Sanat Olarak Sevmek
MAKALE
Paylaş
18.02.2024 14:26
421 okunma
Prof.Dr. Prof. Dr. Bilal Sambur

İnsan, sevmek ve sevilmek ister. Sevme ve sevilme arzusu insanın önemli eğilimlerinden ve yönelimlerinden biri olmasına rağmen, tek başlarına yetmemektedirler. Sevmek ve sevilmek önemlidir, ama yeterli değildirler. Sevmeyi ve sevilmeyi bir sanat olarak bilmek ve yaşamak önemlidir. Başka bir ifadeyle önemli olan sevmeyi bir sanat olarak bilmektir, yaşamaktır ve yaşatmaktır. Hayatı anlamlı ve değerli kılan değerlerin başında sevmeyi ve sevilmeyi bir sanat olarak yaşama çabasıdır, emeğidir, gayretidir. Hayat, sevmek için gösterilen gayrete aşıktır.

Sevmenin içgüdüsel olduğu, üzerinde konuşulmayacağı ve sevginin gösterilmeyeceği şeklindeki anlayış, çok arkaik, anlamsız ve verimsiz bir anlayıştır. Sevmek bir güdü değil, bir sanattır. Sevgi, üzerinde konuşulacak, tartışılacak, emek sarfedilecek, geliştirilecek ve öğrenilecek bir yetenektir. Sevgi yeteneği, ancak sevme sanatıyla geliştirilebilir, olgunlaştırılabilir ve derinleştirilebilir. Sevgi, bir sanat olmak yerine salt bir bilinçsiz güdü olarak anlaşıldığı için, kadınlar ve erkekler sahici olarak sevgiyi yaşamamaktadırlar. İnsanlar, sevgi açlığı içinde olmalarına rağmen, sevgiyi nasıl tecrübe edeceklerinin farkında değildirler, çünkü sevgiyi bir sanat olarak anlamamakta ve kavramamaktadırlar. Sevgi, bilgiyle, tecrübeyle ve emekle öğrenilecek bir sanattır. Sanat olarak oluşmayan, gerçekleşmeyen ve gelişmeyen sevgi, sevgi değildir.

Sanat, her şeyden önce güzellikle ilgilidir. Sanat, güzel olanı sevmek ve güzelleştirme faaliyetidir. Sevme sanatı, güzel olanın peşinde olmak ve sürekli olarak hayatı, kadını, doğayı, ilişkileri, ilgileri ve günü güzelleştirme çabasıdır. Sevme sanatı, güzel olan için sürekli olarak yeni bir işte olmak demektir.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya