Televizyonların Gündüz Programlarında Aile Faciaları !
MAKALE
Paylaş
04.02.2023 23:32
124 okunma
Kemal Cengiz
Bir zamanlar, tutkunu olan ev hanımlarını ekrana kilitleyen Brezilya  dizileri gibİ, şimdilerde televizyonlarımızın gündüz programlarında AİLE FACİALARI seyrediliyor. 
Aklı kendisini adam etmemişin aklı ile adam olunmaz. Ahlakı kendisine yetmemişin de  ahlakından ibret alınmaz!
Böyle programları yapanlar ve yaptıran televizyonlar parasını, izleyenler de HAVASINI ALIR !
Kötüyü görmek veya bilmek, kötülüğün tohumudur. Bu tohum, körpe dimağlara yerleşirse yeşerir. Zamanla bu utanmazlıklar doğal ve normal hale gelir.
Bir zamanlar sinemalarda, "Türk polisi yakalar" imajıyla hırsızlık filmleri furyası vardı. Bunlardan kimse ibret almadı; ama  "ben yakalanmam" deyip hırsızlığa özenenlerler çoğaldı. Kötüden ibreti kötüler almaz, iyiler de bunlara ihtiyaç duymaz. Böyle programlar belki "ibret alınsın" diye yapılıyor olabilir, ama ibret alan olduğunu da sanmıyorum. Bu tür programlar ile, bunlardan haberi olmayanlar uyarılıyor. Cehaletin iyisi, kötüyü bilmemektir. 
Türk aile yapısını yerle yeksan eden böyle kepazelikler bir marifet  gibi gündüz kuşağı programlarda ardı ardına sıralanıyor. Karı-kocanın mahrem ilişkileri dahi  televizyon ekranlarında milyonların gözleri önünde tartışılıyor. Evlilik düşünenler, evlenmekten  soğutuluyor. Televizyonlarda reyting (izlenme artışı) uğruna ahlaki değerlerimiz yerle bir ediliyor.
 
Peygamber efendimiz hadis-i şerifinde, "böyle kötülüklere elimizle veya dilimizle engel olamıyorsak, kalbimizle tavır alıp bunlardan ilgiyi kesmemiz gerektiğini" (Müslim, 49; Ebu Davud, 1140; Tirmizi, 2172; Nesai, 5008; İbni Mace, 1275) ikaz etmektedir. Hatta daha da dikkatimizi çekmesi gerekeni, hadis-i şerifin devamında; bu kadarının (kalbi ile tavır almanın), imanın "en zayıf derecesi olduğu belirtilerek bunu dahi  yapamayan kimsede, "hardal tohumu tanesi kadar iman kalmamış  olacağı" uyarısı yapılmaktadır.
 
Peygamber efendimizin bu ikazından anlamalıyız ki, kötülüğe engel olmaya gücümüz yetmiyorsa, seyirci de olmayacağız !
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya