Tek din Dört elçi
MAKALE
Paylaş
23.08.2023 13:08
512 okunma
Mustafa Yıldız

Camiamızın mümtaz şahsiyetlerinden Abdulkadir Karaman'ın büyük bir sabır ve vukufla kaleme aldığı kitabını,  günümüzün en son aydınlatıcı muhteşem bir kitabı olarak gördüm.

Kitaptan çıkarılabilecek pek çok sonuçlar arasından bazıları şunlar:

1) Kitap, Kur'an'da hiçbir çelişkinin bulunmadığının ispatıdır. Bu nedenle Allah'ın kitabı olduğu konusunda imanı güçlendiriyor. 

2) Kitap, Tevrat ve İncillerin geniş bir taramasını yaparak vahye ait olan kısımlarını Kur'an ile test ediyor.

3) İnsanlık tarihinin yaklaşık 5000 yıllık asırlarında ve devirlerinde çok çetin ve başdöndürücü mücadeleler veren Allah elçilerinin geniş serüvenilerini sabırla ve vukufla okurlarının istifadesine sunuyor.

4) Âdeta saçılmış ilahî incilerin derlenerek Allah'ın kopmaz ipi olan Kur'an ipine dizilmesi çalışması gibi.

5) Günümüzde Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi uydurulmuş dinlerin insanlığın yaşayan en büyük sorunu olduğunu ispat ediyor.

6) Mucizelere inanmakta zorlanan ve tereddüt eden zihinlere bilimsel bir izah çabasıyla daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Aslında tam da benim dediğim gibi bir izah getiriyor:

"Her zerresi âlemin mucizeyken âşikâr;

Neden illa mucize ister durur insanlar?"

7) Mehdi, Mesih, İsa'nın geri dönüşü gibi konularda sahih bilgiler sunmaktadır.

8) Kitabını sonunda:

"Şimdi bize düşen ehl-i kitaba bunları hatırlayarak, onların son elçiye, son mrsihe, son müjdeleyiciye, son inzar ediciye ve onun getirdiği kitaba iman etmeye, zikrin son halkasına yapışmaya, müminlere kardeş olmaya davet etmektir. Allah'ın kullarını uyduruk rivayetlerle birbirine düşürmeye çalışan din ve siyaset tacirlerini aradan çıkartarak, " evrensel barışı" son Elçi'nin son mesajı Kur'an etrafında tesis etmektir." Diyerek õnemli bir ders veriyor.

Kitabı şahsıma gönderen Abdulkadir Ağabeye en içten teşekkürlerimi arz eder, Allah'ın onu dünya ve ahirette aziz etmesini; ilim ve basiretini, firasetini artırmasını niyaz ederim.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya