Kültür savaşları bir ihtiyaç mıdır?
MAKALE
Paylaş
17.01.2024 15:14
351 okunma
Prof.Dr. Prof. Dr. Bilal Sambur

Küresel ölçekte popülizm yükselmekte, kültür savaşları her yeri kasıp kavurmaktadır. Siyasal ve sosyal hayatı belirleyen ana dinamik, ekonomi değil, kültür olmaktadır. Kültür savaşları, hakimiyet için verilen bir mücadeledir. Kültür savaşları, farklı siyasal ve sosyal gruplar arasında gerçekleşen bir güç mücadelesidir, çünkü her sosyal grup kendi değerlerinin, inançlarının ve yaşam pratiklerinin ötekilere hakim olması için mücadele etmekte, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel iktidarı kendi tekeline almayı amaçlamaktadır. Kültür savaşları, başörtüsü, namaz, cami, eşcinsellik, aile, mülteciler, kürtaj, tarikatlar, içki, feminizm, yılbaşı kutlaması, evrim teorisi, televizyon dizileri gibi konular üzerinden yürütülmektedir. Siyasal ve sosyal çoğunluğu ellerinde bulunduran kesimler, bu konularda takınılan tutumların ve kullanılan söylemlerin kendi değer, ahlak ve yaşam tarzlarıyla uyumlu olmadığını söyleyebilmekte, farklı görüş ve tutumda olan herkese tek doğru yol olarak kendi duruşlarını ve pozisyonlarını dayatmaktadırlar. Görüşlerinin ve duruşlarının benimsenmemesi halinde farklı toplumsal kesimler, hain, yabancı, özünü kaybetmiş, yerli, milli ve dini değerlerden sapmış sapkınlar ve düşmanlar olarak damgalanmaktadır.

Kültür savaşları kavramı, Almancadaki Kulturkampf kavramının karşılığı olarak kullanılmaktadır. Kulturkampf kavramı, tarihsel olarak dinsel ve kültürel gruplar arasındaki çatışmalar ve farklılığı ifade etmek için kullanılmıştır. Bugün kültür savaşlarının kapsamı genişletilmiş olup, nerdeyse her şey, bir kültürel savaş meselesi haline getirilebilmektedir. Siyasal ve sosyal hakimiyet için yapılan kültür savaşları, sınıfsal, cinsel, ekonomik, eğitimsel, bilimsel, etnik, tarihsel, kimliksel, boyutlarda gerçekleşmekte, olabildiğince siyasal ve sosyal polarizasyonun derinleşmesi için her türlü fırsat kullanılmaktadır.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya