Kardeşliğe Çağrımdır
MAKALE
Paylaş
10.05.2023 18:10
491 okunma
Abdurrahman Zeynal

Türkiye dünyanın kalbi sayılacak bir yerde bulunmaktadır.

Tarih boyunca bu topraklarda gözü olanlar, emelleri olanlar var olmuştur. Bundan sonrada var olacaktır.

O halde ülkenin güzel insanları önce aileniz içinde birliği, beraberliği, kardeşler arasında tesanütü sağlayınız.

Sonra komşularınızla, apartman sakinleriyle, bakkalıyla, manavıyla, camisi ile birlikteliği sağlayınız.

Köy olarak, kasaba olarak, şehir olarak kardeşliğinizi, birliğinizi beraberliğinizi pekiştirip sağlamlaştırınız.

Ey ülkemin güzel insanları şehirlerarası komşuluklarınızı, alışverişlerinizi sağlamlaştırınız. Sakın o şehir, bu şehir diye ayrım yapmayınız. Kardeşlik hukuku, vatandaşlık hukuku bizlere rehberlik etsin.

Benim ülkemin güzel insanları seksen dört milyon vatandaş, yurttaş olarak eğer birimizin ayağına diken batmış ise hepimiz yüreğimizde hissedelim.

Sevelim. Sevilelim. Dünya kimseye kalmaz ilkesini yüreklerimizde yaşatalım. Hayatımıza tatbik edelim.

Değerli kardeşlerim köylerimiz, kasabalarımız, şehirlerimiz birbirinden uzak olabilir. Cemaatlerimiz, cemiyetlerimiz, tarikatlarımız, dedelerimiz, şeylerimiz hatta partilerimiz ayrı olabilir. Bunların ayrı olması bir birimizi sevmemize, saymamıza, saygı göstermemize engel olmamalı. Aksine farklılıklarımızı zenginliğimiz kabul edip kardeşlik duygularımızı geliştirmelidir.

Edirne'den Van'a, Kars'tan Muğla'ya, Sinop'tan Hatay'a kadar hepimiz kardeşiz ve kardeşliğimizi asla bozmamalıyız. Ülkeyi yönetenler, yönetime talip olanlar nerede ve kim olurlarsa olsunlar bu kardeşliğimizi asla bozmamalı, bozacak söz, fiil ve eylemlerden uzak durmalıdırlar.

Can kardeşlerim; unutmayın bizi biz yapan örfümüz, geleneğimiz, töremiz, devletimiz ve milletimizdir. Bunlara asla zarar vermemeli, zarar vermek isteyenlere asla fırsat verilmemelidir...!

Güzel dostlarım; yüz elli yıldır yaptığımız yanlışlara düşmemektir. Birbirimizi, ilerici-gerici, laik- anti laik, sağcı-solcu, muhafazakâr- sosyalist, devrimci- dönek asla ilan etmemeliyiz. Bu yanlışları yapıp bununla birbirini kötüleyenlere asla pirim vermeden onlara güzel öğütler, nasihatler yaparak bu yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyip düzelmelerine yardımcı olmalıyız.

Kardeşlerim; önümüzde seçimler geliyor. Sakın bir birlerinizi suçlamayın. Fikirleri ve yapacaklarınızı konuşturun. Bırakın kötüler kötülükleriyle baş başa kalsın.

Söylemlerimizi tatlı, dilimizi ölçülü, fikirlerimizi bilimsel metotlarla savunalım. Hakaret eden, kötü söz söyleyenlerden uzak duralım.

Ölçümüz beş bin yıllık Türk tarihi, bin dört yüz yıllık İslam tarihi ve evrensel insanlık tarihinin doğruları olmalı... Önümüzü bunlar aydınlatmalı.

Gelin doğru söz söyleyip doğru fikirleri savunalım. Tarih, coğrafya milletimizi bir ve beraber olmaya zorluyor. Nefislerimize, egolarımıza, duygularımıza esir olmayalım....!

Gelin hep beraber hür olalım. Hür düşünelim. Hür karar verelim. Soralım. Sorgulayalım. Doğrularda buluşalım.

Allah devletimizi daim, milletimizi kaim eylesin...!

Bu duygularla hepinize selam ve saygılar sunar, esenlikler dilerim benim değerli kardeşlerim.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya