Müslümanlar olarak bu günkü halimizden memnun muyuz?
MAKALE
Paylaş
03.11.2023 14:16
354 okunma
Vahap Yaman

Değilsek yapmamız gerekenler var.

--İslam coğrafyası ve Müslümanlar son derece hayati öneme haiz bir dönemden geçiyor. İslam coğrafyasındaki işgaller, Müslüman katliamları, yok edilen şehirler, sömürülen ve el konulan ekonomik varlıklar ve coğrafyamızın lime lime parçalandığı günümüzde her şeye rağmen işgale ve sömürüye direnen, emperyalist ve işgalci batıya, karşı duruşu benimseyen toplulukların var oluşu, İslam coğrafyasının her yerindeki arınma çabaları, yeni umutların doğuşunun müjdecisi olarak görülmelidir. Her zorluğun arkasından bir kolaylığın geldiğini asla unutmamak gerekir.

--Bu dönem, kendine gelme ve tarihi sorumluluğu üstlenmek çabasının heyecanla yol almaya başladığı bir dönemdir.

--Müslümanlar, hayatı değerler mücadelesinin bir sahnesi olarak gördüğü ve iç mücadelenin yıkıcı sonuçlarını kavradığı sürece bunun hak, batıl mücadelesinin bir gereği olduğunu unutmaz. Haktan yana tavır alır. Güzellikleri ve iyilikleri kuşanır.

--Yeryüzünün inşasına öncelikle kendi insanları ve topraklarından başlayarak yeryüzünde hakkın galip gelmesi için alanlara çıkar, görevini hatırlar ve İslam’ın insan için önerdiği aydınlık günlerin gelmesi için öncülük eder.

--Bunun için Müslüman her şeyden önce, küfür üzere yaşayandan farklı olduğunu iyi bilmeli, bunu zihnine iyice yerleştirmeli, Allah tarafından, kendisine farklı bir hayat tarzı tavsiye edildiğini ve tavsiye edilen hayat tarzını da eksiksiz yaşaması gerektiğini daima akılda tutmalıdır.

--Bu tarzı benimseyen Müslümanlar olarak yeniden silkelenme ve ayağa kalkma dönemini kavrayabilirsek, dünyaya yeniden umut olma şansımızı yakalayacağız. Böylece Müslümanlar yeniden dünyanın en etkin belirleyici gücü haline gelecektir.

--Günümüzde tarih yeniden yazılırken buna katkıda bulunmak, aktif görev almak genç, yaşlı, kadın, erkek her Müslümanın en önemli işlerinden birinci işi olduğunu unutulmamalıdır. Bölgemizin tarihini bizler kendi ellerimizle yazmalıyız.

--Müslümanlar olarak bizler bu değişim sürecinde sorumluluklarımızın hem fert, hem toplum olarak farkına vardığımız an, dünyayı yeniden şekillendirme şuur ve bilincini kuşanarak yola çıkmamız gerekir. Bu yol ise uzun, sorumlulukları ise ağırdır.

--Ancak unutulmamalıdır ki, tarihe geçmek, yüce Allah’ın katında makbul bir kul olmak, kazanımların en güzeli, ödüllerin en muhteşemidir.

--Müslüman kişi ve Müslüman topluluklar için en temel görev “hesap sorucu olarak bugün kendin yetersin” emrinin muhatabı olduğu zaman hesabı kolay ve çabuk verebilmenin en temel unsuru, kendisine uyması için RABB’imiz tarafından önerilen hayat tarzına uygun davranmak ve yaşayabilmektir.

---Sana mı düştü, sen kendine bak, ifadelerini dikkate almadan Allah’ın davasını yeryüzünde hakim kılabilmek yarışından geri kalmamak gerekir. Bu olumsuz ifadeler toplumsal çürümeyi arttırır.

---Zulme, katliama tecavüzlere karşı koyuş sergileyen, bu direnişe iştirak eden tüm inananlar yeryüzünün adaletle inşasını hedeflemektedirler. Bunlara malı ile canı ile velhasıl tüm imkanları ile destek olmak boynumuzun borcudur. Hem direnişçileri, hem desteklerini esirgemeyenleri canı gönülden tebrik ediyorum. Yolunuz ve yolumuz açık ve aydınlık olsun. Mücadelemiz kutlu olsun. Çabalarınız cennet yoluna döşenen köşe taşları olsun.

--Farkına var! Şekillendiren sen ol!

Vahap Yaman

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya