Batının bitişinin ilanı
MAKALE
Paylaş
28.04.2024 14:58
342 okunma
Vahdettin İnce

"Her şerde bir hayır vardır" derler büyüklerimiz, başımıza gelen kötü bir hadiseden dolayı darlandığımızı, ümitsizliğe kapılma eğilimi gösterdiğimizi, hatta büsbütün ümitsizliğe kapıldığımızı gördükleri durumlarda. Tabi, nesiller boyu süren bir tecrübenin sonucu olarak belirginleşmiş bu söz. Kim bilir, kaç nesil, kaç felaket yaşamış da sonunda ne tür güzelliklerle, iyiliklerle karşılaşmışlar ki böyle bir sözü gelecek kuşaklara armağan etmişler.

Yedinci ayına girdi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı, dur durak bilmeyen katliamları. Katlettiği insan sayısı kırk binlere gelip dayandı. Çoluk çocuk, yaşlı, kadın, genç... Ne bulsa öldürüyor, ekin biçer gibi. Savaş ahlakı, kural, kaide tanımıyor. Buna karşılık dünyanın sessizliği, tepkisizliği, özellikle hükümetler düzeyinde İsrail'i arkalayan tutumu insanı kahredecek türden. Hele İslam aleminin, Arap dünyasının akıllara durgunluk veren suskunluğu şok edici. İnsanın ne diyeceğini bilemediği türden bir şuursuzluk hali. Başına sert bir darbe almış insanın bilinç kaybına uğramasından farksızdır İslam ve Arap aleminin bu tutumu. İslam aleminin, Arap dünyasının bu olay karşısında bitkisel hayata girmiş gibi bir hali var adeta. O yüzden her şeyden, herkesten ümidi kesmek, derin bir karamsarlığa gömülmek işten bile değil. Tepki beklediğin, elini uzatacağını düşündüğün, yardım için her yolu deneceğini tahmin ettiğin bir kesimin bu tutumu, yaşanan felaketi, çoluk çocuğun hunharca katledilmesini, insanların evlerinin tuzla buz edilip derbeder edilmelerini beşe, ona...bine katlıyor. Yani ne yönden bakarsan bak, bir kötülük, bir felaket, bir şer bütün ufukları karatmış.

Bütün ufku karartan bu koyu şerrin perdesini yırtan bir umut ışığı gibi, bu günlerde büyüklerimizi haklı çıkaracak bir hayır belirdi. Evet, İsrail'in saldırıları hala devam ediyor. Evet, çocuklar hala öldürülüyor. İnsanlar hala bir oradan bir oraya, hayatta kalmak için koşuşuyorlar. Kısacası İsrail'in temsil ettiği ve başta ABD olmak üzere Avrupa'nın, Asya'nın belli başlı hükümetlerinin arkasında durdukları, en azından durdurmak için kıllarını kıpırdatmadıkları şer bütün çirkefliğiyle hala Filistinlileri kovalıyor. Ama başta ABD ve Avrupa'da olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde halklar tutuklanmayı, ters kelepçe takılarak gözaltına alınmayı, polisler tarafından coplanmayı göze alarak ayağa kalkmış durumdalar. Şerrin karanlığında bir ışık belirmiş gibi.

Özellikle İsrail'in en büyük destekçisi olan ve İsrail aleyhine konuşulmasını, tepki gösterilmesini dahi yasaklayan, buna rağmen tepki gösteren biri olursa işini elinden alan ABD ve Fransa'da üniversitelerde günlerdir süren protestolar insanlığın geleceği adına son derece önemli gelişmelerdir.

Hükümetlerin adeta İsrail tarafından sömürgeleştirilmişler gibi ölümüne katliamları savunmalarına rağmen, Üniversitelerin, akademiyanın bu çıkışı, vicdanın evrensel uyanışının bir işaretidir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya