BİR YILDIZ DAHA KAYDI SEMAMIZDAN
MAKALE
Paylaş
21.05.2021 13:54
5 yorum
4.230 okunma
Mustafa Yıldız

 

         Yürek yakan bir acı daha yaşadık. Yüzlerce gönül ve mücadele eri gibi Sadık Şenkaya kardeşimiz de dünya semasından ukbâ semasına doğru bir yıldız gibi kaydı, uçtu, gitti.

         İki yıldan beri bütün dünyayı esir eden bir virüs,  güzel yurdumda 50 bin insanımızı da aramızdan ayırdı.

         Ateş düştüğü yeri yakar derler. Bizim yüreğimize de gönül ve yol arkadaşımız olan bazı güzel dostların ateşi düştü. Bilhassa son günlerde ilgi alanım içinde olan iki güzel dostumu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Binlerce dostumuzun da aynı üzüntü içinde olduğundan şüphem yok.

         Semamızdan birer yıldız gibi kayan bu dostlarımızın güzel insanlar olduğuna şahit, binlerce dost gönülden yükselen dualar ve yüzlerce taziye mesajlarıdır. Hz. Peygamberin, “insanların iyiliğine şahit olduğu kimselerin, Allah’ın katında da iyiliklerinin umulduğu”  anlamında bir hadisini çok defa duymuşuzdur. Evet, bu kadar şahadet, umuyoruz ki bu kardeşlerimizi de Allah katında makbul bir makama ulaştırır.

         Gönülleri, şiirleri ve eserleriyle birer cennet bahçesine çeviren Hüseyin Emin Öztürk ve SADIK ŞENKAYA kardeşlerim, birer sevgi denizi olan gönülleriyle güzel bir ömür yaşayarak aramızdan ayrıldılar.

         Yıldızlar kayarken arkalarında iz bırakırlar. Bu kardeşlerim de arkalarında kıyamete kadar silinmez izler bırakarak bize veda ettiler.

         SADIK ŞENKAYA, 1961 yılında Kütahya’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kütahya’da tamamladı. TÜGSAŞ’ta çalışarak emekli oldu. Gıda-tekstil- Pazarlama, Çelik Konstrüksiyon, İnşaat-Müteahhitlik ve Taşeronluk Hizmetleri, Sendika Başkanlığı, İşçi Sağlığı, İş Güvenliği Konseyi Üyeliği, Matbaa, Basım ve Pazarlama Hizmetleri gibi değişik iş alanlarında çalıştı.

         Edebiyat dalında birçok şiir, makale ve köşe yazıları yazdı. Yağlı boya resim çalışmaları da yapan şair ve yazar SADIK ŞENKAYA, Televizyon programlarında şiir dinletisi ve ilahilerle Bursa’nın Ramazan gecelerinde, iftar ve sahurlarında olduğu gibi diğer günlerinde de yaptığı programlarla dinleyici ve izleyicilerinin gönlünde taht kurmuştu.

         Son olarak Anadolu Vakfı’nın Ay Yayınları arasında çıkan “Anadolu Şairlerinden Damlalar” adlı şiir antolojisinin 256-259 sayfalarında 4 adet şiiriyle yer alan şairimiz,  60 yıllık renkli hayatında binlerce dost gönül kazandı.         19 Mayıs 2021 günü Bursa’da korona illeti sonucu hastanede hayata gözlerini yumdu.

         20 Mayıs Perşembe günü Bursa Fethiye mezarlığında ebedi istirahatgâhına tevdi edildi.

         Evli ve iki çocuk babasıydı. Geride iki sevgili çocuğunu fedakâr ve vefakâr eşini, kardeşlerini ve yüzlerce gönül dostunu mahzun bırakarak Hak katına yürüdü.

         Kelimeler klavyede ağlıyor gibi. Allah gani gani rahmet eylesin, makamı cennet-i a’lâ olsun, bütün sevenlerinin başı sağ olsun diyoruz.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 5 yorum yapıldı
Yorum
Şair Sadık kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Senin de ağzına yüreğine sağlık Mustafa Abi...
Yorum Ekleyen: Atakan DAŞDAN     29.05.2021 23:38:05
Anlamak için cahil olmamak lazım
Sevgili Necati Çeliktaş Bey, şiirde mübalağa ve mecaz, istiare gibi sanatlar meşrudur. Hamdolsun ehli sünnet itikadındayız. Merhum Mehmet Akif, "O benim milletinin yıldızıdır parlayacak" derken de istiare ve mecaz sanatını kullanmıştır. Bu, dini bilen pek çok şair ve edip tarafından kullanılan bir kavramdır.Niyet ve kasıt önemlidir. Batıl inançlardan kaynaklı pek çok sembolik kavram yaşadığımız dini hayat içinde sadece mecaz ve istiari olarak yer almaktadır. Bilgilerinize arz ederim.
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     23.05.2021 11:27:19
Bilgi
Değerli yazar kardeşim ölene Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Fakat yıldız kayması batıl bir inanış islami değil.
Yorum Ekleyen: Necati Çeliktaş     22.05.2021 11:02:10
İYI BİR MÜSLÜMANDI
Vefat edenin arkasından iyi bir insandı Allah rahmet eylesın Peygamberimize komşu eylesin denir bizde sahitlik ettik dua ederiz ,rabbim arkamızdan hayır dua edilenlerden eylesin selamlarimla.
Yorum Ekleyen: ALİ MERT     21.05.2021 20:14:34
Allah Rahmet eylesin.
Güzel insanlar aramızdan göçüp giderken vefat edenlere özelde Sadık Şenkaya Beye Allahtan rahmetler diliyorum Geride kalan ailesine ve gönül dostlarına sabırlar diliyorum.
Yorum Ekleyen: Abdurrahman Zeynal     21.05.2021 18:33:50
Mustafa Yıldız
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya