Cevat Rıfat Atilhan ve Siyonizm meselesi
MAKALE
Paylaş
26.11.2023 21:26
317 okunma
Doç.Dr. Akif Çarkçı

Atilhan, Siyonizm ve Yahudiliğin anlaşılması için ciddi emek sarf etmiş bir kalemdir. Ancak Türkiye'deki bazı çevreler kendisini antisemitist olmakla suçlamış, Atilhan'ın kaleminden ortaya dökülen gerçeklerden rahatsızlık duymuşlardır. Hatta Türkiye'de Atilhan'ı Nazi taraftarı olmakla suçlayanlar olmuştur.

1892 yılında İstanbul Vefa'da doğan Cevat Rıfat Atilhan'ın babası Rıfat Paşa, dönemin Şam mutasarrıfıdır. Dedesi Hurşit Paşa ise Bosna-Hersek beyidir. Çocukluğunun ilk yılları Şam'da geçmiştir. Daha sonra İstanbul'a gelen Atilhan ilk okulu Fatih'te bitirmiştir. Atilhan Harbiye'den (Kuleli Askeri Lisesi ve Harp okulu) mezun olduktan sonra Arnavutluk harekatına katılmış, sonrasında Birinci ve İkinci Balkan Harplerinde bulunmuş, Edirne muhasarasında Bulgarlara esir düşerek iki yıl esaret hayatı yaşamıştır.

Esaretinin ardından İstanbul'a dönen Atilhan, Birinci Dünya Savaşı başlayınca Sina cephesine gitmiş, burada gösterdiği kahramanlıklar neticesinde Ordu Zat İşleri Müdürlüğü ile onurlandırılmıştır. Filistin cephesinde Türk ordusunu arkadan vurmak isteyen Yahudi Casusları ile büyük bir mücadeleye girmiş, Simi Simon, Ara Aranson, Sara Aranson, Suzi Liberman gibi casusları yakalayarak Merce Meydanı'nda kurşuna dizdirmiştir. Atilhan burada verdiği mücadeleyi kitap haline getirmiş ve "Filistin Cephesinde Yahudi Casuslar" isimli bir eser yazarak Siyonist NİLİ Örgütü etrafında dönen olayların detaylarını anlatmıştır. Cumhuriyet döneminde basılan bu eserin giriş kısmında şöyle bir ithaf yazısı kaleme almıştır: "Bu eseri bugün milli hudutlarımız dışında kalan, Sina ve Filistin Cephelerinde vatan aşkı, vazife aşkı uğrunda, merhametsiz kızgın çöllerin kumlarını mübarek kanlarıyla sulamış şimdi mezarları değil isimleri bile unutulmuş, büyük kahramanlara, şehit Mehmetçiğin asil ruhlarına ithaf ediyorum."

Bu eserinde Atilhan Gazze Meydan Muharebelerinde verdikleri mücadelenin detaylarına değinmiş, Osmanlı ordusunu arkadan vurmaya kalkan Yahudi casuslarını nasıl tespit ettiklerini ne şekilde etkisiz hale getirdiklerini anlatmıştır.

Milli Mücadele'ye destek

Atilhan Cihan harbi bozgunundan sonra Anadolu'ya gelerek Milli Mücadele'nin örgütlenmesinde de yararlılık göstermiştir. Mersinli Cemal Paşayla Konya'ya gelerek milli cepheyi kurmuşlardır. Daha sonra İstanbul'a gelen Atilhan Sultan Vahdettin ile görüşmüş ve halifenin makamdan ayrılışı sonrasında Ferid Paşa kabinesinin kararıyla tutuklanarak hapsedilmiş ve sonrasında hakkında idam kararı verilmiştir. 1918 yılının Ekim ayında idamına iki saat kala Mersinli Cemal Paşa'nın Ferid Paşa kabinesini devirmesi neticesinde Harbiye Nezaretine Yaver olarak görevlendirilmiştir.

Cevat Rıfat Atilhan Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıktığı günlerde Sadıkzade Arslan Bey'in gemisine gizli şekilde binerek Zonguldak'a gelmiş ve Fransız kuvvetlerine karşı 12.000 kişilik bir ordu organize ederek Fransızları bulunduğu yerde etkisiz hale getirmiştir. Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra ordudan istifa etmiştir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Doç.Dr. Akif Çarkçı

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya