EHLİYET VE LİYAKAT MERAKLILARI
MAKALE
Paylaş
22.06.2020 10:56
4.712 okunma
Mustafa Yıldız

Ehliyet ve liyakat görev ve meslek hayatında olumlu sonuca ulaşmak için vazgeçilmez şarttır.

         Olaylara hep insanlığın en büyük örneği Hz. Peygamberin ve onun getirdiği Allah’ın dini perspektifinden bakmak, her zaman yegâne tercihim olmuştur. Zira ne İslâm dininin herhangi bir ve umdesinde, ne de Hz. Peygamberin sünnet ve sîretinde bir yanlışlık ve tezat görülmemiştir. Bu,15 asırlık insanlık tecrübesiyle sabit olmuştur. Bunu ayrıca ispata gerek yoktur.

         İslâmî perspektiften baktığımız zaman ehliyet ve liyakat konusuna ilişkin pek çok örnek mevcuttur. Ezcümle Nisa suresi 58. Âyette  “Muhakkak ki Allah size, emanetleri ehline vermenizi emrediyor”  denilmekle en yüce makamdan kesin talimat verilmiş oluyor.

         Hiç şüphesiz buna ilk uyan, Hz. Peygamber (s.a.s.)dir. Vakıa, Hz. Peygamber bütün hatt-ı hareketinde bu şaşmaz ilke doğrultusunda hareket etmiş olmakla beraber bu âyet,  Mekken’in fethi gününde gerçekleşen bir olay üzerine inmiştir. Peygamberimiz Kâbe’deki putları tek yıkarak müşrik hâkimiyetine son verirken hâkimiyetin sembolü olan Kâbe anahtarlarını teslim alması için Hz. Ali’ye emir verir. Anahtar, henüz bir müşrik olan Osman Bin Talha’da idi. Hz. Ali kendisine verilen görevi derhal yerine getirmiştir. Ancak Kâbe görevleri engin bir organizasyon, güvenlik ve misafirperverlik tecrübesi gerektirmektedir. Muhtemelen Hz. Ali (r.a.) o ölçüde tecrübeli değildir. Allah (c.c.) daima peygamberlerinin istikamet ibrelerini düzeltme lütfunda olduğundan Hz. Peygamberin bu tasarrufunu yanlış bularak düzeltmiştir. Âyetin nüzulü üzerine Efendimiz, Hz. Ali’ye emrederek anahtarın tekrar Osman Bin Talha’ya verilmesini emretmiştir.

         Henüz Müslüman olmamış olsa da işin ehli olduğundan görev ona tekrar tevdi edilmiştir.

         Bir başka olay:

         Amr İbn-il Âs, Hz. Peygamberin risaletinin 22. Senesinde Müslüman olmuştu. 22 yıl boyunca İslam düşmanlarının safında Hz. Peygambere ve Müslümanlara karşı askeri ve diplomatik savaş vermiş biri idi.  Askerlik ve komutanlık tecrübesi olan ve yeni Müslüman olan Amr İbn-il Âs’a, Hz. Peygamber, Medine garnizonuna tecavüzü engellemek amacıyla Seriyye komutanlığı’nı vermişti. Öyle ki, Hz. Peygamberden sonra Müslümanlar arasında mevkii ilk sıralarda olan Hz. Ebubekir, Hz. Ömer gibi büyükler, onun emrine birer nefer olarak verilmişlerdi. Komutan Amr, düşmanı takipten vazgeçmiş, soğuk gecede askerlerin ateş yakmasını yasaklamış, abdest yerine teyemmüm aldırmış, bu nedenle askerî birliğinin içinde pek çok homurtulara neden olmuştu. Hz. Ömer’i bile, Hz. Ebubekir teskin etmişti. Medine’ye dönüldüğü zaman olay Hz. Peygambere intikal ettirilmiş, o da Amr’ın yaptıklarını çok isabetli bulmuştu. Amr, bundan gurura kapılınca da Hz. Peygamber sahabenin büyüklerinin İslam’daki kıdemlerini hatırlatarak onun haddi aşmamasını da sağlamıştır.

         Pek çoğumuz bu olayı ayrıntılarıyla bilmekteyiz. Tekrar hatırlatmanın nedeni, iş ve görev konusundaki ehliyet ve liyakat konusuna güzel bir örnek teşkil etmesidir.

         Hz. Peygamberin “iş ehlinden uzaklaştığı zaman, kıyameti bekle” mealindeki toplumsal kaosa yorumlanan hadisi de ehliyet ve liyakata işaret buyurmaktadır.

        ASIL MESELE

         Bu yazıda toplumsal ve siyasal bir zaaftan bahsetmek istiyorum.

         Hz. Peygamberin bir hadisi de şöyleydi: “ Câh ve mansıp (mevki makam) öyle bir sütanaya benzer ki emmekle doyulmaz; ondan ayrılmanın hüznü ise asla çekilmez”

         İnsanoğlunda başa geçme arzusu hem ilahi bir nimet, hem de felaket. Nimettir; çünkü toplumun yönetilme ihtiyacına tekabül ediyor. Felakettir; çünkü kavga, kaos ve krizlerin baş nedenlerinden biridir.

         Bu nedenle siyasal partiler, gruplar başa geçme heveslerini dile getirmek için daima baştakilerin değil, kendilerinin daha ehil olduklarını ileri sürerek yönetenleri tenkit ederler. Kendileri başa geçse bu sefer de öbürleri onları ayni tarzda tenkit ederler. Tenkit ne kelime, ellerinden gelse bir kaşık suda boğarlar.

         Oysa yönetimde olmayan bazı gruplardan, toplumdaki kaos ve felaketleri gördükten sonra “iyi ki başa gelmemişiz; biz olsaydık belki daha kötü yapardık” şeklinde nefis muhasebesi yapanları gördük.

         Günümüzde maalesef durum bu derece mide bulandırıcı düzeydedir.

         Allah için değil de nefisler için yaşamanın sonucudur bunlar. Güzel bir iş yapanı desteklemek yerine kösteklemek ve kötülemek ahlak (sızlık) haline geldiği gibi bazıları da kötülükleri iyi gösterme aymazlığında ve ahlak(sızlığın) dalar.

         İyilikte yardımlaşma, kötülükte mani olma ilkesi bütün insanlığı kurtaracak bir ilkedir.

         Ey insan! Daha da önemlisi Ey Müslüman! Dön Rabbine! Nefsinin esiri olma ki felah bulasın!  İyiliğe destek, kötülüğe köstek ol ki hayatımız daha güzel olsun.

         Mülk Allah’ındır; dildiğine ( ve tabiî ki dileyene de isterse) verir. Haset ve fesatla dünya düzelmez. Elindeki nimetleri kaybedersen bedbaht ve bedbin olacağın bir sonuca varırsın!

         Allah muhafaza.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya