Diyanet İşleri Başkanlığımızın Dikkatine!
MAKALE
Paylaş
14.08.2023 15:46
463 okunma
Kemal Cengiz

Türkiyemizdeki ibadet yerlerinin yönetim ve denetiminin Diyanet İşleri Başkanlığımızın uhdesinde bulunduğunun Anayasal bir görev olduğu malumdur.

Buna göre camilerimizin namaz vakitlerinden en az (duruma göre) 45 dakika veya yarım saat önce, görevlilerince açılması yasal bir zorunluluktur.

Görevlisi bulunan camilerde ülke çapında genelde bu zorunluluğa uyulmaktadır.

Ancak, cemaatle kılınan namazlardan sonra merkezi olmayan camiler, görevlilerince kilitlenip kapalı tutulmaktadır. Bu durumdaki camilerin,  sonradan gelen cemaat için (genelde ayakkabılık bölümündeki) son cemaat mahalli açık tutulmaktadır.

Bu uygulamanın "HIRSIZLIK" gİrişimlerine karşı bir tedbir olarak düşünüldüğü de bilinmektedir.

Ancak, bu durumu bahane ederek bazı camilerde görevlilerin cemaatle namaz kılınır kılınmaz (camilerde özel tesbihatı ve aşr-ı şerifi için cemaatten bazı kişilerin bir müddet, en fazla yarım saat bile kalmasına fırsat vermeden) kapatmaya kalktıkları da bir gerçektir.

Hatta bu konuda biraz duyarsız davranıp ağırdan almak isteyen cemaati, "ters ters bakışları ile) zorladıkları da bilinmektedir.

Bu durumlardan rahatsız olan, ibadete düşkün  samimi müslüman kardeşlerimiz, cami görevlileri ile "taklaşmamak adına" seslerini çıkarmadıkları da bilinmektedir

Ancak bu kardeşlerimiz söz konusu rahatsızlıklarını özel sohbetlerde "serzeniş olarak" biz EMEKLİ DİYANET MENSUPLARINA  "emaneten" aktarmaktadırlar.

Bu durumda, camilerimizin vakitlerden önce ibadete açılış sürelerinde olduğu gibi;  cemaatle kılınan namazlardan sonra da (İçeride cemaat kalmasa bile, sonradan gelecekler için "yarım saat veya 45 dakika" daha görevlilerce açık tutulması "çok yararlı" olacaktır.

Bu hususun, Başkanlığımızın Çalışma Yönetmeliğinde açıkça belirtilmesini, görevlilerin günlük 8 saat olan çalışma sürelerini aşmayacak şekilde ayarlanarak MEVZUATTA YER ALNASINI ve gereği için görevlilere talimatla bildirilmesi ile denetimlerde takibini;

Sayın Diyanet İşleri Başkanlığımızın dikkatlerine saygı ile ve önemle arz ederim.

14.08.2023

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya