Hayatı Anlamlandırmak
MAKALE
Paylaş
26.09.2023 22:44
286 okunma
Prof.Dr. Prof. Dr. Bilal Sambur

Sahip olduğumuz en değerli şey hayattır. Hayat, sadece yapıp ettiklerimiz değildir. Hayat, sürekli olarak kendi kendini yapan ve yaratan bütün süreçlerin ve tecrübelerin kendisidir. Hayatı geçmişe ait olmuş bitmiş anılar toplamına indirgeyemeyiz. Hayat, mevcut olan her şeyle ve herkesle ilgilidir. Hayat, mevcut olanlar üzerinden sürekli ve devamlı olarak yapma ve yaşama faaliyetidir. Mevcut olanlar üzerinden yaptıklarımız ve yaşadıklarımız, hiçbir şekilde mutlak doğru, güzel, mutlu ve mükemmel olarak nitelenemez. Mevcutlar üzerinden yaptıklarımız ve yaşadıklarımız üzerinden söyleyecek olursak, mutlu beraberliklerimiz, doğru inançlarımız, mükemmel ilişkilerimiz, hatasız modellerimiz, bitmeyen tutkularımız hiç yoktur. Hayat dediğimiz akış içerisinde mevcut olanlar üzerinden mutluluklarımızı, mutsuzluklarımızı, aşklarımızı, nefretlerimizi, tutkularımızı, heveslerimizi, inançlarımızı, düşüncelerimizi, düşlerimizi sürekli eksiklikleriyle, yanlışlarıyla, isabetlilikleriyle ve isabetsizlikleriyle yaşıyoruz. Mutlu ilişki yoktur, doğru inanç yoktur, mükemmel insan yoktur, kesin bilim yoktur, kusursuz güzellik, ideal ahlak yoktur.

Hayat, yemeden içmeden, nefes almadan, bedenin çalışmasından ibaret değildir. Hayat, yaşanmaya değer hale getierilmelidir. Mutluluk, doğruluk, iyilik, güzellik, öğrenme, arama hep hayatı değerli kılmak için çaba sarfettiğimiz değerlerdir. Mutluluk, doğruluk, iyilik, kötlük, çirkinlik, yanlışlık yapılan, yaratılan ve yaşanılan şeylerdir. Mutluluk yapıldığı gibi, mutsuzluk da yapılmaktadır. Mutsuz insanlar, dünyanın en karanlık inançlarını, kurallarını, hedeflerini, ilişkilerini ve kaynaklarını doğru yol diye kurgulayabilirler. Doğru yol veya inanç diye yapılan şey, aslında bazı insanların mutsuzluklarından, akılsızlıklarından, saplantılarından ve ihtiraslarından başka bir şey değildir. Hayatımızı yaşamaya değerli veya değersiz kılacak doğru, güzel, iyi ve mükemmellik adına söylenen herşeyin sorgulanması, eleştirilmesi, düşünülmesi ve konuşulması gerekmektedir.

Hayat, karanlıklarla, belirsizliklerle ve bilinmezliklerle dolu bir akış içindedir. Hayatın karanlığını ve belirsizliğini, kendimizi doğaya, insanlığa, topluma ve tarihe sınırsız bir şekilde açarak aydınlatabiliriz. Gün ortasında hayatımıza çöken karanlıkları, gökyüzüne bakarak, ayın yanıbaşımızda olduğunu, yıldızların avuçlarımızın içinde ışıldadığını ve içimizdeki güneşin sıcaklığını ve aydınlığını hiç kaybetmediğini yaşamaya ihtiyacımız vardır. Hayatı anlamlandırmak, sadece yeryüzü sınırları içinde yapılacak bir çaba değildir. Yeryüzüne ayaklarımız değerken gözlerimiz gökyüzüne bakmalıdır.

Değişmemek, katılaşmak, sertleşmek, doğmatikleşmek yaşamak değildir. Hayatın doğmatizmi yoktur. Hayatı yaşanılır, verimli, lezzetli ve keyifli yapan şey, özgürlüktür. Özgürlük, kendimiz dahil yeryüzünde ve gökyüzünde olan her şeyi değiştirmektedir, çünkü özgürlük insanı değiştirmektedir. Özgürlüğün değiştirdiği insan, herşeyi sanatıyla, felsefesiyle, bilimiyle ve emeğiyle değiştirmektedir.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya