Sağlık, Spor ve Müzik
MAKALE
Paylaş
21.09.2022 17:57
240 okunma
Durdu Şahin

İnsanın mutlu ve başarılı yaşaması, çoğunlukla sağlığı ile ilgilidir. Sağlık, çok güzellik ve başarının en önemli sebebidir. İnsanın kafa ve bedeninin randımanlı çalışması, kuvvetli ve faydalı görüşlerle beslenmesi, fiziki ve ruhi dengesini koruyabilmesi  de sağlığının durumuna bağlıdır.

 “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyenler doğru demişlerdir elbette. Sağlıksız kişilerin sağlıklı düşünmesi genellikle mümkün değildir; çünkü düşünmek; aklı ve fikri sadece düşünülen konuya yönelttiği durumlarda hedefine ulaşır. İnsanın idrak ve anlama kuvveti ne kadar çok olaya yönelirse o kadar zayıflar. İnsan birden çok olayı düşünse bile, birçok olayı aynı anda anlayamaz. Ünlü ve kıymetli bilim, kültür ve sanat adamlarının problemlerini önce sıralandırıp sonra sırasıyla çözümledikleri hemen görülür. Bu insanların bence başarılarının sebebi, düşündüklerini ya da  başladıklarını başarmadan başka mevzulara yönelmeyişleridir.

Sağlıklı insanın daha çok başarıya ulaşmasının sebebi, bütün gücünü ve enerjisini sağlıksız insana göre daha çok aynı konuya yöneltmesidir. Onun ilgilendiği konudan başka düşüncesi ve problemi yoktur. Bundan dolayi; sağlığı, sıhhati  en kuvvetli bir devlet gibi gösteren devlet adamları bile vardır.

Elbette insanın sağlıklı kalabilmesi, gerçekleştirmesi gerekenlerle ilgilidir. Sağlık, kazanıldığı zaman bir daha hiç aksamasaydı; belki sağlığı korumak, bu kadar yorulmayı ve gayreti gerektirmezdi.

Lâkin sağlık, itina ve ilgi gösterilmezse daha hızlı ve kısa zamanda menfi bir duruma ulaşabilmektedir. Bu sebepten sağlığımızı korumamızı sağlayacak uğraşlara yönelmemiz gerekmektedir.

Sağlıklı kalmanın, sağlıklı yaşamanın birçok yolları vardır. Bunlardan sadece ikisi spor ve müziktir. Sporun gerekleri doğru uygulanırsa, spor, insanın bedenini, ruhunun çalışırlılığını her zaman ayakta tutar. İnsanın sinir sistemi, sindirim sistemi işlerliliğini ve kuvvetini korur. İnsan, sporla ayların, yılların yorgunluğundan bile kurtulabilir. Kasları, kavrayışı gelişir; eli, yüzü, gözleri renklenir. Muhakeme ve murakabe melekeleri allanır, dallanır, çiçeklenir. Daha dinç, diri ve dinamik bir hale kavuşur insan.

Müzik de aşağı yukarı benzer güzelliklere ve faydalı hallere ulaştırır ilgilenenleri. Müzik de insanı dinlendirir, dillendirir, sevinçlerini görünür eyler. Ufkunu daha bir aydınlık eyler. İnsanı bulunduğu  çeşitli menfi durumlardan kurtarır. Yorgun insanı, yeni bir işe başlayacak hareketliliğe ve hevese ulaştırır. Doğru ve faydalı tercihlerin ürünü müspet müzik, iş başarma zevkimizi geliştirirken bazı hastalıkları da tedavi eyler.. Bu sebepledir ki,  yorulan birçok insan; oturarak veya yatarak değil de, seviyeli müzik parçaları dinleyerek dinlenir ve kendini yeni bir işe başlayacak zindeliğe kavuşturur.

Öyleyse,  haydi sporla ve müzikle daha sağlıklı, dinç ve dinamik bir özelliğe ulaşmaya, dirilmeye, doğrulmaya, dinlenmeye ve dillenmeye...

Durdu ŞAHİN

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya