DİN Ü DEVLET – MÜLK Ü MİLLET
MAKALE
Paylaş
26.05.2023 11:24
2 yorum
527 okunma
İsmail Aydın

Osmanlı Türkiye’sinde,  aziz milletimizin hayat ve kâinat görüşünün bu dört kelimede özetlendiğini görüyoruz. “Ü” ve anlamındadır. Din ve Devlet - Mülk ve millet.

Din ve devlet her şeyin üstündedir. Bu millet dinsiz yaşayamaz. Dinini ve geleceğini muhafaza ve müdafaa edecek yegane kuvvet ise devlettir. O sebeple din ve devlet, bu aziz milletin kutsalları arasında en başta gelenleridir. Kısaca, bu millet dinsiz ve devletsiz yaşayamaz. Devlet, elbette adil olmalıdır.

Peki, din ve devlet var ama mülk ve millet yok. Gene olmaz. Mülk vatan demektir. Bir dinin var olması ve onu muhafaza edecek devletin yaşayabilmesi ancak vatanla kabildir. Dolayısıyla vatansız din ve devlet olmaz. Vatanınız yoksa devletiniz yok demektir. Vatanınız ve devletiniz yoksa dininizi özgürce yaşayamazsınız. Dininiz yoksa, millet halinde teşkilatlanmanız mümkün değildir.

Dini, devleti ve vatanı müdafaa edecek asıl kuvvet ise millettir. Milletiniz yoksa hiçbir şeyiniz yok demektir. Millet olamamış toplumlar, vatan müdafaasından aciz kalırlar. Millet halini alamamışsanız, vatanınız da, devletiniz de, dininiz de tehlikededir ve hatta yok mesabesindedir.

İşte bu şuurla yaşayan aziz milletimiz, tarihi boyunca din, devlet, vatan ve millet söz konusu olduğunda canını ortaya koymuş, oluk oluk kan akıtmaktan geri kalmamıştır.

Hiç şüphemiz olmasın ki, dün olduğu gibi bugün de söz konusu olan din, devlet, vatan ve millettir, yarın da öyle olacaktır.

Değerli takipçilerimle durumda paylaştığım kısa yazı şöyle idi. “VATAN DEYİNCE: Birilerinin hatası yüzünden de olsa bu aziz vatan –Allah korusun- düşman işgaline uğrasa, bu aziz millet derhal cepheye koşar. Beynelmilel Yahudiliğe, Papalığa, Avrupa ve Amerika’ya geçit yok, der.”

Gün bugün öyle bir gündür.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 2 yorum yapıldı
Bir kez daha
Aziz Türk milleti bir kez daha algılara yalana bukalemun siyasetçilere bölücülere din ve devlet düşmanlarına geçit vermemiştir.Bundan sonrada Allahın izni ile geçit vermeyecektir...Bundan sonra da gerektiğinde 3.Abdülhamitler ve Gazi Mustafa Kemaller bu ülkede çıkacaktır.
Yorum Ekleyen: Ahmet Günal     29.05.2023 11:10:59
Vatan
İsmail Bey Allah bu milleti, vatansız, dinsiz islam , devletsiz bırakmasın bunlar bir birinin mütemmim cüzi gibi ayrılmaz parçasıdır. bunlardan biri eksik olursa Allah korusun halimiz perişan olur. selam saygılarımla
Yorum Ekleyen: Rahmi ÜNALAN     26.05.2023 11:39:29
İsmail Aydın
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya