Emekliler Bekleyin Yoncalar Bitecek!
MAKALE
Paylaş
25.07.2023 12:27
630 okunma
Kemal Cengiz

Atalarımız, "Kuru dereye su gelene kadar kurbağanın gözü patlar" demişlerdir. Bir başka ata sözünde ise, "Zenginin gönlü olana kadar, fakirin canı çıkar" denilmiştir

Hükümetimizin dünkü kabine toplantısından sonra kamuoyuna açıklamalarını ümitle beklediğimiz Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı konuşmasında,  bu konuda mağdur olduklarını ve sıkıntı içinde bulunduklarını bildiğini açıkladığı kamu kesimine (memur ve işçi emeklilerine) ferahlatıcı müjde olarak yılbaşını gösterip şöyle demiştir : 

"Hem bütçe gelirlerini artırmaya hem de bütçe dışı kaynak sağlamaya yönelik çalışmalarımızın semerisini gördükçe kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü mutlaka alacağız. Bunu da çok gecikmeden yılbaşı civarı neticeye ulaştırmayı bekliyoruz. Milletimizin serinkanlı olarak bize güvenmelerini istiyorum" demiştir.

Tamam da Sayın Cumhurbaşkanım, bu millet size güvendiğini seçimlerde gösterdi. Bütün enrikalara ve oyunlara rağmen kimseninin sözüne kanmayarak sana olan inancını isbatladı.

Şimdi bunun karşılığını gösterme sırası sizde değil mi?

Yaşanan ekonomik sıkıntının bir CEREMESİ olacaksa (ki olması zaruri gibi görünüyor) bu tedbirler, tepeden tırnağa her kesime uygulanmalı değil mi? Halen görevde olan memurların yanında, hele de EYT furyası ile seçim arefesini fırsat bilerek şimdiye kadar beceremedikleri "Erken Yaşta Emekli" olma  imkanı kazanan, böylece genç yaşında (40-50) ikinci bir işte çalışarak "ek gelir sağlama" şansı bulanlara BOL KESEDEN ZAM dağıtılırken; "yaşı yetmiş, işi bitmiş" kabilinden  hayatının  sonlarına yaklaşmış olan (ikinci bir gelir çaresi olmayan) 65 yaş üstü  emeklilere de makul bir çözüm düşünülmesi gerekmez miydi?

Bu kesime sadece yüzde yirmibeşlik (%25) sembolik bir zam ile  "minnetsiz yaklaşım"  HİÇ DE HOŞ OLMAMIŞTIR.

Devletimizin yetkisini ve otoritesini, hayati aktivitesini devletine ve milletine hizmette tüketerek sesi kesilmiş, etkisiz ve yetkisiz kalmış  EMEKLİSİNDE göstermesini anlamak mümkün değildir.

Aktif görevdeki memuruna seyyanen "sekiz bin lira" daha ek zam verilirken, emeklilerin "emeğine saygı anlamında" adil davranılması gerekmez miydi?

Şimdiye kadar yapılan bütün seçimlerde (müftü olarak aktif görevde iken de, şimdi emekli olduktan sonra da) Ak Partiye açıktan destek verip yönlendirdiğim;  bana inanman ve güvenen dostlarım ve cemaatim, şimdi benden, bu partiye (tavsiyem üzerine) verdikleri oylarını geri istiyorlar.

Sözünü ettiğim açık desteğim konusunda sosyal medyada yazdıklarımın tanamını CİMER dahil Cumhurbaşkanlığı, Ak Parti ve MHP merkezlerine de günlük olarak gönderdim. Bakılırsa görülür.

Soruyorum, şimdi ben bu dostlarıma ne diyeceğim ve nasıl  cevap vereceğim ?

ADİL OLMAYAN bu minnetsiz uygulamanın  yıl sonu beklenilmeden, bir kez daha ACİLEN yeniden gözden geçirilmesini, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ümitle bekliyoruz.

Saygılarımla !

25.07.2023

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya