Karışma Hikmetine
MAKALE
Paylaş
05.02.2023 23:16
2 yorum
260 okunma
İsmail Aydın

Kuraklıktan iyice bunalmıştık. Barajlarda su seviyesi görülmemiş şekilde düşmüştü. Toprağa atılan tohumlar çatlayarak filiz vermiş ancak yağışların gecikmesi sebebiyle yeterince kök salamamıştı. Herkes endişeliydi. İlkbahar aylarında da yeteri kadar yağış olmazsa acaba mahsul alabilecek miydik? Yazın su sıkıntısı çekecek miydik, kıtlık kapıda mıydı?

“De ki: Baksanıza, eğer suyunuz çekilse size kim bir akarsu getirebilir?” (Mülk, 67/30) Şüphesiz ki Allah getirebilir. O ne güzel Mevlâ, ne güzel yardımcıdır.

“Hayır! Sizin mevlanız Allah’tır. O, yardım edenlerin en hayırlısıdır.” Âl-i İmrân, 3/150)   Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah bir düzen kurmuş ama insanlar onu bozmuş. Elbette düzeni bozmanın bir bedeli olacaktı. Kuraklığı tattırarak kıtlığı hatırlattı.

“İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki, Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.” (Rûm, 30/41) Şüphesiz ki, kötü yoldan dönüş Allah’a imandır, güzel işlere yönelmek, O’na şükretmektir.

“Bundan sonra (artık) şükredersiniz diye sizi bağışladık.” (Bakara, 2/52) Yüce Allah, erhamü’rrâhimin’dir. Bağışlayıcı ve merhametlilerin en merhametlisidir. Endişeler iyice artmışken, hiçbir soğuk hava deposunda saklanamayacak miktarda su gönderdi, dağ başlarına, sıradağların sırtına kar yağdırdı. Ankara’ya kar geldi. Kar gönderen Allah’a hamdolsun.

Hayatın mayası, ana unsuru sudur. Su hayattır, su yoksa hayat yoktur.

Yazının başına aldığım dize Bestami Yazgan’ın bir şiirinden alınmıştır. Yazgan, “Çiçeklerle hoş geçin / Balı incitme gönül” diye başlayan şiirinin son beytinde: “Karışma hikmetine / Dokunur gayretine” diyordu.

İşte kar yağdı. Şimdi şükretmek varken, “gayretine dokunacak” şekilde “kar esaretinden” söz ediliyor. Sözgelimi “Kar İstanbul’u esir aldı” deniyor.

Peki, ne olmuş da İstanbul esir olmuş? Kar yağmış da, esasen keşmekeş olan trafik büsbütün içinden çıkılmaz bir hâl almış. Böylece İstanbul kara esir olmuş.

Be kardeşim! İyice bir düşünsene, bu keşmekeşin sebebi kar mı? Görsene asıl sebebi ve müsebbibini. Yalnız İstanbul değil, bütün dünya böyle. Şimdi ben sana bir esaret manzarası çizeyim izninle.

Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan bakıldığında her şeyi bozan biri var, beynelmilel Yahudi. Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler, dedi ve ezdi geçti. Milletleri kargaşaya sürükleyen o. Savaşları çıkaran ve yöneten o. Bugün hiç bir taş yerli yerinde değil. Sözüm ona ticaret adına yaptı bunu. Onun asıl derdi bütün insanlığı esir almak ama bunu ustaca gizliyor. Teknoloji geliştirirken insanları doğup büyüdükleri yerde mutlu edeceğine aksini yaptı. Gücü elde ederek insanlığı asgari ücrete mahkûm etti, şehirlere yığdı. Batı’nın elinde gücün Hak endişesi yoktur. Çevre kirliliğinin, küresel ısınmanın ve –haydi söyleyelim- senin şikâyet ettiğin trafik keşmekeşinin asıl sorumlusu o.  Üretimi, tarımı, hayvancılığı öldürdü, tüketimi kamçıladı.

Asıl esaret budur. Bu gerçeği görmeden üretilecek sosyal politikalar çözüm olmayacaktır. Şimdi sen kalkmış bütün bunları görmeyerek, şuursuzca ve “gayretine dokunurcasına” kar esaretinden söz ediyorsun.

Depremlerle sarsıldık. Milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyor; Yüce Allah'dan şehidlerimize rahmetiyle muamele etmesini ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Enkaz altındaki kardeşlerimizin çıkarılması en halis temennimizdir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 2 yorum yapıldı
Deprem şehitleri
Şehadetin her türlüsünü bizlerrde nasip eyle Allahım,
Yorum Ekleyen: Kadir Alan     14.02.2023 19:04:17
Beyaz Bereket
Yağmur ve kar yağdığında kötü hava şartları diyorlar..Susuz kaldıklarında şikayet ediyorlar...Nankörlük sadece şeytana ait bir şey olmasa gerek...Kar beyaz esaret değil bereket ve özgürlüktür..Allahtan gelen her şey güzeldir.Bir hikmeti vardır...
Yorum Ekleyen: Ahmet Günal     7.02.2023 10:08:47
İsmail Aydın
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya