Kırgın Toplum Durgun Suya Benzer!
MAKALE
Paylaş
18.09.2023 12:28
481 okunma
Kemal Cengiz

Durgun su ilk bakışta hazır bir potansiyel gibi  görünürse de, onu harekete geçirip ondan faydalanmak için ayrıca bir enerji ve gayret sarf etmemiz gerekir. Barış içindeki toplumun coşkun hissiyat ve heyecanı ise, yağışlı havada suların kabarıp coşmasına benzer, bu su da sevindirici olsa bile uzun süreli değildir.

Toplumu yönlendirmek durumundaki  siyasiler, iktidarı ve muhalefeti ile bu gerçeği göz önünde tutarak hareket etmek zorundadır. Toplumda lehlerine sağladıkları heyecan fırsatı ve fırtınası da bu su gibi uzun süre devam etmeyecektir. Yağmur yağarken testisini doldurmayanlar, yağışlar çekildikten sonra susuzluk çekeceklerdir.

Geçmişten bugüne siyasi tarihimize baktığımızda bu gerçeği, gayet rahat ve net olarak görebiliriz.

Halkın "bitmez ve tükenmez" sanılan coşkun heyecan ile "teveccüh desteğinin" yıllar geçtikçe nasıl   "tepkiye" dönüştüğü çok görülmüştür. Rahmetli Menderes, Demirel ve Özal heyecanı bu durumun en yakın yaşadığımız örnekleridir.

Her fırsatta söylediğim gibi, halkın tepkisi gittikçe kabaran sele benzer; arkası kesilmez ise önüne geçilmez.

Bu nedenle milletin  istikbalinde ikbal rüzgarını arkalarına alıp yüksek hedeflere doğru yelken açan  İKTİDAR, rüzgar kesilmeden (kaptanı ve tayfasıyla) devlet gemisini selamet  limanına çekmeye bakmalıdır. Yoksa halkın destek ve teveccüh rüzgarı azalıp devlet gemisi denizin ortasında çaresiz kaldığında imdada (geçmişte olduğu gibi) "haramiler" yetişecek olursa, devlet gemisi soyulmuş olacaktır !

Halkın destek ve teveccüh rüzgarı ise, gönüllerin tahribi ile değil, tamiri ile başlar. Elazığ/Harput Ulu Camide Büyüklerimizden yadigar, eskimez yazı ile yazılmış bir levhada şunları okuyup not almıştım:

"Kimseye baki değildir sim-ü zer(altın-gümüş) dürr-ü güher (inci-mücevher).

Dünyada harâb bir gönül tamir etmektir HÜNER !" denilmiştir.

17.09.2023

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya