12 Şubat İçin
MAKALE
Paylaş
02.02.2024 12:31
4 yorum
613 okunma
İbrahim Gülsu

Yetkililerin Dikkatine

12 Şubat’ın 104. yılındayız. Yüz dört yıldır, 12 Şubat’ın şehit ve gazileri, hatıraları, mirası için neler yaptığımızı sorgulamayı sonraya bırakıp, konu ile ilgili birkaç teklifimi yetkililere, kamuoyuna sunmak istiyorum.

Öncelikle Uzunoluk Hamamı’nın yapılmasını, bazı konakların yenilenmesini,çok minyatür de olsa Kurtuluş Panoroma Müzesi’ni;12 Şubat’la ilgili görsel, yazılı eser çalışmalarının yapılmasını takdirle karşılıyoruz.

Bu çalışmalara ilaveten aşağıdaki tekliflerimi ilgililerin değerlendirmesine sunuyorum:

1. “İstiklâl Şehri” tescilinin acilen yapılması.

2. “Şehrin İstiklâl Meydanı”na 12 Şubat ruhuna ve onun azametine uygun bir İSTİKLÂL ABİDESİ’nin yapılması (Şehrin ışıklı görüntüsü açısından Abdulhamithan Camisi’nin yan tarafı vazgeçilmezimizdir.)

Bugün Çanakkale Zaferi, zaferin anıtıyla yaşıyor. O halde 12 Şubat’ı yaşatacak olan öncelikle ZAFER ANITI’dır.

3. Şehir içinde istiklâl mücadelesinin yapıldığı ve şehitlerin verildiği önemli yerlere tanıtıcı abidelerin yapılması. Sözgelimi; Şehit Evliya’nın şehit olduğu Taşhan girişine, Hasan Çavuş’un Mercimek Tepe’de tek başına savaştığı ve Hasan Çavuş’un şehit olduğu yere, Cancık Mağarası’na, Arasa Han’a ….. birer abide yapılmalı.

4. Birçok ilde (İstanbul, Bursa, Antep ….) örneği bulunan İSTİKLÂL, KURTULUŞ PANORAMA MÜZESİ; İstiklâl Müzesi’nin yanına bir de İstikbâl Müzesi (Bilim ve Teknoloji Müzesi) şehrimizin şanına yakışır şekilde yapılmalı.(Özellikle Abdul- hamithan Camii yanı. Çünkü tepeler stratejik ve psikolojiktir.)

5. 12 Şubat’la ilgili tüm araştırmaların, bilgi ve belgelerin, eserlerin bulunduğu KURTULUŞ KÜTÜPHANESİ oluşturulmalı, kütüphane araştırmacıların hizmetine sunulmalı.

6. Sütçü İmam Üniversitesi’nde “12 Şubat Araştırma Kürsüsü” kurulmalı.

7. 12 Şubat için senaryo, roman, tiyatro yarışmaları yapılmalı ve ‘’İstiklal’’konulu bir film çekilmeli.

8. 12 Şubat’ın her kahramanı için, özellikle de Arslan Bey, Şehit Evliya, Ali Sezai Efendi,Hasan Çavuş, Muallim Hayrullah… adına birer roman yazdırılmalı. “Yazdırılmalı” diyorum, çünkü yazanların ciddi anlamda desteğe ihtiyacı var.

9. Kurtuluş Günü töreninde, Pazarcık cephesi adına Yakup Hamdi Paşa ve Tapo Ağa’yı ve diğer cepheleri temsilen birer kişi kurtuluş törenleri  protokolünde yer almalı.

10. Gaziantep’in sahip çıktığı KARAYILAN’ın da Maraşlı olduğu unutulmamalı.

11. Pazarcık ve Türkoğlu’na İstiklal Meydanı yapılmalı ve bu cephelerdeki  kahramanların adları o meydanlarda yaşatılmalı.

Ayrıca, Maraş’ta zaferin kazanılmasını sağlayan   Pazarcık-Kayabıyıklı ve Türkoğlu-Bababurnu cephelerinde  büyük zafer abidelerinin yapılması.

12. Süleymanlı, Mehmet Bey, Meçhul Asker, Çukurhisar, Fındıcak…şehitliklerinin onarımı veya yapılması.

13. Süleymanlı’daki Kışla’nın yapılıp, buranın’’Ermeni Zulmü ve İsyanları’’ araştırma kütüphanesine ve müzeye dönüştürülmesi.

Yüz yıl sonra da olsa bunlar bu neslin görevidir, vefa borcudur.

 Bu önerilerin Serhat şehirlerimize de örnek olması dileğiyle.      

 İbrahim  GÜLSU -  0 532 357 80 14

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 4 yorum yapıldı
ANITTAN KASIT NEDİR? Hocam
Mücessimleştirilen her şeyin ruhu yok olur. Dikkatli olmak lazım! Toğuzata heykeli dikilinceye kadar algımızda nur yüzlü apaydınlık bir şahşiyet vardı. Şimdi artık zihinlerde taşlaşmış kapkara bir surat imajı beliriyor! Bunun yerine "Kahramanmaraş'ın dağına taşına "Maraş bize yar olmadan düşmana gülzar olamaz" ifadesi gibi "ALEMİN NAMUSU BENİM NAMUSUMDUR." Sütçü İmam Rahmetullahi aleyh yazılmalı.
Yorum Ekleyen: Emrullah BALBABA     8.02.2024 21:07:37
Teşekkürler değerli usdadim
Yani demek istiyoruz ki bu kahraman şehrin tarihî canlılığını korusun gelecek nesil isimsiz kahramanlarınıda unutmasın Bundan daha güzel bundan daha doğrusu ne olabilir ki ellerine sağlık
Yorum Ekleyen: Vahit Kahveci     8.02.2024 09:26:08
Çok güzel düşünmüşsünüz hocam ama!!
Sn hocam düşüncelerinizden dolayı şehrim ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum olması gerekenleri yazmışsınız Allah razı olsun Sizin bu teklifinizi idrak edecek bir yönetici daha şehrimizde maalesef yok. Yıllarca 12 Şubat ruhuna uygun yad edilmediği için maalesef geçen yıl 6 Şubat depremini yaşadık!!insanlarımızın ve yöneticilerimizin bunu iyi tefekkür etmesi lazım 3-5 sene sonra 6 Şubat için de bu şehre dansöz getirirlerse şaşmam özür dileyerek.Allah encamımızı hayretsin inşallah.
Yorum Ekleyen: Ali Ergen     4.02.2024 12:58:09
Yetkililere
Arkadaş çok güzel bir teklif getirmiş. Aydınlarımızın ve yetkililerimizin ufkunu genişletmiş. Biz aydınlarımızdan ön açacak tekliflere muhtacız. İbrahim bey sanki Kahraman Maraşı yeniden ihya ve inşa edşyor. Yetkililere ukaştırılması için mv.lere Bld. Başkan ve adaylatına. CUMHURBAŞKANIMIZ geldiğinde ona sunulmalı tebrik ediyorum
Yorum Ekleyen: Mustafa özkan     4.02.2024 09:31:22

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya