Kültür Sanat ve Edebiyattan Uzak Bir Hayat
MAKALE
Paylaş
11.06.2023 22:37
681 okunma
Mustafa Yolcu

Ülkemiz ve toplumumuz, bu değerlerden uzak yaşıyor. Yıllardır topluma değer katan Arif Nihat Asyanın Bayrak şiiiri, Necip Fazıl ın sakarya şiiri, Mehmet Akif’ in- İstiklal marşı, Çanakkale şiiri, Ömer Seyfettin’in hikayeleri, Kurtlar vadisinin fon müziği, Abdurrahim Karakoç’un- Mihriban şiiri, Sebahattin Ali’nin- Aldırma Gönül şiiri, Çırpınırdı Karadeniz şiiri, Zeki Müren, Cem Karaca, Barış Manco , Emel Sayın,Muazzez Abacı,Neset Ertaş, Yavuz Bingöl, Neriman Altındağ Tüfekçi v.b gibi değerler eserler yetişmez oldu.

Mimar Sinan, Ankarada Mimar Kemal yok artık. Toplum olarak bizi biz yapan değerleri unutuyoruz.

Son 10-15 yıldır, toplumun bir kısmı adeta dinsiz hale geldi. Müslümanım demeye çekinir olduk. Sokakta roportajı yapıp, vatandaşa soruyor; hangi dine inanıyorsunuz? Cevap- ben dinsizim, Allaha inanmıyor musun. Allaha inanıyorum ama hiç bir dine inanmıyorum. Ben satanistim diyor. 35- 40 yaşındaki delikanlıya mikrofonu uzatıyorlar- Fatiha suresini okurmusun, cevap bilmiyorum oluyor.50- 60 Yaşlarındaki bayana, Fatiha suresini okurmusun diye mikrofonu uzatıyorlar cevap- “ Kırklar yediler cümle evliyalar “ diye bir şeyler söylüyor.

Mehmet Ali Birant, 2005 yılındaki yazısında diyorki; “ Bizim kuşağımız, Osmanlı imparatorluğunu öğrenmedi, dolayısıla anlayamadı. Koskoca bir imparatorluğun başarılarını hissedemedik. Sadece çöküşünü bilir olduk. Sadece kötü yanları konuştuk. Hele son Padişah Vahdeddin kadar, yerden yere vurulanı olmamıştır. Ne kızıllığı kalmış, ne hainliği.

Kendi kendime hep sormuşumdur: Neden sadece resmi politikaya inanıyoruz?

Beni resmi rüyadan uyandırıp, gerçeklerle tanıştıran insan, Vahdeddin'in torunu Hümeyra Özbaş oldu. Aldatıldığımızı, toplum olarak yanlış yöne götürüldüğümüzü anladığımda vakit çok geçti.”

31.5.2023 tarihinde Ankara’ da Sosyal Bilimler Üniversitesin’de İstanbul un Fethi konulu konferans yapıldı. Çok değerli konuşmacılar vardı. Konferansa dinleyici olarak katılan ancak 20 kişi oldu. Üniversite de bile dinlemek öğrenmek ilgisi yoktu.

Emekli bir Vali anlatıyor. Vali iken, toplum ile kaynaşıp, gençlerle birlikte olmaya çalıştım. Bölgedeki, yıkıcı bölücü faaliyetlere engel olmaya çalıştım. Erkek ve kız öğrencileri, ayrı ayrı İstanbul’ a Çanakkale ye gönderdim. Rehber eşliğinde buraları gezip, fikir aldılar. Bu geziler 1000 yakın öğrenciye çok şey kazandırdı.

Bazı insanları, ümreye gönderdim. Şurrlu bir müslüman olmalarını sağlamaya çalıştım. Daha önce PKK sempatı duyan insanlar, bilinç li hale gelince, ülke gerçeklerinin farkına vardılar.

Benim faaliyetlerimden rahatsız olanlar beni şikayet ederek, devlet malını usulsüz harcıyor diye hakkımda soruşturma başlattılar. Takdir edilmeyi beklemiyordum ama soruşturmaya layık görüldüm.

Çocuklarımıza şiir, roman, basın yayın, sinema, tiyatro ile ülkemizi tanıtmamız, değerlerimizi öğretmemiz gerekiyor. Bu konuda en çok görev belediyelere düşüyor. Belediyelerin asli görevi bunları yapmaktır. İmar planı, beton dökmek asli görevleri olmamalıdır.

Devlet erki ve belediyeler olarak görevimizi yerine getirmezsek, toplumdaki bu yozlaşma bitişimize yol açacaktır.

Bu faaliyetlerin altında gerçek emperyalizmin “ Amerika- İngiltere- Fransa’nın beşinci kol faaliyeti” bulunmaktadır. Yıllardır bizi her şeyimizle bitirmeye çalıştılar. Ahlaksızlık almış başını gitmiş. Televizyonlarda mafya dizileri, eşlerin birbirlerini aldatma serüvenleri, devletin asli görevi olan hak ve adaleti gerçekleştirme unsuru rafa kaldırılmıştır.

İşin en kötüsü, dindar geçinenlerin sahtekarlıkları, aydın geçinenlerin’ de icraatları ile ülkeyi bitirmesidir.

Bu gidişat böyle devam ederse, 10 seneye kalmaz bu ülke bitip tükenecek, ülke idaresi en kötü olarak bildiğimiz güçlerin eline geçecektir.

Ya kültürü , edebiyatı, sanatı ile bu ülkeyi yeniden ayağa kaldıracağız. Yada yok olup gidecek, tükeneceğiz.

Artık beyhude yere beton atmayı, birbirimizle uğraşmayı bırakıp, bizi biz yapan değerlerimizi ayağa kaldıralım, onlara öncelik verelim.

MUSTAFA YOLCU
11.6.2023

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya