Bir ‘Müslüman ülkesi', emperial güçlerce yakılıp-yıkılsa, bazı kesimler bayram mı edecekler?
MAKALE
Paylaş
17.04.2024 21:52
333 okunma
Selahaddin E. Çakırgil

Ekranlarda, son 'İran- İsrail sürtüşmesi' etrafında sohbet edenlerin, kendi hayalhanelerinde ürettikleri, İran'la Amerika ve İsrail arasında üçlü bir 'danışıklı dövüş' senaryolarını topluma 'gerçek' imişçesine takdim etme tuhaflıklarından hedefin ne olduğu üzerinde durulmalı değil mi?

45-46 sene önce bu günlerde, İran'da milyonlar aylarca ayakta, en önde, çadurlu -çarşaflı hanımlar'ın hançerelerinden yükselen 'Allah'u Ekber!' sadâları dünyayı sarsıyor, hakezâ, 'Lâ Şiîyye- Lâ Sunniyye, Vahdet-i İslâmiyye..' (Şiîlik- sünnîlik yok, sadece İslâmî vahdet/ birlikvar!' nidaları da yükseliyordu. Şah ve ordusu ise, 1,5 yıl süren o gösterilerde, binlerce insanı öldürüyorlardı ve toplam kurbanların sayısı 100 bini geçmişti. Şahlık rejiminin devrilmesinden hemen sonra, 'Tahran'daki İsrail Büyükelçiliği de, 'Filistin Kurtuluş Teşkilatı 'El-Feth'eFilistin Elçiliği olarak tahsis ediliyordu.

Ama, İslâm İnkılabı Hareketi, Saddam Irakı'nın âni saldırganlığıyla başlayan ve 1980-88 arasında 8 yıl süren ve iki taraftan 1 milyondan fazla insanı yutan, korkunç 'İran-Irak Savaşı' ve içerde de Amerikancı Marksist grupların bitmeyen bombalı suikasdleri ve diğer silahlı karışıklıklarla boğuşuyor ve o İnkılab Hareketi'nin en etkili isimlerihayattan koparılıyordu. Amerika ve müttefikleri ise, o İnkılab Hareketini, ya 'İran coğrafyasına mahsus', ya da 'Şia mezhebi'yle sınırlı bir çizgi'de tutmaya çalışıyordu.

Ama, ulemâ kesiminden Muhammed Huseynî Beheştî , Huseyn Ali Muntezerî ve hattâ Hâşimî Refsencanî gibi, mezhebî konularda itidal sahibi seçkin isimler, hayattan çekildikten sonra.. Emperial odakların istekleri yönünde gelişmeler daha bir görülmeye başlandı.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya