Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA 'ya
"FAHRUNNAS" DİYELİM !
MAKALE
Paylaş
18.03.2020 10:29
5.527 okunma
Kemal Cengiz

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde, Evladın anne-babası üzerinde bulunan üç hakkından birinin de, " doğduğu zaman ona (anlamlı, yönlendirici) güzel bir isim koymaları" (C.Sagir, H maddesi) olduğunu belirtmiştir.

Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA'nın ona bu adı veren anne-babasından Allah razı olsun. Ne de güzel ve anlamlı bir ad koymuşlar. "Fahreddin", DİNİN ÖVÜNCÜ demektir. Allah ona "övünülecek" öyle bir hizmet nasip etmiştir ki, adının hakkını vermiş; eskilerin deyimi ile, "ismiyle müsemma" olmuştur.

KORONAVİRÜS mücadelesinde bütün dünyanın takdirle karşıladığı ve gıpta ederek örnek almaya çalıştığı hizmetiyle FAHREDDİN, "FAHRUNNAS /İnsanlığın Övüncü" olmuştur. Milletimizin yüzünü güldüren ve "Türk Tıbbındaki başarımızı gösteren  organizeli BİLİM HEYETİ hizmeti ile" bütün dünyaya, "Devlet olmanın" nasıl olması gerektiğini göstermiştir. Böylece hem milletin hem de devletin gururu olmuştur. Kendisini tebrik ediyoruz.

Birinci Dünya Harbi sonlarında Peygamber Şehri Medine'yi müdafaa eden FAHTETTİN PAŞA'nın kahramanlığı gibi, Dünyanın Korona Virüs  ile mücadelesinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Sağlık Bakanı olarak Fahrettin KOCA'nın sağlık hizmetinde gösterdiği kahramanlığı her türlü takdire değerdir. Atalarımızın, adını aldığına ismen ve cismen, hatta huy ve karakter olarak çeken çocuklar için, "Allah, adını sen koy, ben benzetirim demiş"dedikleri bir deyimleri vardır. Her sözlerinde olduğu gibi bu sözdeki hikmet de görüyoruz ki tecelli etmiştir.

"İsmiyle müsemma" olduğunu ispatlayan Sayın Sağlık Bakanımıza bilvesile bir kez daha teşekkür ederek başarılar dileyelim.

Allah hizmet aşkını arttırsın; yar ve yardımcısı olsun!

Kemal CENGİZ

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya