Mezhep ve Meşrep İle Övünme Hakkı!
MAKALE
Paylaş
06.03.2023 17:57
289 okunma
Kemal Cengiz

Siyasi partiletimizden "İyi Partinin" politikalarını, kurulduğu günden bugüne  kadar desteklemiş biri, kesinlikle değilim.

Ancak; şimdilerde bu partinin Sayın Genel Başkanı Akşener'in, "6'lı masa olarak" da adlandırılan Millet İttifakından ayrıldıklarını açıklaması üzerine, bu  Genel Başkanın ittifaka katılımından bugüne kadar söylediklerini, CHP sempatizanı yazarlar-çizerler ve politikacılar insafsızca eleştirmeye başladılar. Bunlar, geçmişten bugüne  söylenenlerin kaydını tuttukları "kara defterlerini" açıp  yazdıklarını gündeme getirmek suretiyle ELEŞTİRİ kampanyasına giriştiler.

Ancak, bu eleştiri  konularından biri var ki bu konu, "muhalif-muvafık" hiç kimsenin ağzına almaya cesaret edemediği; kıyısından-köşesinden değinmek isteyenlerin de çocuksu bir ikaz ile "C I S S S!.." denilerek uyarılmak suretiyle ağzından kapılıp kapatılarak susturulduğu  "sakıncalı(!)" bir konudur.

Kendilerince "netameli" olan bu konu, CHP'nin Sayın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "ALEVİ" olduğunun gündeme getirilmesidir.

Türkiye'mizde Din ve vicdan özgürlüğü anayasamızın 24. maddesine gereğince "anayasal bir hak"  olduğuna göre; bunu dillendirmenin sakıncasını anlamış değilim. Herkes tuttuğu futbol takımının bile  adını açıklamaktan; siyasi partisini söylemekte; hobilerinden bahsetmekten onur duyarken; dini mezhebini açıklamaktan neden çekinir? Açıklamanın bir mahsuru varsa, saklı tutmanın da bir sakıncası yok mudur? Medem yasal bir haktır, niçin açıklanması yasak oluyor.

Bizim inancımıza göre, "ayıp ve günah" olan şeyler saklanır (Nisa. 148). Bir kimsenin dinini ve mezhebini açıklasında ne gibi bir ayıp vardır? Esasında ayıp olan, "takiyye" yaparak bunu gizlemektir. Herkesten önce Sayın Kılıçdaroğlu "Alevi olduğunu" kendisi, göğsünü gere gere açıklamalıdır.

Bu konuyu siyasi açıdan  değerlendirecek olursak; aslında devlet yönetimine talip olan kişilerin kimlikleri, en ince noktalarına kadar, bütün detayları ile açıklanmalıdır. Böylece millet, devletini teslim edeceği kişiyi her yönüyle tanımalıdır.

Laik anlayışla  hazırlanan  anayasamızın ilgili maddelerinin zırhına sığınıp, "bir kimsenin dini  kanaat, mezhep ve meşrebini karıştırmayı" yasak kabul etmek, kimin işine geliyor ?

Kişiyi tanımada, dininin mezhebinin anayasaya aykırı görülmesi kimin anlayışıdır?

Gerçekte "dini düşünce ve felsefi kanaat", insanın iç dünyasının dışa yansıyan şeklidir.  "İnsanı tanımak" demek, dış şekli ile boyu-bosu, kaşı-gözü, kilosu ve kıyafeti ile tanımak demek değildir? Böyle bir tanıtımın ne faydası vardır?

Tanımda ölçü böyle ise, o zaman siyasetçileri yakışıklı mankenlerden seçelim.

06.03 2023

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya