Buz Üzerine Temel Kurmak
MAKALE
Paylaş
09.07.2023 15:50
1 yorum
1.061 okunma
Mustafa Yıldız

Şimdilerde “özgürlük” denilen kelime üzerinde biraz duralım.

Yaratıcı, insan neslini yaratmadan önce ruhlarına hitaben “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” dediğinde onlar da “Evet, Rabbimizsin!” diye cevap verdiler. Böylece onların özüne “tasdik” kodlarını yerleştirdi. Sonra onları “âlem-i şuhuda” (görünen âleme) çıkarıp “haydi bakalım; kim bana verilen sözü tutacak?” diye imtihan alanına çıkardı.

Bu bir özgürlük alanıydı. Yaratıcı, hoşlanıp hoşlanmayacağı şeyler arasında seçim yapmayı kullarına bıraktı. Ne var ki onu başı boş bırakmadı. Onu, hoşlanmayacağı şeylere karşı frenleyecek mekanizmalar da verdi.

Sözgelimi “hayâ” bu mekanizmalardan bir tanesidir.

Kınanma endişesiyle kurallara aykırı davranmaktan kaçınma ve bunu sağlayan duygu için kullanılan ahlâk terimidir hayâ.

Bu kavramın içine ahlâk, utanma hissi, topluma ve kişilere zararlı olmama kavramları girer. Hadislerden öğrendiğimize göre bu sıfatı Allah (c.c.) kendisine bile uygun görmüştür.

İnsan fıtratına uygun olan bu kavramın zıddı “HAYASIZLIK” tır. Hayasızlık, insanı ve toplumları çürüten büyük bir hastalıktır. Ahlak, iyilik severlik, yardımlaşma, merhamet, aile gibi muhtaç olduğumuz hasletleri yıkan zehirdir.

Bu öyle bir şeydir ki uyuşturucu ve alkol bağımlısı biri, o maddeleri kullandığı süre içinde hiçbir zaman doyum noktasına gelemez. Herhangi bir dış etken kendisini engellemediği sürece ölesiye içer.

Hayasızlık da böyle sınır tanımaz bir tutkudur. Buna engel olunmadığı taktirde toplumları ölüme sürükler.

Bu nedenle âcizane hep hayasızlığın yasaklanmasını istemişimdir.

Haya duygusunun insanın kaderinde ve fıtratında olduğunu, atamızın ve anamızın cennet yasağına uymadıklarında ayıp yerlerini çaresizce cennet yapraklarıyla örttüklerinden anlıyoruz.

Bu duygu pek çok canlı varlıkta görülür. Gerek çiftleşme ve gerekse hacetini giderme işlerini mümkün olduğunca kendi hemcinslerinden gizli bir şekilde icra ederler. İnsan neslinde de bu utanma hissi fazlasıyla mevcuttur. Fakat utanma perdesini yırtarak hayasızlığı yaygınlaştırmayı, suyu tersine akıtırcasına yapan insanlık canavarı kişiler ve kurumlar var.

Yalnız kişiler değil; önceleri sinemalar ve gazinolar, bilahare televizyonlar, diziler, internet mecraları, reklamlar, yayın organları bunu hayasızca yapıyorlar. Kadın ve erkek mahremiyetini ihlal ederek bunu ticari sektör haline getiren insanlık katili mahluklar yüzünden insanlığımız içten içe çürüyor.  

Kişi önce kendinden sorumludur. Fakat yönetenler, toplumun tamamından sorumludurlar. Onların yapmaları gereken, yönettiklerine sadece karınlarını doyuracak (hoş o da yok ya) gıdalar temin etmek değil, ahlaksızlık ve hayasızlık gibi bulaşıcı ve yıkıcı hastalıkları tedavi yönünde cehd göstermektir Bunu yapmayanlar, ülkelerini maddi planda ne kadar kalkındırırlarsa kalkındırsınlar, onların yaptığı buz üzerine temel kurmaktır.

Bu sorumsuzluğun cezası cehennemdir. 9.7.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 1 yorum yapıldı
Buz Üzerine Temel Kurmak üzerine
Çok önemli bir konuya dikkat çekmişsiniz.Elinize, yüreğimize sağlık Değerli Mustafa Abim, Allah sizden razı olsun...
Yorum Ekleyen: İsa Koçyiğit     9.07.2023 22:24:42
Mustafa Yıldız
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya