Mehmet Özutku Röportajı
Bu röportajı eski AP. Afyon Milletvekili olan Mehmet Özutku ile Ankara’da 2012 yılında, Araştırma Kültür Vakfının Mithat Paşa caddesinde bulunan dairesinde yapmıştım. Şimdi rahmetli olan Mehmet abime Allahtan rahmet diliyorum.
RÖPORTAJ
Paylaş
02.11.2021 14:22
1.527 okunma
Mustafa Yolcu

14.04.2012

Bu röportajı eski AP. Afyon Milletvekili olan Mehmet Özutku ile Ankara’da 2012 yılında, Araştırma Kültür Vakfının Mithat Paşa caddesinde bulunan dairesinde yapmıştım. Şimdi rahmetli olan Mehmet abime Allahtan rahmet diliyorum.

Mustafa Yolcu – Mehmet abi bize kendinizi tanıtırmısınız?

Mehmet Özutku- 10.02.1940 yılında Afyon Ören bağ mahallesin ’de doğdum. Orta okul ve liseyi, şimdiki Afyon lisesi binasında okudum. 1958 yılında, İstanbul Hukuk fakültesine girdim. Burada üç sene okuduktan sonra, 1962 yılında askere gitmek üzere okuldan ayrıldım. Fakültenin ilk yıllarında MTTB bünyesinde hareket ediyorduk. Babam hem mahallemizin muhtarı hem de müteahhitlik yapardı. Yedek subay olarak Konya’nın köylerinde öğretmenlik yaptım.

M.Y.- Sizi milli duyguları kazanmanız konusunda kim etkiledi.

M.Ö.- Lise de Dr. Haluk Nur baki dışarıdan okula gelerek, fizik kimya dersimize girerdi. Dersini verir, sonra da metafizik olarak konuları açarak, Allah’ın varlığını birliğini izah ederdi. Üzerimizde çok güzel tesir bıraktı. Ben ve arkadaşlarım, derslerinden çok etkilenirdik. Lise yıllarında futbol oynamamızın nedeni, kötü alışkanlıklar edinmemek, kötü yerlere gitmemek içindi.

M.Y.- Mücadele hareketine ne zaman katıldınız?

M.Ö.- Afyon’ da bu hareket, 1963 yılında başladı. Ben dinleyici olarak harekete katılırdım. Bu süre zarfında, gelip gidenleri izledim. Harekete katılanlar, dürüst samimi insanlardı. Ben 1968 yılında Yavuz Aslanın teşviki ile harekete katıldım. 

M.Y.- Bu devre ile ilgili hatıranız var mı?

M.Ö.- Öğretmenlik yaparken, yaz tatilinde Afyon’ a geldim. Çarşıda Yavuz ile karşılaştım. Ne yapıyorsun diye hâl hatır sordum. Otelde kalıyorum dedi. Ne oteli len dedim. Yavuz’ da Aykut ile dargın olduklarını, görüşmediklerini söyledi. Bende dargınlık olmaz, ikinizi de barıştıracağım dedim. Aykut’u çağırttırdım, bir yerde buluştuk. İkisi kucaklaşıp barıştılar.

1971 Yılında Afyonda, Ali Yıldırım ve üç arkadaş ile bakkaliye işine girdik. 1973 yılına kadar bu işe devam ettik. 1973 yılında Afyon’ da Milliyetçi Öğretmenler birliğini kurduk.

M.Y.- Aykut Bey ve Yavuz Aslan Argun abi ile ne zaman tanıştınız?

M.Ö.- Ben Yavuz ile Orta okul 2. Sınıftan itibaren birlikte okuduk. Samimi arkadaştık. Aykut ile lise birinci sınıfta aynı sınıfta idik. İkimiz de futbol oynardık. Bu vesile ile arkadaş olduk. Aykut ta o zamanlar, kobararak yürürdü. Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul’ da üniversiteyi kazanan 10 arkadaş ile İstanbul a gittik. Bende Hukuk fakültesini kazanmıştım.

Fakülteye girdiğimiz yıllar, Demokrat Parti dönemi idi. Demokrat Partinin baskıcı tutumu bizi de sıkıyordu. 1960 İhtilali olunca, CHP’ de işi azıtıp, terör estirmeye başladı. Kaldığımız yurtta, yurt temsilcisi için seçim yapıldı. Seçimi biz kazandık. O gün akşama doğru İstanbul Emniyet 1.  şubeden polisler gelerek, bizi 1.şubeye götürdüler. Dediler ki- “Yurt temsilciliğini bırakacaksınız. Sıkı yönetim komutanlığı bunu böyle istiyor. “Bizde temsilciliği bıraktık ama, yurtta çoğunluk bizim arkamızda olduğu için, yeni göreve gelenleri teker teker çağırarak, bir ay sonra görevden istifa edeceksiniz dedik.

Bize İstanbul’ da eve çıkmamız söylendi. Üsküdar Kısıklı ‘da eve taşındık. Bu eve hafta’ da bir gün Ziya Uygur gelerek, bizimle sohbet eder. Siyonizm’i anlatırdı. Daha sonra ilmihal ve tefsir konularına girdik.

Aykutların evinde Mehmet Bozkurt abi ile bir araya geldik. Sohbetimiz sonunda üç adet kitap bırakarak, kitapları incelememizi söyledi. Bu üç kitap daha sonra ortaya konulan KADROLARIN VAZİFELERİ- İLMİ SAĞ- GERÇEK EMPERYALİZM kitaplarının esin kaynağı olmuştu.

M.Y.- Siyasi oluşum ne zaman başladı?

M.Ö.- Vatandaşlarımız bize devamlı, seçimlere girmemiz konusunda baskı yapıyordu. Seçime katılmam konusunu İstanbul a götürdüm. 1977 yılında AP. bünyesinde seçime katılmam talimatı geldi. O zamana kadar AP. ile hiçbir ilişkim olmamıştı. Arkadaşlarımız bizi böylece denize atıverdiler. Bir dostum dedi’ ki – “Partinin delege listesini bulup, delegeler ile irtibat kurun. Bunun üzerine Afyon İl merkezinden delege listesini aldım. Ben ve arkadaşlarımız, ulaşabildiğimiz delegeler ile konuştuk. Yapılan ön seçimde 4. Sıradan milletvekili adayı oldum. “Böylece seçime katıldım ama bir netice beklemiyordum.”

Son gece saat 12.00 da yattım. Sabahleyin saat sekiz de seçimi kazandığımız haberi geldi. Üç buçuk yıl milletvekili olduktan sonra, 1980- 11 Eylül gecesi, ihtilal olacağı haberi geldi. Haber gelince düşünmeye başladım.  Beni tutuklamaya gelirlerse, direnmeyi düşündüm. Daha sonra- “Ben kimseye bir şey yapmadım ki, niye direneyim dedim. Sonra hanımı kaldırıp, ihtilalin olacağı haberini verdim. Ne yapacağız diye konuştuk. Demirel’i, Afyonlu diğer milletvekillerini aradım. Telefonları kesikti Hiçbirine ulaşamadım.

Hanıma dedim ki temizlenip tıraş olayım, hazırlanıp bekleyelim dedim. Milletvekili olan arkadaşlardan bir kısmı içeri alındı.  Ali İhsan abi ile kendi aramızda konuşurken, diğer arkadaşlar içerde biz dışardayız diye, bu durumu da garipsedik. Arkadaşlarımız beş ay tutuklu kaldılar. Dışarı çıkınca bir arkadaşımız dedi ki- “Mehmet sen mecliste kavgaların en önünde idin. Sen dışarı da kaldın, biz tutuklandık. Bunu anlayamadık.”

M.Y.- Hareketin dağılma döneminde neler oldu.

M.Ö.- Ben mecliste iken, Ankara’ da toplantı olacağı söylenildi. Çankaya’ da Millet Partisinde bir araya geldik. Gelenlerin çoğu İstanbul’ dan idi. Seyit Ahsen, İhsan Ramiz’de bura da idi. Aykut bey Melih’i ele alarak, onun yanlış işler yaptığını, aramızda bulunmasına gerek olmadığını anlattı. Ben Aykut’u dinledikçe eriyor, üzülüyordum. Konuşması bitince söz alarak – “Melih’i daha dün överek, takdir ederek Ankara’nın sorumlusu yaptınız. Dün söyledikleriniz doğru ise, bugün söyledikleriniz yalan. Bugün söyledikleriniz doğru ise, dün bize niye yalan söylediniz? Başını kaldıranın başını kesiyorsunuz” deyince ortalık buz gibi oldu. Meclise gitmek için partiden ayrıldım. O gün akşam olunca, Seyit hocamı arayarak sonuç ne oldu diye sordum. Melih Gökçeğin hareketten tart edildiğini söyledi. İhsan Ramiz, Seyit hocam ve ben kendi aramızda konuşarak, bu adam başını uzatanın başını kesiyor. Bu iş bugün Melih’e, yarın’ da sıra bize gelecek. Herhangi birimizin hareketten tart edilmesini duyurmak üzere bize gelen olursa, geleni geldiği gibi geri gönderelim dedim.

İki hafta sonra akşama doğru, evime üç arkadaşımız geldi. Evime buyur ettim ve oturduk. Bir arkadaşımız- “Aykut abinin size selamı var. İhsan Ramiz hareketten tart edildi. Bundan sonra kendisi ile görüşülmeyecek.” Dedi. Niye görüşülmeyecekmiş dedim, Aykut abi öyle dedi. O ne dediyse o. Biz kararı yargılayamayız deyince, ayağa kalktım tamam arkadaşlar gidebilirsiniz, ben arkadaşım ile irtibatımı hiçbir zaman kesmem dedim. Benden sonra Seyit hocama gitmişler, oda benimkine benzer şeyler söyleyip, gelenleri evinden göndermiş.

M.Y.- Mehmet abi, bizden sonraki kuşağa ne söylersiniz?

M.Ö.- Bizden sonraki kuşağa derim ki, Allah için birbirinizi sevin. Yaptığınız işte Allah rızasını arayın. Bunun için islamı temel kaynağından öğrenin. Biz islamı Ali’den Veli’ den duyduk, islamı o zannettik. Dolayısı ile güvendiğiniz kaynaklardaki tefsir ve mealleri okuyarak, islamı öğrenin. Ananızdan Babanızdan duyduğunuzu değil, gerçek islamı öğrenin. Allah’ın bizden istediğini, nefislerdeki isteklerle değiştirmemiz gerekir. Dünya malından kaçalım mı hayır. Ama helal olanı tercih edelim. Birbirimizle istişare edelim.

Abi bu güzel sohbet için teşekkür ederim.

MUSTAFA YOLCU

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya