İsra’mız Mübarek Olsun!
MAKALE
Paylaş
07.02.2024 14:39
352 okunma
Vahap Yaman

"Bir gece, kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir." İsra suresi/1

Hayatının her anında arınma, temizlenme, kulluğun bilincinde olması tavsiye edilen insanın, bazı özel ve istisna günlerde RABB’ine daha yakın durarak, iyi kulluk edebilmesi için çabalaması istenmektedir.

Recep ayının 27. gecesinde seçtiği kulu, Hz. Muhammed’i bir gece yolculuğuna çıkartarak, onu nasıl güçlendirip sağlamlaştırmışsa, bu özel günler ve geceler, seçilen, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamberin takipçileri olan bizlerin, kendimizi yenilemeye, günahlardan arınmaya, kirliliklerimizden temizlenmeye, içerisi doldurulmuş tevbeyle RABB’imize boyun eğmeye, dosdoğru yol diye tarif edilen yolda yalpalamadan, doğru bir şekilde ilerlemeye, yeryüzünün her noktasına İslam’ın sesini ulaştırmak hedefini yakalamak için çabalamasına vesile olsun, İnşaallah!

Kendimizi en azından bu İsra gecesinde, RABB’imizle temas kurma şeklimizi gözden geçirmek, O’nun talimatlarını ne kadar anladığımızı kavramak, rasulünün bildirdiklerini ne kadar ilkelerimiz olarak benimsiyoruz diye üzerinde düşünmek gerekir. Hayatımızın  muhasebesini yapmak, korkarak, ürpererek, boyun eğerek, sessizce ağlayarak, hata ve günahlarımızla yüzleşerek kabul edilebilecek bir tevbe ile sessiz bir yolculuğa çıkmayı denemek bu gece yakalayabileceğimiz en iyi bir fırsat olabileceği kanaatindeyim.

“Hesap sorucu olarak insanın kendisinin yeteceği gün” gelmeden önce, yaşadığımız bu İSRA gecesinde kendimizle baş başa kalarak, gecenin karanlık bir vaktinde, kendi aydınlığımızı yakalamak için RABB’imizle temas kurma şeklimizi gözden geçirip, O’na teslimiyette sorun yaşamayacağımızın sözünü vermeliyiz.

İMAN ETTİK ve TASDİK ettik.

İŞİTTİK ve İTAAT ettik.

Diyenlere de bu yakışır.

İsra ile Hz. Peygamber Allah’ın kendisine gösterdiği ayetleri ile güçlendirilmiştir.  Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber bu gecede müjdelerle yeryüzüne inmiştir. Bize düşen ulaştırdığı dinin, rahmet dalgaları arasında dolaşarak rahatlamak, kendisini peygamberin kurtarıcı, kuşatıcı, koruyucu prensiplerine teslim ederek boyun eğmek, bilerek ve isteyerek onun yolundan gideceğini haykırarak, vaad edilen cennete kavuşmak için yola koyulmak suretiyle kendimizi güçlendirmek!

Gelin peygamberin bildirdiklerini hayat tarzı olarak benimseyelim.

Buyurdukları hayatımızın bütününde, her daim iz bıraksın.

Hz. Peygamberle her gün arkadaşlık edelim ki yolumuz aydınlık olsun.

İsra ile güçlendirilen peygamberin çağrısına kulak verip İslam olduk isek, onun yanında yer almak için çabalamamız gerekir. O’nu yalnız bırakmayacağımızı bizim de onunla birlikte yolculuk yapacağımızın sözünü tekraren verelim. İnşaallah!

Bildirdiklerine uyacağımızı, insanların aydınlanması için görevlendirildiği dinin kurallarını farkında olarak, bilerek ve isteyerek seçtiğimizi yeniden hatırlayalım. İsteyerek seçtiğimiz bu kutlu yolda sarsılmadan, kararlılıkla yürüyerek, kendimizi her zaman diri ve canlı tutacağımızı, çevremizi uyararak onların da peygamberle yoldaş olmalarına katkıda bulunacağımızın sözünü kendimize yeniden duyuralım.

Bunla çabaların en güzeli olsa gerek!

Bizlerde Allah’ın ayetlerini görüp, üzerinde düşünerek, ibret alarak, RABB'imize teslimiyetle problem yaşamayanlardan olalım. İnşallah!

İsra’mız mübarek olsun.

Yenilenmemize vesile olsun.

Vahap Yaman

Vahap3442@gmail.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya