Terörle Mücadelede Haber Mantığı!
MAKALE
Paylaş
14.10.2023 18:53
350 okunma
Kemal Cengiz

Din, devlet ve millet düşmanı teröristlerin öldürüldüğü haberleri verilirken;  "kanı yerde kalmadı; etkisiz hâle getirildi…" şeklindeki ifadeler yeterl ve yerinde  ifadeler değildir.

Çünkü, öncelikle terörle mücadele bir "kan davası" değil, vatan ve millet mücadelesidir. Vatan ve millet düşmanı canilerin saldırılarında hayatlarını kaybeden şehitlerimiz, bu canilerle mücadeleyi kendi şahsi davaları için değil, vatan ve millet için yaparken şehit olmuştur. Böyle kutsal bir mücadeleyi "kan davası" niteliğine indirgemek basitlik olur.

Bu nedenle şehit haberlerinde, "kanı yerde kalmadı…" ifadesi yerine, "Öcü alındı, yanına bırakılmadı…" şeklinde bir ifade, milletin duygularını tatmin etmekte daha etkili olacaktır.

Ayrıca, terörle mücadele haberlerinde, öldürülen terötistler için  "etkisiz hâle getirildi, …. renkte aranan, sözde yetkili ve etkili konumda olan…" gibi ucu açık, yoruma ihtiyaç duyulan ifadeler de milletin HINCINI tatmin etmemektedir.

Millete teröristin rengi değil, kanı lazımdır. Mücadelede etkisi ve yetkisi değil canı lazımdır.

Devleti, "katil" gibi algılayacak çarpık  anlayışların tepkisini çekmemek için bu gibi kapalı ifadelerle terörle mücadelede alınan sonuçları kamufle etmek, ancak millet düşmanlarının işine yarar ve onları teskin eder. Millet ise devlet düşmanlarının açık kimlikleri belirtilerek "ÖLDÜRÜLDÜ" haberleri ile HOPLATILMASINI istiyor.

Böylesi ifadeler, yaşayan teröristleri de "can kaygısına ve yılgınlığa" düşürecektir.

Aynı zamanda dost-düşman herkes, Türk milletine çatmanın sonunda  ÖLÜM olduğunu anlayacaktır.

Milletin hıncını kursağında bırakan örneklerde olduğu gibi KISIR ifadeler, artık bayatlamıştır.

Milli medyadan, terörle mücadele haberlerinde "milli heyecanı harekete geçirecek ifadeler" bekliyoruz.

Bunun için gerekirse ilgili devlet birimlerince basın  muhabirlerine eğitim ve seminerler verilmelidir.

14.10.2023
KEMALCE

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya