dönüşmüş, dinler ve sosyal sistemlerin temellenmesiyle insanoğlu yeni yaşama şekillerine kavuşmuş, dinler bu yaşama biçiminin ahlaki, vicdani sınırlarını çizerken coğrafyalarda giyim, kuşam, yemek biçimlerini oluşturmuştur.

Kapitalist ve komünist sistemler son iki asırdır insan hayatını etkileyerek ideolojik düşüncelerine göre üretim biçimlerini belirlemiş, bunun sonunda pek çok sınıf ortaya çıkmıştır. Tarihsel süreçte ağalar, beyler, senyörler,  vassallar, ezenler, ezilenler, sömürenler, sömürülenler türemiş, insanlık ahlaki, ekonomik, kültürel bunalımlara zaman zaman sürüklenmiştir.

Gerçekte gerek dinler gerek sosyal sistemler hep insanların daha mutlu, daha huzurlu olması ilkesini kullanarak pek çok emperyalist savaşların çıkmasına neden olmuş, yaşatmaya niyetlendikleri insanları ölümlerden ölüm beğenmelerini istemişlerdir.

Yüz yıl savaşları, Kızılderililerin yok edilmesi, Sen Bartelemi, Katyn katliamı, Mai lai katliamı, birinci ve ikinci dünya savaşları, Vietnam Savaşı, Afganistan Savaşı, ABD'nin Ortadoğu'yu işgal etme girişimleri, Rusya'nın son olarak Ukrayna'ya saldırması bunlara örnek verilebilir.

Batı, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa insanlığın katilleri olmuş, kendi insanlarına daha güzel bir hayat sürdürmek için kendi dışındaki insanları sömürü aracı olarak görmüşlerdir.

Bütün bunlardan sonra Türk aydını, Türk münevveri, Türk siyasetçisi ellerini şakaklarına dayayarak bu zulümlerden insanımızı nasıl kurtarırımın hesabını yapmalıdırlar. Peki bunu nasıl başarabilirler?

Türk devletinin elinde on binyıllık insanlık, beş bin yıllık Türk ve bin dört yüz yıllık İslam tarihi var. Türk devleti vakit kaybetmedin 200'den fazla üniversitedeki bilim adamlarını harekete geçirerek, toplum içinde aklına, izanına, insaf ve merhametine güvendiğimiz bilge insanları bularak, bir araya getirerek, tüm önyargıları kırarak "Muhteşem Türkiye'nin" temellerini yeniden atabilirler.

Tüm bu çalışmaları yaparken efsaneleri, masalları, hikâyeleri, yaşanmışlıkları, kültürel ve düşünsel arzu ve istekleri bilimin harmanında harmanlayarak yeni bir medeniyetin temellerinde inşa malzemesi olarak kullanmalıdır.

İnsanların sahip olduğu dini inanış ve düşünüşleri, bilimsel bilgiler ışığında Kuran-ı Kerim ışığı altında değerlendirip insanlığa yeni bir medeniyet ufku açmak için olağan üstü çaba harcayıp dağdaki çobandan, devletin en tepesindeki insanın uyacağı, bir kere delinse bir şey olmaz anlayışının tarihin çöp sepetine atıldığı bir ANAYASA ve bu anayasanın çizdiği çerçeveden hareket ederek Türk Ceza Kanunları, Türk Hukuk Sistemi, Türk Eğitim Sistemi yeniden ehil ellerde yazılarak  her hakkın hak sahibine verileceği, kim olursa olsun millete hesap vereceği "Türkiye Büyük Millet Meclisinin" çatısı altında  en hür şekilde hakkını arayacağı, Yunus'un dilini kullanacağı bir siyasal ve sosyal sistem tüm dertlerimize çare olacak işte o zaman MUHTEŞEM TÜRKİYE kurulacak, tüm zalimlikler minimize edilecek, suç işleyen kim olursa olsun cezasını alacak ve yeni bir medeniyete doğru gemiler yelken açacaktır.

Bu yolda çaba harcayacak millet evlatlarına selam olsun.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 2 yorum yapıldı
Teşekkürler
Değerli İsmail bey öncelikle yorumunuza teşekkür ederim. Komünist ve Kapitalist sisteme teslim olan insanlığımızın kurtuluşu için elbette kökleri kendi medeniyetimizden alınacak ilkelerle dünü anlama, bugünü yorumlama, yarına perspektif sunmakla olur. Bunu elbette bu ülkenin en iyi değeri diyebileceğimiz üniversitelerden beklemek hakkımızdır. Bunu yaparken devleti yönetenler bu işi başlatmalı, önyargılardan ve siyasi endişelerden uzak bir çalışma ortamını başlatarak torunlarımıza bırakabileceğimiz güzel bir miras bırakmanın önünü açmaları gerekir. Bunun için önce hukuk, sonra güvenirlik, sonra aksiyon gerekir. Türk Milletinin bu büyük hamleyi başlatacak tüm imkanları var diye düşünmekteyim. Selam ve saygılarımla.
Yorum Ekleyen: Abdurrahman Zeynal     16.12.2022 20:58:14
Yüreğinize Sağlık
Yaptığınız teklifte yerden göğe dek haklısınız. Şu kadar bilim adamı var deniliyor. Peki, hani bunların ilimleri, nerde bunların ilmi çalışmaları, nerde sonuçlar? Dünya kapitalist ve komünist iki sisteme, iki yahudi sistemine mahkum mu? Bir çıkış yolu yok mudur? Selam ve sevgilerle.
Yorum Ekleyen: İSMAİL AYDIN     14.12.2022 20:03:44

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya