Bayramı Ne Kadar Hak Ediyoruz?
MAKALE
Paylaş
21.04.2023 15:21
1 yorum
537 okunma
Mehmet Aktan

Değerli okuyucu:

Çok şükür Rabbim bizi Ramazan Bayramı' na ulaştırdı. Asrın felaketini büyük acılar ve kayıplar yaşadıktan ve Ramazan' ı idrak ettikten sonra Bayram' a ulaştık. Allah' a Hamdolsun.

Bayramlar; yaşanılan meşakkat ve sıkıntıların ardından Rabbimiz' in kullarına bahşettiği sevinç ve sürur günleridir.

Yüce Allah' ımız Kur' anı Kerim' inde; Her güçlükten sonra bir ferahlık olduğu anlamındaki ayetiyle kullarına güçlük zamanlarında sabretmeleri gerektiğini bildirmiştir. Bu nedenle biz Müslümanlar, sabrın sonunda selamet olduğuna inanırız.

Cenab-ı Hak, elbette vaadinden dönmez. Her vaadini eksiksiz yerine getirir.

Kullarını da sözlerinden dönmemeleri konusunda uyarmaktadır.

Sözden dönmekten; diğer iki alameti, emanete hıyanet etmek ve yalan söylemek olan münafıklıktan kaçınmamızı emrediyor.

Peki biz verdiğimiz sözleri tutuyor muyuz?

Verdiğimiz sözleri zorunlu haller dışında tutma konusunda ne kadar duyarlıyız?

Şehadet getirip Müslüman olduktan sonra, Müslümanlığın icaplarını ne kadar yerine getiriyoruz?

Değerli okuyucu;

İslâm Dini' ne girmekle; Dinimizin bizlere yüklediği mükellefiyetlere uymaya söz vermiş oluyoruz.

Bunlar; ibadet, muamelât, muhakemât ve tebliğle ilgili mükellefiyetlerdir. Bu yükümlülüklerimizi ne kadar yerine getirdiğimize ilişkin olarak toplumumuzun geneli bazında bir değerlendirme yapmak istiyorum.

İbadetle ilgili olanlar; hemen hepimizin bildiği, oruç, namaz, hac, zekât ve kelime-i şehadettir. Bu yükümlülüklerimizi hakkıyla ve layıkıyla yerine getirmediğimiz meydanda.

Muamelâtla ilgili sorumluluklarımız ise; dünyevi işlerle ilgili eylemlerimizde, dürüstlüğe, hakkaniyete, adalete, nezakete, cömertliğe, israftan kaçınmaya, işimizi en güzel şekilde yapmaya, hakkımıza razı olmaya, başkalarının sınırlarını geçmemeye riayet etmeye, öz bir ifade ile, manevi medeniyet ilkelerine uymaya özen göstermemiz gerekiyor. Bu konuda da toplum genelinde ne kadar duyarlı davrandığımız ortada.

Muhakemâtla ilgili olarak; bir yargılamada taraf olduğumuzda, yargı mercileri Allah' ın hükmüne ne derecede uygun karar veriyorlar ve biz hakkımızda Allah' ın hükmüne uygun bir karar verildiğinde, verilen hükme ne kadar boyun eğiyoruz? Bu konuda da ne durumda olduğumuz belli.

Tebliğ görevimizle ilgili olarak; Tebliğ görevinin gereği olan, siyaset ve gerektiğinde    cihada ne kadar hazırız?

Peygamber S.A.S. Efendimizin; İslâm' ı tebliğ ve yaymak için ne çileler çektiğini, nelere sabrettiğini, hangi meşakkatlere katlandığını, bizzat yönettiği savaşlarda canını nasıl ortaya koyduğunu, yaralanıp mübarek dişinin kırıldığını, yine de davasından vazgeçmesinin asla söz konusu olmadığını, "Güneşi bir elime, ayı da öteki elime verseniz davamdan vazgeçmem" diyerek küfre nasıl meydan okuduğunu hiç hatırımıza getiriyor muyuz?

Benim çocukluğumda, hayatında çok sıkıntı, çile çekmiş birisinden söz edilirken: "Şu adam çok siyaset çekti! " diye konuşulurdu. Yani siyaset sözcüğü, çile ile eş anlamlı olarak kullanılırdı. Çünkü halkımız, Efendimizin Din' in tebliği ve yayılması için katlanılan fedakarlıkların, çekilen çilelerin ilmî manada siyaset anlamına geldiğini şuuraltı olarak bilirdi.

Şimdiki literatürde ise siyaset yerini; bize Batı' dan gelen, amaca ulaşmak için her şeyin mubah görüldüğü politikaya bırakmıştır. Uygulamada da politikayı tarifine uygun bir biçimde yaşamaktayız.

Milletimiz' in yarısına yakın bir kısmı açık ve net olarak Vatan, Millet, Bayrak, Din ve Devlet düşmanlarıyla iş birliği içinde olan bir güruhu, türlü bahanelerle destekliyor!

Milletimizin kalan kısmı ise; siyasi tavırlarına ölçü olarak İslâm' ı koymaktan çekinir bir halde, sesini yükseltmekten aciz!

Evet, Müslüman' a yakın tarafın da İslâm karşısında irili ufaklı hataları var. Ama hiç olmazsa, İnanç olarak İslâm' ı işaret ediyorlar. Amelde hatalarının olması siyasi tercihe engel olamaz!

Dinimiz' in emri şu ki; bize en yakın olanı cesaretle tercih etmeliyiz.

Bu noktada tereddüte yer yoktur! Hiçbir sebep ve bahane farklı bir siyasi tavır almamız için geçerli ve yeterli sebep değildir!

Değerli okuyucu;

Toplumumuzun; ibadet, muamelat, muhakemât ve tebliğle ilgili mükellefiyetler yönünden mevcut durumunu irdelemeye çalıştım.

Halimiz böyleyken, Bayram' ı ne kadar hak ettiğimizi sizlerin idrakine arz ediyorum.

Mübarek Bayramımız hayırlara vesile olur İNŞAALLAH

Allah' a emanet olunuz. 20.04.2023

 

Av. Mehmet AKTAN

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 1 yorum yapıldı
Bayram kutlaması
Kıymetli Mehmet hocam öncelikli olarak mübarek Ramazan Bayramınızı içtenlikle kutlar esenlikler dilerim.Yine her zamanki gibi ulaşabildiğiniz toplum kesimine hak ve hakkaniyet ilkelerine bağlı güzel bir yazı dizisi yayınlamışsınız.Mümkün oldukça yazılarınızı takip etmeye gayret ediyorum.Ay yıldızın gölgesinde İslamı baki kalsın diye gösterdiğiniz gayret her türlü takdirin ötesindedir. Ancak mevcut iktidar devlet yönetimi için siyaset sahnesine çıktığı yıllarda hak için siyaset ile meşkuldü,yani bahsettiğiniz gibi çileli yolun talipli çilekeşleri idi,iktidar süresi uzadıkça insanın benliğine işleyen kibir, şahsi menfaat temin etme, ben ve diğerleri söylemi ile ötekileştirme gibi şeytanın Ap açık silahlarına teslim oldular.Kendi içlerinde birlik ruhunu yitirdiler bölünüp dağıldılar.Cenabı hak hizmet için 20 yıl icazet verdi ama onlar bunu himmet değilde kendilerine nimet hatta ganimet gördüler.Geçtiğimiz 20 yılın muhasebesi herkes tarafından bilinmekte.Kasıt kötünün iyisi ise evet haklıs
Yorum Ekleyen: Murat ÖZBAŞI     21.04.2023 22:09:10

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya