Armageddon, ''Son Savaş'' mı başladı?
MAKALE
Paylaş
14.04.2024 17:38
108 okunma
Sibel Eraslan

ABD'nin Irak'ı işgal günlerinde sık sık duymaya başladığımız bir kelimeydi ''evanjelistler'... Bağdat'ı bombalamak üzere ilerleyen tanklarına, inciller haçlar bağlamış askerler geliyordu alay alaya, ardından Felluce başta olmak üzere, Ebu Gureyb ve diğer hapishanelerde, dünyada bir eşi daha görülmemiş insanlık suçlarına imza atmışlardı.

Kimdi bu evanjelistler?

Yaptıkları insanlık dışı tüm işgalleri, işkenceleri, haksızlıkları, İncil ile Tevrat ile bağıntılı şekilde içselleştiren bir vahşetin temsilcileri miydiler? Yoksa, reel diplomasi denilen ve aslında çok sert bir menfaatler kapışması olan soğuk savaşın kullanışlı bulduğu bir maske-argüman mıydı evanjelizm? Veya 'neocon''lar dedikleri ve ABD derin devlet politikasını örgütleyen yeni-den muhafazakarlar mıydı, evanjelizmi gündeme sürenler?

Bu üç önerme de birbiriyle ilişkili ve geçişli oldukları için, evet hem dini anlamıyla, hem diplomasi açısından kullanışlı oluşuyla, hem de politik esaslar bakımından kurucu işlev görmesi hasebiyle, 'evanjelizm' ABD için, dünya hakimiyetinin yolunu çok insafsızca açacak bir imkan olarak görülmektedir...

Bildiğiniz üzere 2.yüzyılın ilk asrından itibaren okunmakta olan dört önemli İncil vardı, Markos, Yuhanna, Matta, Luka tarafından yazılı hale getirilmiş bu İncillere, daha sonra 'kanonik İnciller' adı verildi, diğer sahifeler, İncil olarak okunanlar ise, apokrafik kabul edildi. Bu dört İncil'in her birisine ''Evanjel' denmektedir, Yunanca'da 'îyi haber'' anlamına gelir. (Habeş dilinde ''wangel'' olarak telaffuz edilen İncil'in, Batı dillerine evanjel olarak geçmiş olabileceği söylenmektedir.)

Evanjeller için dini kaynak; kutsal kitaptır ve kitap bir bütündür, İncil ve Tevrat olarak birbirinden ayrılmaz, Ahit, Ahit'tir onlar için. Böylece 27 bölümlük bir kutsal kitabın tümüyle hareket edilir. İlk 4 bölümdeki Hz.İsa ile ilgili kısımlar (4 kanonik incil), adeta şiirsel mütemmim cüzlerdir, aslolan Tevrat ve Musevilik şeriatıdır. Bu açıdan Evanjelist Hristiyanları da, aslında ''Musevi Hristiyanlar' olarak adlandıran pek çok araştırmacı vardır. Bu otoriter bakış açısıyla, sert bir 'yahudicilik' , 'yahudileşme' çıkar ortaya...

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya