Kuzey Kıbrıs Türk Kalacaksa!
MAKALE
Paylaş
27.09.2023 11:57
408 okunma
Kemal Cengiz

Milletleri birbirinden ayıran en önemli ve en farklı iki özelliği vardır. Bunlardan birisi DİNLERİ, diğeri DİLLERİ'dir. Bu iki özelliklerinden sonra bunlara bağlı olarak gelişen "örf-adetleri, gelenek ve görenekleri ile geliştirdikleri kültür farklılıkları" gelir

Bilhassa "din ve dil", milletlerin karizmatik karakterinde nehirlerin, dünyada hayat ortamının başladığı günden  bugüne milyarlarca yıllar sürecinde aka aka oluşturdukları yatakları gibidir.

Bir nehrin yatağına set çekilerek barajlar oluşturup akış hızı  kesilebilir; ama yatağını değiştirmek mümkün değildir.

Bir milletin de "dini ve dili" değişmedikçe, "sosyal, siyasi ve kültürel" oyunlarla o milletin "milli karakterini" değiştirmek mümkün değildir.

Bu coğrafi ve sosyal gerçeklikten hateketle;  yaklaşık elli (50) yıldır rüşdünü ispatlayarak dünya milletleri arasına katılmak isteyen KIBRIS TÜRKLERİ'nin "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletini", artık dünyanın tanıyıp kabul etme zamanı çoktan gelmiştir.

Ergenlik çağına ulaşıp evlenme zamanı gelan gençlere yardımcı olan başta anne-babası, bunlar yoksa ağabey ve kardeşleri ile eş ve dostlarının yardımcı olması gibi; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni bağımsız bir devlet olarak başta "TÜRK VE İSLAM DÜNYASI" artık tanımalıdır.

Bunun için dünya devletleri nezdinde yapılması gereken girişimleri, AĞABEY konumunda olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ devletimiz, artık vakit geçirmeden yapmalıdır.

Müzmin bekar gibi elli (50) yıldır bağımsız devlet olmayı bekleyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini dünya devletleri, Hristiyan dünyasının baskısından çekinerek tanımaya yanaşmıyorlar ise, Kıbrıs Türkleri  "REFERANDUM" yaparak kendi istekleri ile "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını" kabul edip topraklarını Türkiye sınırları içine katmalıdır.

Bu konuda Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere Hıristiyan  dünyasının "gönlü olacak" diye beklemek, BASİRETSİZLİK olur. Kıyamete kadar beklesek, onların gönlü olmaz.

Zira Yüce Allah hayat rehberimiz olan (Bakara, 2) kitabı Kur'an-ı Kerim'de, "Dinlerine uymadıkça yahudiler de hıristiyanlar da asla senden razı olmayacaktır" (Bakara, 120) buyurmaktadır !

Nehirlerin yatak değiştirmesi gibi, biz Türklerin de "din değiştirmesi" mümkün olmayacağına göre; "Hıristiyan dünyasının gönlü olacak" diye beklemek boşunadır.

Bilmeliyiz ki, yürüyen yolda kalmaz; beklemeyen aldanmaz.

Sayın Cumhurbaşkanım!

Büyük devletimizin saygın başı olarak zat-ı alinizden ve devlet erkanından bu milli meselenin gereğini saygılarımla arz ederim.

Sizlerde bu basiret ve cesareti görüyorum.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun !

26.09.2023

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya