Pusulayı düzeltmek gerek...
MAKALE
Paylaş
05.03.2023 16:38
420 okunma
Sibel Eraslan
''Deprem' ifadesi eksik kalır son yaşadıklarımızı tarif etmek için. Çünkü 12 ili ve 19 milyon insanı bilfiil etkilemiş bir büyük afetten bahsediyoruz. Büyük bir afet, büyük bir yıkım, zorlu süreçler karşısında, siyasetin ve yöneticilerin takındığı tavır büyük değer taşır. Kendi siyaset tarzına ve millet ile dayanışmasına güvenen liderler, çözümcüdür, hizmet odaklı siyaset yaparlar. Ama siyaset ve hizmet deneyimi kısıtlı olan liderler, hem kendilerine güvensizlikle hem de millet ile dayanışma konusundaki aksamalarıyla, çözümü dışarıda aralar. Sol cenahtaki yazarlar da benzeri yola başvurdular ve bu büyük felaketi bir 'beka' sorunu olarak değerlendirme yolunu tuttular, uluslararası denetim-yönetime kapı açan makalelere imza atabildiler mesela. Bir kısmı ise işi askeri sıkıyönetime kadar vardırdı... Bizdeki solun siyasetsizliğidir bu ve İttihad ve Terakki'den bu yana değişmemiş bir mirastır neredeyse..
Bu arada, afetlerle mücadelenin bir metodolojisi olduğunu fark ettik toplumca. Riskleri önceden tespitin ne kadar önemli olduğunu, bu riskler bağlamında alınacak önlemleri planlamanın ne kadar hayati bir mesele olduğunu da öğrendik, çok acı tecrübeyle. Üçüncü adım ise afeti yaşadıktan sonra yapılması gerekenlerdi, alınması gereken reaksiyoner önlemler başlığı altında, bireysel ve kurumsal bazda yapılması gereken iyileştirmeler, koordinasyon planlamaları vardı...
 
Derken, çok değerli bir adım geldi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli toplantısı (TÜRKİKOM), Kahraman Maraş depremi sonrasında, çok geniş bir uzman katılımı ile düzenlenen bir istişare, karar ve eylem planı toplantısıydı.
 
Katılımcılar arasında jeoloji mühendisleri, şehir planlamacılar, inşaat mühendisleri, sosyologlar, sismoloji uzmanları gibi çok çeşitli uzmanlık alanlarından akademisyenlerin tek tek söz hakkı alarak değerlendirme yaptığı, uzun bir toplantıydı... Uzmanlar, depremlerin etkilerinin nasıl kontrol edilebileceğini ve riskin azaltılması için gereken önlemlerin nasıl alınacağı üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Afet Yönetimi Politikaları Kurulu kuruldu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye'nin güvenlik, ekonomik istikrar, sağlık ve ekolojik sürdürülebilirlik gibi alanlarda risklerden korunmak için güçlü ve çevik bir kalkana ihtiyacı olduğunu söyledi. TÜRKİKOM, riskleri tanımlayıp önlemek için tasarlanmış bir sistem olarak tanıtıldı. Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Projesi ise, depremlerin önlenmesi, afet yönetimi ve sonrasında sağlanacak yardımların iyileştirilmesi, koordinesi amacıyla başlatıldı. Projenin amacı, depremlerin etkilerinin azaltılması, hasar ve kayıpların en aza indirilmesi, afet sonrasında sağlanacak desteklerin artırılması ve ülke çapında afet yönetiminin iyileştirilmesi olarak belirlendi.
 
Bu arada bizler ülkece deprem yaralarını nasıl saracağımızı düşünürken, siyasette sular bir türlü durulmuyordu işte. 6'lı masadan 5'li masaya dönüş hakkında da birkaç kelam etmek isterim. İYİ Parti lideri Meral Akşener en başından beri, kazanacak adayın CHP lideri Kılıçdaroğlu olmadığını dile getiriyordu. Bu bağlamda masayı devirdiğinden çok, masadan kaldırıldığını söylemekte beis görmüyorum. Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP, öyle gözüküyor ki, hızla HDP'ye ve daha marjinal sol kesimlere yanaşacaktır, hatta bunu uzunca zamandır adım adım planladıklarını söyleyenler bile var. Garip olan şey; Akşener'in sol çatıdan ayrılması değildir, diğerlerinin niçin hala orada durduklarıdır... Saadet, Demokrat, Deva ve Gelecek Partilerinin de Türkiye sağ çatısı altında toplanması gerekirken, 'Erdoğan karşıtlığı' gibi hiçbir düşünsel-politik arka planı olmayan bir pragmatizme saplanarak, pusulalarını şaşırmalarıdır asıl garip olan. Pusulayı düzeltip, sağdakiler sağ çatıya, soldakiler sol çatıya giderlerse, Türkiye siyaseti kararlılığına ulaşacaktır.
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya