Örnek Almak ve Örnek Olmak
MAKALE
Paylaş
20.03.2023 10:44
318 okunma
Kemal Cengiz

Hayatta başarıya ulaşmak için, başarılı olduğunu bildiğimiz ve başarılarını gördüğümüz insanları örnek almak, hefimize yorulmadan kolay ulaşmak için çok önemlidir. Ancak örnek alacağımız kişileri, her konuda değil, sadece başarılı oldukları konularda örnek almalıyız.

Zira, insan olarak hepimizin kusurları ve noksan tarafları vardır. Mükemmel insan, inancımıza göre sadece Peygamber efendimizdir. Hayat rehberimiz olan (Bakara, 2) kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah Peygamberimizin örnek ahlakı konusunda, "Şüphesiz sen en yüksek ahlak üzeresin" (Kalem, 4) buyuruyor.

Ahlakı kendisini adam etmemişsin ahlakını örnek alarak adam olunmaz. Sanayi üretiminde bile modelin kusursuz olması gerekir.  Kusurlu (defolu) model ile yapılan imalat da kusurlu çıkar. Piyasada buna "defolu imalat" denir ki fiyatı ve kalitesi,  kusursuz olanlara göre daha düşük ve ucuzdur.

Bu nedenle kusursuz bir üretim için mükemmel bir modelimizin olması gerekir. Yüce Allah kitabında, "Sizin için en güzel örnek, Allah'ın resulünde vardır"  (Ahzab, 21) buyuruyor.

İnsanı yaratan Yüce Allah, onun kabililiyetlerini ve kudretini en ince noktalarına kadar bildiği için (Mülk, 14), bir insanın "iyilik ve güzellik" adına diğer bir insanı her halı ve davranışı ile "aynısının  tıpkısı" olarak örnek (model) almasının imkansızlığına, belki de bunun mahzurlarına işaretle bu ayette, Peygamber efendimizi  örnek gösterirken, "فى رسول الله : Allah'ın resulündde vardır"  buyuruyor.

Ayetteki bu inceliğe dikkat ederek; "babamız, hocamız. şeyhimiz ve üstadımız…"  bile olsa, onun örnek olacak yönlerini örnek alalım; olmayacak ve bize uymayacak yönlerini ona bırakalım.

Bu inceliği yakalayamaz isek, kaybeden biz oluruz. Hiçbir insan, diğerinin aynısı değildir ve ne kadar uğraşırsa bile "tıpkısı" olamaz. Uymayan ve olmayan bir mamül malzemeyi bile uydurmaya zorlamak da onun aslını bozar ve daha kötü yapar.

Bu nedenlerle model almak istediğimiz insanların bile yapımıza uymayan yönlerini keşfedebiliyorsak, model almada başarılı oluruz.

Körü körüne taklid akıl işi değil, ancak akılsız maymunların işidir.

19.03.2023

 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya