Hased Hastalığı!
MAKALE
Paylaş
04.09.2023 08:00
329 okunma
Kemal Cengiz

İnsan ve toplum olarak biyolojik (bedeni) hastalıklarımızla ilgilendiğimiz kadar, "maalesef" ruhi rahatsızlıklarımızla  ilgilenmiyoruz.

Halbuki insan "beden ve ruh" olarak iki farklı yapının birleşiminden oluşmaktadır.

Ayrıca, bedeni rahatsızlığı hat boyutta olan kimsenin, fiziki olarak bir başkasını rahatsız etmesi söz konusu değilken, ruhi rahatsızlığı kabarmış olanlar daha çok zarar verebilmektedir.

Bu durumda hem bedeni hemde ruhi hastalıklarımızla aynı derecede ilgilenmemiz  gerektiğini kabul etneliyiz !

Çaresi zor olan ruhi hastalıklarımızdan biri de HASED HASTALIĞIdır. 

Hayat rehberimiz olan kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, şerrinden sakınılması gereken tehlikelerden birinin de, "Hased edenin (çekemeyenin) hasedi olduğunu" (Felak, 5) haber vermektedir.

Peygamber efendimiz de hadisi şerifinde, "Hased eden başarılı bir baş olamaz" (Sehavi, M.Hasene, 226) buyurmuştur.

Bu hadis-i şerifte hased eden kimsenin durumu, şifası bulunmaz ve onulmaz bir hastalığa yakalanmış kimsenin çaresizliğine  benzetilerek taşıdığı "hased rahatsızlığının" ancak kendisine zarar vereceğine işaret edilmiştir.

Peygamberimiz bir başka hadis-i şerifinde ise,"Hiç şüphesiz hased (çekememezlik), ateşin odunu yakıp tükettiği gibi yapılan iyilikleri yer tüketir" (İbni Mace, 4210) buyurmuştur.

Bu ilahi ve nebevi hikmetlere bir yorum olarak İslam büyüklerimiz de, "Hased eden, başkasının balını / başarısını kendi ağzına zehir eder" demişlerdir.

Aslında aynı meslek ve meşrepteki İnsanların bir "rekabet hastalığı" olan hased, daha çok mesleki gücü zayıf olanlarda görülen mikropsuz ruhi bir hastalıktır. Zehirli mahlukların avlanmada kullandıkları zehirleri gibi;  bu "zayıf ve hasud" tipler de tehlikeli olan hased zehirlerini daha çok, çekemedikleri rakiplerinin başarısında gösterirler

Bu nedenle, "Sebebsiz düşmanlıkların sebebi hasettir. Çekemeyenlerin şerlerinden korunmak için, başarılarımızı onlardan gizleyelim" demişimdir.

Bu konuda bir ipucu olarak Sevgili Peygamberimiz, "Kişinin düşmanı (çekemeyeni), meslektaşıdır" (Shavi, M.Hasene, 335)

buyurmuştur.

Gizli düşmanlarımızın görünmez hilesinden Allah hepimizi korusun !

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya