Sözün yetmediğini ağıtlar söyler belki
MAKALE
Paylaş
26.07.2023 18:54
719 okunma
Yasin Aktay

Akdeniz’in kıyısına vurmuş yüzüstü yatan küçücük cüssesiyle Aylan bebek yıllardır yaşanmakta olan ve bütün insanların vurdumduymaz halleriyle ortak oldukları ayıpları, insanlığın düşebileceği aşağılık seviyeleri gösteriyordu. Tıpkı bütün olup bitenlere sırtını dönerek, görmeyerek ve göstermeyerek dikkat çeken Hanzala’nınki gibi.

Hanzala yüzünü bilerek isteyerek dönüyordu. Aylan bebek bir kurban olarak, tabii ki istemeden küçücük yaşında kendisinden alınan bedeniyle olup bitenleri bir ayet gibi gösteriyordu. Ne kadar insanın yüreğine merhamet ekebildi, ne kadar insanı uyuduğu derin uykularından uyandırabildi, gafletini bitirebildi Aylan bebek? Oysa bir ayet gibi parlamıştı, gözleri kamaştırırcasına bir ayet, gaflet içindekilere kayıtsız kalamayacakları bir ses, bir ışık, bir uyarı.

Dediğimiz şeye bakın siz. Allah’ın ayetleri inse gökten, mucizeler yağsa yine de gözleri açılmayacak, kalpleri yumuşamayacak insanlar çoğunlukta değil mi? O resmin karşısında en hayvani ırkçı duygularıyla garip bir sevinç duyan insanlara görmenin, o alçalışa şahit olmanın, o insanlarla bir arada yaşamanın, o insanlarla aynı milletten, aynı kavimden sayılıyor olmanın acısı trajedinin ta kendisi.

Dünyada masum insanlara yaşatılan zulümler karşısında imtihan oluyoruz. Katliamlar, haksızlıklar, kötülükler çoğaldıkça, her gün gözümüzün önüne sayılar olarak geldikçe aşinalık da kazanıyoruz. O anda Aylan bebek gibi daha çarpıcı örnekler, aslında benzeri binlerce yüzbinlerce Aylan’ın durumuna gözümüzü açmak üzere kurban olur.

Bir benzeri zeytin ağacının altında donarak ölen Erva bebekti. Bir başka çocuğun “bu dünyayı Allah’a şikayet etmeye gidiyorum” diyerek bütün dünyayı uyaran ölümü de.

Ya bir annenin üç küçük çocuğunu kaybetmesi karşısında hangi insan yüreği dağlanmaz? O çocukların ırkına, diline, kökenine hangi insan evladı bakıp da acısına öyle karar verir? 3 çocuğunun kaybıyla dağlanan bir ana yüreği bütün insan gönüllerini birbirine acıyla, merhametle bağlayan bir yol oluşturmaz mı? O yol varsa, o yol açık kalmışsa insanlık adına hala umut edilecek bir şeyler var değil midir? O acıyla sırf Suriyeli diye dalga geçen, sevinen, diğer bütün Suriyeliler için darısını temenni eden insanlar aramızda dolaşıyor.

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya