Şeytan İş Başında
MAKALE
Paylaş
05.02.2023 23:11
1 yorum
144 okunma
Kadir Durgun

Olayı duyunca “Bak, bunu da benden bilecekler.” diyen şeytanın özne olduğu öykücük aklıma geliverdi.

İnek, buzağısını doğurur. Köylü kadın, ahırda inekten ilk ağız sütünü almak için buzağıyı ince bir iple direğe bağlar. Bunu gören şeytan buzağının ipini çözer. Buzağı da annesinin memesini emmek ister. Kadın, buzağıyı, engel olmaması için iter. Bunu gören anne inek, kadının yüzüne bir tekme savurur. Gürültüyü ve çığlığı duyan kayınpeder, tüfeği kaptığı gibi ahıra koşar. Bakar ki gelin, kanlar içinde yatmaktadır.. Öfkeyle, ineği vurur. Silah sesini duyan genç adam, bir nefeste olay yerine ulaşır. Görür ki hanımı yerde, inek yerdedir; babasının elinde silah vardır. Öfke ve hınçla babasını vurur, yaptığı hatadan duyduğu pişmanlıkla bu defa da kendi kafasına kurşun sıkar.  Olayı seyreden şeytan mırıldanır: “Bak, insanlar bunu da benden bilecekler.”

Şeytanın adı, Amerika. Ortalık yerde hiçbir şey yokken, İstanbul’daki başkonsolosluğunu kapatıyor, diğer Batılı dokuz ülkeye telefon ediyor, onlara da konsolosluklarını kapatmalarını telkin ve tavsiye ediyor. Gerekçe, terör tehlikesi. Bu konuda duyum aldıklarını iddia ediyorlar. Ellerinde somut hiçbir bulgu yok. Sadece tahmin ve inandırıcı olmayan duyum. Kendi kendilerine aldıkları bu kararla, uluslararası bütün protokol kurullarını da çiğniyorlar.

Öğreniyoruz ki, kapatma sebebi olarak gösterdikleri terör örgütüne, uluslararası çalışan ajanlar, işbirliği teklif etmişler. Yani kendileri çalıp kendileri oynayacaklar. Bu işbirliği teklifini de Türk istihbaratı da zaten biliyor ve ilgili kişileri takip ediyormuş. Şeytan bu defa “Bak, bunu da benden bilecekler.” diyemedi.

Şeytanın boş durmayacağını biliyoruz. Hem şerbetlendik hem çok şey öğrendik. Hem coğrafyamız hem maskeli dostlarımız(!), her zaman teyakkuzda olmamız gerektiğini öğretti bize. Vesayetten kurtulmaya, sömürge zincirlerini kırmaya çalışıyoruz. Bağımsız, güçlü olmak; şeytanın işine gelmiyor. Şeytan, bazen ön, bazen arka planda oyunlarından vazgeçmiyor. Ayağa kalkmaya hazırlanırken bir tekme daha yiyoruz.

Ülke olarak seçim sürecine girdik. Kurt, bulanık havayı severmiş. Onlara göre, “Türkiye, Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülke.” Adamların, yüzyıllık planlarını gerçekleştirmeleri için en uygun iklimi yaşıyoruz. Kendileri için gerekli payandaların niteliğini açık ve kapalı mahfillerde zaten dillendiriyorlar. Bunu gaflette olmayan herkes biliyor. İstiyorlar ki Türkiye istikrarsız, güvenliksiz, ekonomisi zayıf, uluslararası saygınlıktan yoksun bir ülke olsun.

Şeytanın algı oyunları hiç bitmeyecek. Turizmde, ekonomide, siyasette, eğitimde, medyada ortalığı bulandırmaya, kirletmeye devam edecekler. Bataklığa niçin koktuğu, sivrisineğe niçin ısırdığı sorulur mu? Bütün kanalizasyonları yer altına almak, bilinçli toplumların, güçlü yönetimlerin işidir.

Her türlü güç mücadelesinde bir tarafın galibiyetinin gerçek nedeni diğer tarafın zayıflığıdır. Şeytanı mutlu etmemektir, asli görevimiz. “Hırsız içerde olursa kapı kilit tutmaz.” der atalarımız. Atalarımızın uyarılarını, göz ardı etmemeliyiz. Fikirde, dilde, ülküde birlik; ab-ı hayatımız.

Kör, sağır ve dilsiz üç kişi bir araya gelir, dertleşmek isterler. Kör, sağıra, kendisini çok sevdiğini söylemek ister. Ancak sevgisini bir türlü duyuramaz. Dilsiz, körün çaresizliğini fark eder, fakat körün sağırı sevdiğini kelimelere bir türlü dökemez. Üçü de birbirlerine bir şey anlatamadan ayrılırlar. O güzel duygu, hedefine ulaşamaz.

Pek çok iletişim ortamında kör, sağır ve dilsiz ilişkisinin yaşandığını gözlemliyorum. Bu ilişki beceriksizliği toplumumuzu bir kurt gibi kemiriyor, zayıf düşürüyor, birbirine güvensiz kılıyor, zamanla düşmanlaştırıyor, şeytanın istediği noktaya getiriyor.

Eskiden insanlar susarak anlaşırlarmış;  kalpten kalbe yol varmış.  Sevgililer gözleriyle anlaşırlarmış, gözdeki ışık yetermiş, birbirini anlamaya. Nedense günümüzde, değil kelimeler, cümleler bile yetmez oldu, hatta yumruklar devreye giriyor. Karşısındakini anlama derdi taşımıyor kişiler. Eğitimdeki aşırı bireyselleşmenin getirdiği hastalık bu. Kişi,yeter ki kendini anlatsın, nasıl olursa olsun, önemli değil bu. Bulutlu hava, kargaşa hali, gürültülü atmosfer… Kakafoni… Şeytanın tam istediği durum.

Sosyal medyayı zaman törpüsü olarak değerlendiririm; ama ondan uzak da kalamam. Bir arkadaşım, bir mecrada eğitimle ilgili düşüncelerini paylaşmış. Ben de birkaç değerlendirme cümlesiyle katkı sağlamak istedim. Bir tıp profesörü, bana cevap yazmış, ben Türkçe öğretmeni olduğum halde niye “perspektif” kelimesini kullanmışım? Bunu bana hiç yakıştıramamış. Ben isterdim ki konuyla ilgili bir katkı sağlasın, biz de kendisinden istifade edelim. Cevap verme gereğini duymadım, işi uzatmak istemedim. Bazen, bağımlılık yapmasından korktuğum halde, televizyonlardaki tartışma programlarını takip ediyorum. Diyaloglar son derece sığ, bilgiden ve sevgiden yoksun. Tartışmalar ufkumu açmadığı gibi, içimi karartıyor, bana “Ben bunları niye dinledim ki?” dedirtiyor. İlim sahibi akademisyenlerin, gazeteci veya araştırmacı sıfatıyla programda yer alan şarlatanlar karşısında, derdini anlatamamaktan kaynaklanan çaresizliğini gördükçe üzülüyorum. Ne yaparsın, kalitemiz bu.

İnsan kalitemizi artırmak zorundayız. Bilgi, sevgi, ilgi, hoşgörü, empati, idealizm, vatanseverlik, “iyiliği emredip kötülükten men etme” şiarı; insan ve toplum kalitesini yükselten ilkelerdir, değerlerdir. Her dönemde olduğu gibi, özellikle şeytanların en aktif olduğu bu dönemde, ruhumuzun bu gıdalara ihtiyacı var. Bu vitaminlerle beslenelim, zamanı ve mekânı paylaşma kaderini yaşadığımız insanlara bolca ikram edelim.

Kötülerin gücü, iyilerin zayıflığındandır.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 1 yorum yapıldı
Çok doğru
Aydınlatmaya devam sevgili Hocam. Teşekkürler
Yorum Ekleyen: Muatafa Yıldız     7.02.2023 14:47:41
Kadir Durgun
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ
Kadir DURGUN'un
Özgeçmişi
 
Bilecik 1958 doğumlu,
Yunus Emre İlk öğretmen Okulu 1976 mezunu,
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. (1981)
Sırasıyla, ilkokul, lise ve dershane öğretmenlikleri, dershane kuruculuğu yaptı.
Meslek tecrübesi 40 yıl.
1987 yılında Haydarpaşa Lisesi Edebiyat öğretmenliğinden ayrılarak İstanbul'da özel dershanelerde çalışmaya başladı, bu tarihten itibaren hem Türkçe öğretmenliği hem de birkaç dershanenin kuruculuğunu yaptı.
Öğretmenliğinin yanında değişik gazetelerde haftalık köşe yazıları da yazmaktadır. 
Kendi adına açtığı blog ve üç Youtube kanalı mevcuttur. Bu kanallarda eğitimle ilgili, günlük olaylardan genele uzanan yorumlar yapmakta ve Kadir Hoca Türkçe Kursu adlı diğer kanalda Üniversite hazırlık Türkçe dersleri vermektedir. 
Kocaeli-İzmit'te ikamet etmektedir.
Eğitimin bir akıl ve gönül işi olduğu inancıyla dünyadaki son gününe kadar eğitim hizmeti yapmayı düşünmekte, millete karşı ödenmesi gereken borcu olduğuna inandığı için sürekli çalışmakta ve üretmektedir. 
Üniversiteye hazırlık için bir Edebiyat kitabı vardır. 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya